Meillä puolen vuoden ikäinen vauveli. Hällä ollu jo 2kk iästä lähtien todella kuivaa, karheaa, halkeavaa ihottumaa joka pahentuu koko ajan.Kutittaa kovasti. Yksityisellä lastenlääkärillä käytettiin. Prick testit otettiin, ei mitään. Kuiteski määräs kahden viikon maidottomalle ja viljattomalle. Nyt sitte pitää juoda apteekin soijamaitoa. Ihmettelen miksi hän molemmat yhtä aikaa määräs eiku ensin ois pitäny kokeilla vaan toista...JA KÄRSIIKÖ LAPSENI KEHITYS KUN JOUDUTAAN MENNÄ NYT PELKILLÄ KASVISSOSEILLA JA HEDELMILLÄ pari viikkoa??Mitä annan yötä vasten ruuaksi nyt kun ei voi puuroa antaa???HELP!
allergiaepäily 6kk
4
826
Vastaukset
- Tsemiä
Kokeile perunaa, maissia yms.
Kehitys ei varmaankaan kärsi vaikkei maitoa eikä viljoja syökään :)
Kokeilkaa iholle Weledan vauvarasvaa. - pelkkää maitoa..
meillä kun alettiin selvittään allergioita. vaihdettiin apteekin maitoon. meillä tyttö sai vain ja ainoastaan maitoa ruuaksi. jouduttiin jättään kaikki kiinteät pois pariksi viikoksi. pikkasen kasvu hidastu siinä.
- Allergikkoäiti..
hei! kuuntele tarkkaan lääkärin neuvot, lapsellasi on tosi paha olla kutinan takia. kuiva ja halkeileva iho on kipeä ja kutiseva. ole tosi tarkkana ruokavalion kanssa, tarkista kaikki mitä lapselle annat, ettei sisällä maitoa, maitoproteiinia, hyla-maitoa, mitään viljoja tai viljatärkkelyksiä..
olen taistellut esikoiseni kanssa samoissa asioissa, nyt 15vuotias.. prick-testit eivät välttämättä näytä yhtään mitään ihottumaisella iholla eivätkä muutenkaan ole tarkat, verikokeeseen pyydät päästä, ja sittenkin kaikista varmin on kokeilla itse kotona mitä ruokaa lapsi sietää ja mitä ei.
mutta asia kerrallaan, ole tarkkana että kaikki pyykinpesuaineet, lapsen shampoot ja kylpyvaahdot, kaikki ovat hajusteettomia. ja ihottumaisen lapsen on hyvä kylpeä pelkässä vedessä johon lorautat vaikka ruokaöljyä.
perusvoiteitakin kannattaa vaihdella, meille sopi tosi kuivaan ihoon punainen Apobase oily. ja iho veti rasvaa niin paljon kuin jaksoi laittaa, useasti päivässä. kipeisiin kohtiin oli monenlaista kortisonia, parhaimmaksi todettiin Sibicort jota saa ilman reseptiä. Diagnoosin ja kelakorvauksen jälkeen käytössä oli myös superkallis Protopic, joka on myös ihan ihme rasvaa.. paransi nopeasti. Hinta siihen aikaan lähenteli jotain 100e per 100 grammaa.. että semmonen ihme rasva. mutta oli kyllä hyvää.
saitko lääkäriltä kutinaan mitään lääkettä, meillä oli ihan pienestä lähtien Atarax ensin siirappimaisena liuoksena sitten tabletteina. ilman sitä poika olisi tuskin nukkunut silmällistäkään.
kaikki eläimet pitää hävittää.. kaikki...
kaikki huonekasvit mieluiten myös, ainakin siksi aikaa että allergian aiheuttaja löytyy. lapsella on niin inhottavan kamala olo ettemme osaa kuvitella.. jatkuva kutina ja tuskainen olo nukkumattomista öistä.
meiltäkin aikanaan kiellettiin kaikki kotimaiset viljat, jäljelle jäi riisi ja maissi joista saa iltapuuron tehtyä veteen tietenkin, ja vierelle mustikkapilttiä..
paljon voimia sulle vauvan kanssa, jaksa hoitaa pikkuista ja hänen sairauttaan.. sen saa helpottumaan kun jaksaa!- Allergikkoäiti...
piti vielä tarkentaa,, jos et tiedä, Nalle-riisihiutaleista saa hyvää puuroa pelkkään veteen keitettynä, perunamuusin teet pelkkään veteen, voita ei sovi laittaa mutta esim. tummansininen keiju margariini on maidoton. toki kannattaa välttää myös kovin yleisesti allergisoivia esim. kalaa, herneitä, pähkinöitä, suklaata.. jos tarvit apua vinkkejä esim ihan reseptien kanssa niin voin auttaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2995512- 725072
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484176- 513850
- 433504
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893133Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv733016- 422197
- 492138
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272088