Jos henkilö A) antaa lainaksi vaikka *******summan B):le ja tehdään velkakirja mutta jos B ei maksa niin mikä tulee olemaan A:n oikeusturva? Yksityinen perintätoimisto? Raastupa? Vai pitääkö palkata muutama kovanaama kovistelemaan?
LAINAN ANTAJAN OIKEUSTURVA
MONEY$$$$$$$
8242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Velkomuskanne käräjäoikeuteen ja sen jälkeen ulosottoon.
Yksityisellä lainanantajalla ei ole oikeusturvaa. Velallinen on näissä tapauksissa yleensä veloissa korvia myöten ja varaton. Ulosotto siis haukkaa tyhjää, kun edellä jonossa on velkojia ties miten paljon. Lopun hoitaa aikanaan velkajärjestely, jossa velat pyyhkäistään olemattomiin.
Jos todella aiot antaa lainaa enemmän kuin kaljatuopin hinnan, varaudu siis menettämään koko summa. Tai ota pantti.
Ahaa, siis arvoltaan laina summaa vastaava tabara pantiksi. Hyvä homma.
>>Ahaa, siis arvoltaan laina summaa vastaava tabara pantiksi. Hyvä homma.
Minä ottaisin pantiksi lainaa selkeästi arvokkaamman tavaran. Muuten käy helposti niin, että velallinen sanoo ettei pysty maksamaan velkaansa, joten pidä pantti ja myy se. Silloin sinulla on edessäsi kova urakka lähteä myymään jotain tavaraa ja todennäköisesti huomaat saavasi siitä paljon vähemmän kuin alunperin arvelit. Lisäksi päälle tulee ilmoituskulut ym. vaiva. Velallista itseään asia ei vaivaa, sillä hän suhtautuu asiaan samoin kuin olisi myynyt tavaran sinulle eli ei ole enää hänen huolensa. Mutta jos tavara on selkeästi, esim vähintään 2-3 kertaa arvokkaampi kuin laina, niin tälläista houkutusta ei niin helposti tule ja velallisen kiinnostus maksaa laina pantin takaisin saamiseksi on aivan eri luokkaa.
Niinpä tietnkin, aivan. Hyvä pointi, enpä olisi tommosta(kaan) itse tullut ajatelleeksi. Uskon kuitenkin vakaasti että B) ei vaarantaisi ystävyyttämme jättämättä lainen kokonaan maksatta.
Kiitos neuvoistasi,
yleensä ystävistä pääsee parhaiten eroon lainaamalla heille rahaa.
Ei B ehkä tarkoituksella aiokaan vaarantaa ystävyyttänne, mutta monesti yksi asia johtaa toiseen. Toisinsanoen hänen aikeensa ovat varmasti hyvät, mutta mistä tahansa voi ilmaantua jokin ennakoimaton asia minkä vuoksi hän ei pystykään maksamaan velkaansa. Uskallan veikata, että hänellä on muutakin velkaa kuin mitä sinä aiot vipata. Luultavasti jotain isompaa velkaa, kuten asuntovelkaa tai jotain vastaavaa. Jos hän yhtäkkiä menettää esimerkiksi työnsä ja tämän isomman velan maksut alkavat takellella, johtaen lopulta siihen, ettei hän pysty maksamaan sitä ja siitä alkaa seuraamaan ongelmia, niin huolet ja ajatukset ovat jossain ihan muualla kuin sinulta saadussa vipissä. Sitäpaitsi hän ajattelee, että onhan sinulla se pantti, jonka voit myydä eikä kaveruus edes kärsi. Pointti onkin juuri se, että pantin myyminen on yleensä paljon odotettua vaikeampaa ja siitä saatu raha ei lopulta kata edes lainattua pääomaa, saati sitten korkoja. Juuri sen vuoksi pantin pitää olla selvästi lainan arvoa suurempi, että voit myydä sen helposti ja vaivattomasti saadaksesi vähintään pääoman verran rahaa ja vielä korot ja vaivanpalkat päälle. Jos saat siitä vieläkin enemmän, niin voithan antaa erotuksen kaverillesi, jonka panttiesine onkin. Todennäköisesti siinä vaiheessa jos olet joutunut lunastamaan pantin rahaksi hänkin on sellaisessa jamassa, että tarvitsee rahaa kipeästi. Ei nimittäin ole varmasti ainut velka tuo sinulta saatu vippi. Varmista myös, ettei hän ole kaksoispantannut samaa esinettä muualle ja ota ehdottomasti pantti omaan haltuusi siihen asti, kunnes laina on kokonaan maksettu.
Aivan, hyviä näkökantoja. Itse en ole lainaamassa, mutta kyse on A:n kanssa yhteisista rahoista.
A luottaa B:n, eikä oikein usko tohon panttijuttuunkaan. (hänen mielestään B:lä ei oikein ole mitä ottaa pantiksi.) Lisäksi härskiä mielestäni B:tä soittaa myöhään, ei nyt hirveän myöhään ja kysyä melko suoraan tätä lainaa asiaa, eli ***** lainaksi. Summa ei ole suuren suuri, mutta tekee jos ei nyt huomattavan, niin jonkinlaisen loven varoihimme.