3-vuotiaalle tytöllemme tuli kova ripuli ja kakkaaminen sattui kovasti ja suoli kouristeli. Peräpää oli ihan punainen ja iho rikki. Lääkärissä todettiin paha peräsuolen ja peräaukon tulehdus. Lääkärin tutkiessa peräsuoli kouristeli ja löysää kakkaa valui koko ajan. Lapsi sai aika kovan antibioottikuurin ja ripulilääkkeitä. Nyt kolme päivää syöty lääkkeitä, ripuli jatkuu, kouristelu jatkuu, välillä kakkaa tulee ihan ryöppyinä. Onko kellään kokemusta näistä peräpään tulehduksista, miten nopeasti pitäisi ruveta paranemaan, joko pitää mennä uudestaan lääkäriin? Lääkäri totesi tytöllä olevan ahtaan peräaukon, onko tietoa, pitääkö tällaiselle tehdä jotakin? Kammottaa äitiä nämä kakkavaivat, toivottavasti tulehdukset eivät uusi.
Peräpään vaivoja
löysällä ollaan
2
714
Vastaukset
- Äiti itsekin
Itselläni oli lapsena (80-luvulla) ahdas peräaukko, joka todettiin kun olin jatkuvasti pahalla ummetuksella. Ummetus johtui siis siitä, että uloste ei mahtunut tulemaan ulos, ja suoli jouduttiin monesti tyhjäämään peräruiskeella. Peräaukkoa venytettiin jonkinlaisilla raudoilla. Hoidon jälkeen vaivoja ei ole ollut.
- maitohappo
Kai teille neuvottiin ottaa maitohappobakteerikuuri antibioottikuurin yhteydessä? Muutenhan antibiootit vain pahentaa ripulia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3252871Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011443- 1081281
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991265En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831261Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581215- 481115
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781017Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24921- 33827