Viime vuonna oli paljon kohua ja ilmaista mainosta saanut "jumalaa ei ehkä ole olemassa joten nauti elämästä" kamppanja. Jos nyt ei ole tulossa mitään tempauksia niin minulla on idea:
Eroa kirkosta niin saat viisi euroa!
Minä ainakin voisin kympin maksaa kun saisin pari tyyppiä eroamaan. Ääniähän ei saa politiikassa ostaa mutta kyseessähän on kirkko joka muutenkin on eri sfääreissä valtiovallan lain kanssa.
Kerätkäämme kolehti. Tuhat euroa olisi 200 eroa.
kesän tempaus
12
160
Vastaukset
- Yobi
Minä oon sitten ufohörhö myöskin. Mitä sillä muuten väliä, kuuluuko. Ei kirkkoon kuuluminen ketään pelasta. Usko Jumalaan pelastaa.
Enkeli vai ufo. Minulle ne ovat enkeleitä. Toiselle ne voivat olla ufoja.
Minä olen JHVH:n luoma ihminen.
Minua ei saa pakottaa uskomaan että olen Allahin lapsi tai sattuman tulos. Minä ITSE määrittelen, mihin uskon.- DarkNH
>>Enkeli vai ufo. Minulle ne ovat enkeleitä. Toiselle ne voivat olla ufoja. >Minä olen JHVH:n luoma ihminen. >Minä ITSE määrittelen, mihin uskon. >Minua ei saa pakottaa uskomaan että olen Allahin lapsi tai sattuman tulos.
Sokeritautiin oikeat lääkkeet ovat rukoilu ja suitsuke joka karkoittaa pahoja henkijä, insuliini on noituutta ja paholaisen keksintö.
Kyllä raamattu tietää nämä asiat.
Tuli mieleen: kun niin moni kuulemma pysyy kirkon jäsenenä sen takia, että kirkko auttaa ihmisiä ja tekee hyväntekeväisyyttä. Niin olisi aika hienoa jos:
a) saisi kerrottua ihmisille mahdollisimman tarkkojen faktojen kanssa miten suuri osa kirkon rahoista oikeasti menee hyödylliseen työhön, ja
b) perustettaisiin vaihtoehtoinen "ateistirahasto" johon kirkosta eronnut voisi maksaa vuosittain pienemmän summan kuin kirkolle veroina, ja josta rahat ohjattaisiin lyhentämättömänä mahdollisimman samoihin tarkoituksiin kuin kirkko tekee. Mutta siis uskonnottomien hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.
Eli tuon kautta voisi maksaa paljon vähemmän rahaa, ja tekisi vähintään yhtä paljon hyvää. Eikä tulisi samalla maksaneeksi piispojen palkkoja tai tukeneeksi käännytystyötä.- DarkNH
Onhan se väärin että EU:n ruokapaketitkin pitää hakea joltain diakonissa hihhuleilta. Ateistiruokapaketti lopettaisi ainakin osan siitä suunpieksennästä tyyliin "mitä yhteiskunnallista hyvää vapaa-ajattelijat ovat saaneet aikaan". Tiedän että vaparit on joskus myös ruokapaketteja jakanut mutta resurssit ja järjestön tehtävä muutenkin ei ole sitä varten.
- Kössönöm
DarkNH kirjoitti:
Onhan se väärin että EU:n ruokapaketitkin pitää hakea joltain diakonissa hihhuleilta. Ateistiruokapaketti lopettaisi ainakin osan siitä suunpieksennästä tyyliin "mitä yhteiskunnallista hyvää vapaa-ajattelijat ovat saaneet aikaan". Tiedän että vaparit on joskus myös ruokapaketteja jakanut mutta resurssit ja järjestön tehtävä muutenkin ei ole sitä varten.
ovat myös EU:n ruokapaketteja jakaneet, mutta ongelmana on tietysti säilytystilat. Kirkolla on iso organisaatio, vapareilla ei.
- puolestamme
Kirkon pedofiilien peittely kampanjasta on ihan hyvin tullut potkua eroamisiin.
En muuten oikein pidä kampanjointia kovin tehokkaana. Tasainen erovirta tehoaa hyvin, niin kuin tässäkin ketjussa yhden uskis multinikin hermot on menneet. - Jos ei ne muuten
kirkosta eroa, niin lahjotaan ne! Vittu, mitä pellejä tääkin palsta on pullollaan...poistun huuhaa-palstalle
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997760- 1075577
- 2754841
- 494763
- 743517
- 502808
- 582487
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222438Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264