Onko helluilta raamatun sana ja Jeesuksen opetukset kokonaan jäänneet unholaan? Jeesus opetti, ettei tule erota.
Nyt ei enää uskalla kysyä keltään kuulumisia, kun ensimmäisenä kerrotaan ketkä on taas eronneet.
Surettaa ja huolestuttaa.
Nyt ei enää uskalla kysyä keltään kuulumisia, kun ensimmäisenä kerrotaan ketkä on taas eronneet.
Surettaa ja huolestuttaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
>
Missä lukee ettei saa erota?
Puhutaan mikä on seksi:
seksi on sitä kuin kaksi elinta hierotaan, mitä siinä on pahaa?
En yleensäkään ymmärrä kristillista etiikka, älä tee aviorikosta, mitä siinä on pahaa? Mielestäni kaikkien pitäisi elää avoliitossa ja harrastaa parinvaihtoa.
Raamattu sanoo mm. Kymmenessä käskyssä, että älä tee aviorikosta. Eroaminen on aviorikos. Jeesuskin opettaa eroamisesta vuorisaarnassa, joka löytyy Matteuksen evankeliuimin luvuista 5 -7. (Aviorikoksesta 5. luvussa.)
Mitä pahaa sitten on aviorikoksessa? Raamatun mukaan aviolitto yhdistää miehen ja naisen, heistä tulee yksi liha. (1. Moos. 2:24) Jumala on luonut seksin aviopuolisoiden väliseksi asiaksi. Koska mainitsemaasi avoliitossa elämistä ja etenkin parinvaihtoa ja avioliiton ulkopuolisia suhteita harrastetaan, ihmiset ovat sisäisesti näiltä alueilta todella rikkinäisiä. Jumala on asettanut ihmisille tietyt säännöt. Nämä säännöt on tehty ihmisen parhaaksi. Jos kaikki ihmiset noudattaisivat Raamatun opettamaa kristillistä etiikkaa seksuaaliasioissa asioissa, ihmiset voisivat paljon paremmin.
tämä aika on paha. Tiedän, että uskovien piireissä on tapahtunut viimeaikoina paljon avioeroja (myös vanhoillislestadiolaisissa, joihin itse lukeudun).
Uskovatkin ovat ihmisiä ja joskus elämä käy esim. alkoholisoituneen puolison kanssa uskovalle liian rankaksi ja on pakko muuttaa pois saman katon alta.
Mutta kun yksi muuttaa, ihan oikeilla syillä, toinen "sairastuu" samaan tautiin ja haluaa pois. Se on maallistumisen ja rajojen hämärtymisen merkki. Oma mieli ja järki nousee Jumalan sanan yläpuolelle ja alkaa hallitsemaan. Silloin rikotaan kyllä hyvän omantunnon liittoa, jollainen jokaisella uskovalla Jumalan kanssa on.
Raamatussa sanotaan ihan suoraan; Minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihmenen eroita. Uskovien liitot on solmittu Jumalan tahdon mukaan ja rukoillen siunausta ja voimaa rakastaa myötä ja vastoinkäymisissä, mutta joskus on siis pakko muuttaa erille ja ainakin asumuserota.
Nykyään uskovat liittoutuu "useammin" ei-uskovan kanssa ja se saattaa myös olla yksi syy. Kerron heti, kun kuitenkin joku taas takertuu asiaan, että vanhoillislestadiolaiset eivät "hyväksy" ei-uskovaa puolisoa, vaan kehottavat rukoilemaan Taivaan Isältä uskovaa puolisoa, jonka kanssa voi käydä hengellisissä tilaisuuksissa ja rukoilla, uskoa samalla tavalla. Liian usein on joku ei-uskova luvannut, että käy sinä sitten vaan niissä seuroissa, mutta yhtä usein on käynyt niin, että uskova ei ole viitsinyt yksin lähteä seuroihin tai toinen onkin toivonut, ettei lähtisi ja äkkiä on usko alkanut "kuivua". Mutta joskus on se ei-uskova saanutkin parannuksen armon. Raamatunkin mukaan uskovan tulisi liittoutua uskovan kanssa.