Helsinki säästäisi senttikaupalla, kun lakkaisi hyysäämästä noita mamuja. Ei EU-kansalaisella ole oikeutta turvapaikkaan toisessa EU-maassa, miksi heitä ei jo kättelyssä palauteteta? Viedään johonkin pakolaiskeskukseen ja hyysätään ties kuinka kauan. Samoin muut kuin kiintiöpakolaiset, heidät pitäisi viedä jo rajalla johonkin karaneeniin, josta eivät pääse pois ennenkuin taustat on tutkittu. Samoista tiloista sitten palautetaan ne joilla ei ole oikeutta jäädä maahan. Näin he eivät pysty piiloutumaan. Helsingin pitäisi jakaa lailliset oleskelijat sitten ympäri Suomea. Jokainen kunta velvoitettaisiin ottamaan ainakin yksi pakolaisperhe (ehkä joku 100 henkeä). Työssä käyvät tietysti saisivat jäädä sinne missä jo ovat. Mutta täysin sosiaalituen varassa elävät ympäri Suomea! Tämä varmaan myös hillitsisi heidän tuloaan Suomeen elätiksi. Voitaisiin vaikkapa arpoa, minne heidät sijoitetaan. Ja jos kunnalle maksettaisiinkin heistä vähän, olisi kuitenkin halvempaa Helsingille kuin hyysätä heitä itse. Kantasuomalaisillekin riittäisi sitten asuntoja Helsingissä. Ja kaikkea muuta jotka nyt on säästösyistä vähennetty.
Helsingin säästöt
ympäriinsä!
193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Rahat jotka pitäs säästää ja kerätä KOVEMMALLA verolla on JO TUHLATTU. Stadin virkamiehet kadottavat rahaa tehokkaasti ja kaikki ei varmaan meni stadin hommiin vaan kuutamo keikkoihin. Mamut saa aina kämpän, jos haluavat ja jonon voi ohittaa surutta vaikka mitään tuloja ei ole. Maalle pikku kyliin mahtus hyvin näitä ns. pakolaisia, autiotaloja on ja ne kelpais hyvin. Ei olis häiriöksi, kun vois pulputtaa omissa olissaan.
Hesa omistaa maata stadin ulkopuolella, jota VOIS MYYDÄ. Paloja on sillä täällä ja niillä on ennenkin käyty kauppaa. Jos stadi haluaa asuntoja tehdä, niin tekee sitten sellasii lux kämppiä ja myy ne kovaan hintaan VUOKRA maalla, josta sitten voi kiskoo kovaa hintaa. Kovaa hintaa stadi kiskoo muutenkin vuokratusta maasta asuntojen alla ja haluaa NOSTAA niitä triplasti tuplasti. Tämä pakko ahnehdittu SIBBOO kelpais hyvin lux kämpille, sellasia 20 kerroksia öky kerrostaloja vaan merinäkymällä ja VOT ne kelpaa. Rahat POIS niiltä jolla sitä on jo liikaa.