Kysymys peruspäivärahalla/toimeentulotuella olijoille:
Montako kertaa kuukaudessa syöt grilliruokaa (pizzaa, hampurilaisia, kebabbia jne)? Itse tehtyjä ei lasketa.
Montako kertaa kuukaudessa syöt grilliruokaa (pizzaa, hampurilaisia, kebabbia jne)? Itse tehtyjä ei lasketa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
nolla
Miksi syöt vain nolla kertaa?
kuukaudessa kun en itse viitsi laittaa....
Oliskohan tuo sitten työttömien "keskitasoa", eli pari kertaa kuussa riittää rahaa yleillisyyksiin?
.. muut eivät saa vastata?
Nolla. En voi sietää roskaruokaa.
syön mäkkärissä juustoaterian, cokiksen ja mansikkapirtelön yhteensä 6.20€. Minulla ei todellakaan olisi varaa tähän, mutta teen sen mielenterveyteni takia, jotain pitää köyhälläkin olla mitä odottaa viikon aikana, se on tavallaan eräänlainen henkireikä.
kaikki roskaruoka.Tehkää itse ruokaa, säästätte, ja voitte paremmin.Voihan ulkona ihmisten ilmoilla juoda vaikka kahvia..
Mä oon samaa mieltä että köyhänkin kannattaa joskus "tuhlata", onpahan jotain hauskaa tekemistä
Tietty jos oikein tiukkaa on, niin ei sitten edes sinne mäkkäriin
Kerran viikossa tai pari kertaa kuussa.
Ehkä 2 kertaa kuukaudessa. Joinain kuukausina en syö ollenkaan ja joinan voi olla enemmän. Itse syön aina kupongeilla sen hampurilaisaterian heseltä 3 e. Täyttää mut hyvin:)
En yhtään kertaa; maksaa liikaa - voin käyttää sen rahan itsetehtyyn ruokaan ja saatan jopa säästääkkin siinä.
grilliruokaa 5 vuotta sitten. Yleensä syön kerran viikossa lämpimärn ruua, muulloin yritän selvitä näkkileivällä ja vedellä. Hedelmiä ostan joka kolmas kk ja maitoa juon joka 5 kk välein.
Ruokaa on rahaa kk 70 e kun maksan vuokran ja sähkön.
Kun ostan 10 kg prunasäkin tarjouksesta noin 2 e riittää se moneksi päiväksi kun syön yhden peruna per päivä.
Koska roska ruoka ei tarjoa mulle mitään 6-10€:llä saa jo vaikka mitä alkostakin.
kerran kuussa
en pidä kyllä ruokaa ylellisyytenä vaan välttämättömyytenä! Itse olen työtön ja noin kerran tai kaksi kuukaudessa hemmottelen itseäni sillä ettei minun tavitse tehdä ruokaa ja käyn hesellä tai kiinalaisessa.
palkkatyössä enkä syö ikinä pizzaa, hampurilaisia, ranskalaisia perunoita enkä kebabiakaan kuin pakkotilanteessa. Silloin kun syön ulkona käyn seisovassa lounaspöydässä tai vaikkapa Kulmiksen salaatilla.
Eltaantuneella rasvalla kyllästetyt perunat, rasvaiset jauhelihapihvit, nahistuneet salaatinlehdet ja kuivat vehnäjauhokäntyt eivät vetoa minuun.
olen syönyt noin kerran kutakin elämäni aikana, olen 62 vuotias.
Eli maistanut (pizzaa, hampurilaisia, kebabbia jne), koko vuoden aikana, syön itse kustantaen n. 7-8 kertaa ulkona, useimmiten salaatin sämpylällä Sokoksessa n. 4,5 € tai kahvi päivän pullalla kauppahallissa 2 €
Ei Suomessa ole köyhiä siksi että tulot syötäisiin, ei tuloja hassata myöskään vaatteisiin; 2007 O €, 2008 34 €, tänä vuonna tähän asti O € omiin vaatteisiin..
Olet kyllä aika yksinkertainen.