Varsinkin hesalaiset!
http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2010/05/18/”mita-tukia-on-mahdollista-saada-nyt-kun-muutetaan-yhteen-poikaystavan-kanssa-eli-ollaan-avoliitossa”/
http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2010/05/18/”mita-tukia-on-mahdollista-saada-nyt-kun-muutetaan-yhteen-poikaystavan-kanssa-eli-ollaan-avoliitossa”/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt kärähti mun käämit "shhhhhhhtttt !" savu nousee korvista perk...
Ja samaan aikaan meillä on ihan kotoperäisiä kodittomia. Ainii mutta nehän on aina itse asiansa ryssineet.
olipa tekstiä.ja siellä olevia vastauksiain.
esim valtio tukee omakotitalossa asujia poistamalla myyntiveron.eiköhän se vero ole edelleen jos asuu vaikka 1 v omassa ja myy pois.
että se siitäkin tuesta.
Omassa asuminen varmaan kaikkein kalleinta.kaiken maksat itse tosin onhan se sitten oma.
Köyhille annetaan ilmaiseksi enemmän, mitä niiden tukien maksajat, ahkerat raatajat itse saavat.
Kaikkein köyhimpiä suomessa ovat ne keskituloiset, joilla tulot ovat jo liian suuret erilaisten tukien ja alennettujen hintojen saamiseen, mutta veroprosentti nousee raketin lailla.
Laiskat työttömät ja muut luuserit tulevat kuitenkin onneksi jatkossa vielä päätymään sinne, mihin kuuluvatkin, koska pian ei valtiolla enää ole vain varaa tähän kommunismiin ja poliitikkojenkin on pakko järkevöittää systeemi. Silloin alkaa olla taas aika, jolloin Suomessakin ne ahkerat ja asiansa hoitaneet ihmiset saavat itse pitää sen suurimman hedelmän omasta työstään.
Onko keskituloiselta viety tikkari, vai mikä niin potuttaa?
Pauli Vahtera kyllä kirjoittaa ihan asiaa.
Kyllähän tuo sosiaalitoimen toiminta on kieltämättä päässyt varsin huolestuttavalle tasolle. Kuten kirjoittaja kirjoittikin, kuka piru sieltä 400 000 euron arvoisesta asunnosta mihinkään poteroon haluaisi muuttaa, kun sen joutuisi lisäksi itse maksamaankin.
Tosin ainahan sossua on hyväksikäytetty sen mitä pystytään. Räikeimpiä esimerkkejä ovat mm. eräs tuttu, joka totesi kerran, että pitäisi tuhlata X määrä rahaa (satasia), että saisi taas kohta sossusta lisää. Eräs toinen tuttavapariskunta taas tienaa tukia saman verran, mitä minä tienaan avopuolisoni kanssa työtä tekevinä. Eikä tunnu kovin tiukkaa rahan kanssa olevan. Omasta mielestään kyllä, mutta kummasti sitä rahaa löytyy kaikenlaiseen ylimääräiseen. Sitä kun itse vuolee omat vähät rahansa omasta selkänahastaan terveytensä kaupalla, tulee miettineeksi että mikä tässä yhtälössä meni vikaan.
Sen lisäksi, että vikaa on yhteiskunnassa, tuntuu sitä välillä olevan myös sen kansalaisissa. Tällä palstallakin on toki monia, joiden talous on ihan oikeasti tiukilla, ja joille tuet ilmanmuuta kuuluvat. Mutta olen tavannut huolestuttavan monia, etenkin nuorempia, jotka vain hakevat rahansa sossusta ja käyttävät ne miten mielivät. Ei edes yritetä elää vähällä. Jos se asenne, ja suoraselkäisyyden sukupuutto jatkuu tähän malliin, voimme kohta heittää hyvinvointiyhteiskunnallemme hyvästit.