Presidentti Martti Ahtisaari Folktingetin kaksikielisyysohjelman julistustilaisuudessa Helsingissä 19. toukokuuta 2010.
http://suomenkuvalehti.fi/kuvat/2010/05/19/folktingetin-kaksikielisyysohjelman-julistus
Folktingetin kaksikielisyysohjelman julistus
Missäs se viipyy?
Ikuinen häpeä Ahtisaarelle!
http://suomenkuvalehti.fi/kuvat/2010/05/19/folktingetin-kaksikielisyysohjelman-julistus
Folktingetin kaksikielisyysohjelman julistus
Missäs se viipyy?
Ikuinen häpeä Ahtisaarelle!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kumpaa Folktinget tarkoittaa?
Että kaikki suomalaiset osaavat ruotsia vai että kaikki surut osaavat suomea?
Veikkaan, että kampanja kohdistuu vain suomalaisiin. Lähes kaikki surut osaavat jo hyvin suomea.
Eli kyseessä on huonosti naamioitu pakkoruotsituskampanja taas kerran.
HBL:n mukaan kyse on seuraavan hallitusohjelman valmistelusta.
Kyse ei ole vain ruotsinkielisten palvelujen turvaamisesta vaan "pohjoismaisen yhteiskuntanäkemyksen" säilyttämisestä. Tälle näkemykselle ei anneta mitään määrittelyä, tällaista määritettä ei liioin ole käytetty missään muualla. On vaikea arvioida, mistä on kysymys.
http://www.hbl.fi/text/inrikes/2010/5/19/w47170.php
Taas tuli uusi "argumentti" pakkoruotsituksen tueksi!
Vai että kyseessä on pohjoismaisen yhteiskuntanäkemyksen säilyttäminen?
Huhhuh! Mitä ne sveko vielä keksii....
_...Ahtisaari kertoi Fstv.n uutisissa ettei hänellä ole mitäään sitä vastaan että hänet luetaan suomenruotsalaiseksi! Jo on aikoihin eletty! Jokaisella meillä on saman verran ruotsinkielisiä esipolvia kuin mitä Ahtisaarella, ei sitä identiteettiä oteta se on ja peritään!
Se että mies osaa ruotsia puhua,- aikuisella ikää Afrikan komennuksella oppimaansa, haluaa samaistua näin suomenruotsalaisiin! Naurettavaa, mutta mieshän on mikä on 'virkamies' joka joutui presidentiksi vahingosssa!
Hehehhehe... miehellä on norjalaista perimää etäästi suvussaan, mutta niin suomenruotsalainen kuin on Astrid Thors ja Stefan Wallin.. VAIN NIMI, - MUTTA TEKEEKÖ NIMI RUOTSALAISEN?
Ei heveltissä tee, on myös heitä suomalaisia ruotsinkierlistä perimää ja muualtakin siihen sisäistyneitä sukuja jotka haluavat olla kaksikileisiä, kuten mm. näyttelijä Jonna Järnefelt kertoi radiohaastattelussaan
on äitinsä kautta suomenruots., ja vaikka Järnefelt nimi on mikä on kertoi ovat suomenkielisiä!
Toisaalta tiedämme hekin ovat ruotsinkielisiä alkujaan, ja myös saksankielistä perimää kuten mm. Aino Sibeliuksen äiti oli Baltian saksalaista aatelissukua! Puolikielisiä on suurin osa, jos ei kaksikielisiäkään!
Nytkö Marakin on jo suru, kuten Lipponen!!!!
Mikä ihme noita vanhoja demareita oikein vaivaa???
Jokin raja pitäisi poliitikollakin olla svekomedian nuolemisessa.....
Lipponenkin sai selvää rahaa 8000€ heti kun jätti puhemiehen hommat. Paavo sai "palkinnoksi naamioidun lahjuksen". Siihen kun ei voi viranomaisetkaan tarttua.
Suomen ruotsalaiset säätiöt lahjoo virkamiehiä ja poliitikkoja antamalla rahat jälkikäteen "palkintoina".
Eihän Lipponen saanut suotta Freudenthal-mitalia ja 8000 euroa uunikuivaa rahaa.
Ensin Lipponen kielsi senaikaista opetusministeriä Maija Raskia tuomasta yo-ruotsin poistoa käsittelevää lakiehdotusta hallituksen käsittelyyn koska Lipponen oli SOPINUT Ulla-Maj Wideroosin kanssa asiasta. Siis Lipponen ja RKP olivat sopineet asiasta.
http://www.ts.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2004-04-21,104:2:219437,1:0:0:0:0:0:
http://www.vasabladet.fi/story.aspx?storyID=53642
Lipponen palkittiin Åbo Akademin kunniantohtoruudella, Freudenthal-mitalilla ja 8000 eurolla. Ja varmaan muullakin, josta ei kerrota... Toki Päivikin sai myös vaalirahaa.
Olisko siitä jäänyt velkaa?
Martti Ahtisaari ei voittanutkaan Nobelin palkintoa vaan hän teki kaupat siitä.
Puhumalla pakkoruotsista positiivisesti hän maksaa saamansa Nobelin palkinnon. Hän ei saanutkaan palkintoa ilmaiseksi vaan häneltä odotettiin vastapalvelusta.
Suomen eliitti oli täysin ruotsinkielinen 1800-luvulla koska menestyminen suomen kielellä oli täydellisesti estetty. Koulutus oli järjestetty vain ruotsin kielellä ja tuolloin suomalaisten tuli vaihtaa äidinkielensä jotta pystyivät etenemään tehtävissään. Kukaan ei voinut yrittää menestymistään suomen kielellä, koska pakkoruotsin vaatimus oli ehdoton tuohon aikaan.
Surullisinta on, että asia ei ole tähänkään päivään mennessä muuttunut. Vieläkin on suomalaisten sivistys sidottu ruotsin kieleen Suomessa. KUKAAN EI voi valmistua ilman pakkoruotsin kieltä mistään peruskoulusta, yliopistosta, korkeakoulusta, ammattikorkeakoulusta ym.
Suomessa on taisteltu jo vuosisatoja suomenkielisen koulutuksen puolesta. Silti Suomessa on oltava nykyään vähintään ruotsintaitoinen että saa edetä sivistyksen polulla Suomessa. Se ei riitä että olemme pakkoruotsin vankilassa vaan eduksi on jos olisimme ruotsinkielisiä kuten tapaus Biaudet ja monet muut esimerkit osoittavat. Jodumme kärsimään syrjinnästä pakkoruotsin lisäksi.
Suomalaisten on aika vaatia olla oikeuttaan olla suomalaisia suomenkielellä ja oikeutta olla suomalainen. Me emme ole mikään ruotsalaisuuden sivuhaara. Me olemme suomalaisia-
ANTAKAA MEIDÄN JO VIHDOIN OLLA SUOMALAISIA JA YLPEITÄ SUOMALAISESTA IDENTITEETISTÄ !
Kun ahtisaari on Suomen entinen presidentti ja alkaa lobbaamaan naapurimaan intressejä edustavan kielivähemmistöä, voi todeta ettei hän koskaan ollut kansan etua ajatteleva presidentti.
Meillä on oikeus saada tietää miten paljon x-presidentti asialla tienaa!
Missä on Suomen Michael Moore?