Toissapäivän, ma 17.5 ilta oli niin täys vastoinkäymisiä, että hermo meinas mennä. Illalla huomasin pudottaneeni jonnekin rahapussin.
Onneksi siinä oli vain setelirahaa huomattava summa, ei pankkikorttia. Liikuin niin paljon kaupungilla, ettei etsimisessä olisi ollut mitään mieltä.
Aioin sitten tulostaa Hp:lläni muutaman arkin. Tulostin oli jäänyt ilman käyttöä liian kauan, eikä se enää toiminut. Meikän rahoissa 300 ekuakin on jo harmin paikka.
Aatteli käydä ostamassa uuden tulostimen. Näin kaupungilla sattumalta tutun tiekkarinörtin. Harmejani siitä sille aloin valittaan.
Hain uudet värikasetit. Se nörtti tuli kattoon sitä konetta. Koneen mustepäät olivat kuivuneet, mutta aikansa yritettyään kaveri sai tulostimen toimimaan.
Miten niin intiaaninaisen neuvo? Hänen neuvonsa, kirjasta löytämäni kuului - ei Suurella Hengelläkään ole rahaa, eikä Hän tunne ei sanaa...jotain sinne päin.
Heräsin tiistai aamuna hyvin nukkuneena. Mustan maanantain opetus on, ettei pidä olla huolimaton tärkeiden asioiden suhteen. Vastoinkäymisistäkin voi oppia.
Intiaaninaisen neuvo
0-pelimies
0
640
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2516302SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p794998Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.963897SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2583357Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463009Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat632934Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2202562Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2701930SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden381475Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491385