Yle1sen uusi espanjalainen aamusarja?

Kuulin/näin ohimennen ohjelmapuffin, mutta en kerennyt täyttä infoa saamaan... Siis mikä, millainen ja milloin alkaa yle ykkösen uusi kesäaamuespanjalaissarja?? Onko kenelläkään tietoa ja sattumoisin espanjassa olleita, jotka tietävät sarjasta lisää???
1768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

http://yle.fi/ulkomaiset/sarjat_ao2.php?id=1669

YLE TV1 maanantaista perjantaihin 25.5. alkaen klo 9.30

Asuuko sinunkin kerrostaloseinäsi takana ikuinen valittaja tai häirikkö, joka pitää meteliä yötä myöten? Tämäkään kolmikerroksinen talo jossain Madridissa ei ole pelkkä rauhan tyyssija. Itse asiassa se on kaukana siitä.
Eipä arvaa nuori avopari taloon muuttaessaan mihin muurahaispesään päätyy! Näiden naapureiden kanssa toimeen tuleminen on taitolaji, siitä pitävät pittoreskit persoonat huolen.

Ensimmäisessä kerroksessa asuvat sisarukset Vicenta (65) ja Marisa (68) sekä kaapin ovesta tiukasti kiinni pitävä homopari Fernando (30) ja Mauri (31).

Kakkoskerroksessa asuu kuivakka taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Juan Cuesta (43) vaimoineen (Paloma 43) ja lapsineen (Natalia 17 ja José Miquel 11), sekä eronnut reppana Armando (40) dominoivan äitinsä Conchan (70) ja ylivilkkaan poikansa Danin (12) kanssa.

Ylintä kerrosta asuttavat kaksi nuorta naista Alicia ja Belen (kumpikin 29) saavat seinänaapurikseen talon kaiketi normaaleimmat ihmiset, avopariskunnan Roberton (29) ja Lucían (28), jotka saavat pian huomata että naapurisovussa ei ole kehumista.

Pohjakerros on talonmies Emilion valtakuntaa. Hän kulkee rinta rottingilla ja on ammatistaan ylpeä, onhan hän talonmies jo toisessa polvessa. Tosin ainakin pestin nykyisellä haltijalla on kaikessa tekemisessä mukana aito mañana-meininki.. Pohjakerroksessa sijaitsee myös videovuokraamo, jota pyörittää ohjaajan urasta ikänsä haaveillut Paco (26).

Tämän kesän uusi espanjalaissarja on mukaansatempaava, rahtusen roisiakin huumoria viljelevä tilannekomedia, johon jokainen voi samaistua ainakin vähän.

Pääosissa: Marivi Bilbao, José Luis Gil, Luis Merlo, Emma Penella, Fernando Tejero, Guillermo Ortega, Gemma Cuervo, Eduardo Garcia, María Adanez, Daniel Guzmán, Laura Pamplona, Loles León. Käsikirjoitus: Iñaki Ariztimuño, Alberto Caballero. Ohjaus: Laura Caballero, Juan Luis Iborra, Alberto Caballero.

Tuotanto: Antena 3 Televisión, Miramon Mendi, Espanja 2003-04.

Sarjan jaksot ovat katsottavissa YLE Areenassa 7 päivän ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lajfdlöj kirjoitti:

Kuulin/näin ohimennen ohjelmapuffin, mutta en kerennyt täyttä infoa saamaan... Siis mikä, millainen ja milloin alkaa yle ykkösen uusi kesäaamuespanjalaissarja?? Onko kenelläkään tietoa ja sattumoisin espanjassa olleita, jotka tietävät sarjasta lisää???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu