Miten on mahdollista että AKT voi hyväksyä, että samoja töitä tekevät saavat eri palkkaa ja nauttivat/kärsivät erilaisista eduista ? Sehän on epäreilua !! Samasta työstä samat korvaukset!!
Ja tässä viittaan tietenkin JHL/AKT soppareihin.
Miksi AKT ei toimi ? Pitäiskö liittyyä OAJ:hin ja saada koko kesän lomat..
Ja tässä viittaan tietenkin JHL/AKT soppareihin.
Miksi AKT ei toimi ? Pitäiskö liittyyä OAJ:hin ja saada koko kesän lomat..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ehkä se akt-sopimus on niin huono ja siinä niin huonot edut ja työssä jaksamista ajatellen, niin huonosti ajateltu kaupunkiliikenteen kuskia, että sitä ei kukaan halua! Akt-sopparia kehuu vain pieni, omaa etuaaan ajava tappelulauma, joka on vuosia, yrittänyt nakertaa helbin ilmapiiriä huonoksi, jäsenten asiaa he eivät aja, vain omaa etuaan ja omia henkilökohtaisia kaunojaan toteuttavat.
Miksi et mene Nobinalle tai muuhun vastaavaan bussifirmaan, jossa on käytössä Akt:n sopimus? Ikinä et vastaa tähän kysymykseen. Miksi piipität tuota samaa piipitystä? Et ole uskottava, kun mainostat sellaista mistä sinulla ei ole mitään kokemusta.
Kunta-alan vuosiloma karttuu joka alalla työvuosien mukana kuten kokemuslisätkin, eikä muilla aloilla siitä tehdä mitään numeroa. Nuoret ja myöhemmin alalle tulleet odottavat rauhallisesti pidempää vuosilomaa eivätkä märehdi sitä sinun tavoin. Ymmärrätkö, että sinussa on jotakin vikaa, kun teet asiasta ison ulisemalla ja älisemällä tällä palstalla samasta asiasta vuodesta toiseen.
Vielä kerran sinulla on oiva tilaisuus vaihtaa Akt:n firmaan. Miksi et tee sitä? Mikä sinua pidättelee, vastaa jo äläkä pillitä.
Tee valintasi sen mukaan työpaikkasikin suhteen, mitä asioita arvostat. Joku arvostaa enemmän vapaa-aikaa ja lomia eikä tuijota pelkkää pientä eroa tuntipalkassa. Sitäpaitsi verotus syö tuotakin pientä palkkaetua.
Pitäisi ajatella myönteisesti. On hyvä asia, että on vaihtoehtoja. Ihmiset ovat erilaisia, arvostavat eri asioita.
Tee valintasi oman ajattelutapasi mukaan, äläkä tuputa muille omaa pakkomiellettäsi. Kaikki eivät halua sitä mitä sinä haluat.
tuohon ei ole lisättävää
sillä vaikka palkkaluokat on jaettu 4 kategoriaan, niin edut ovat täysin 100% samat!
Joten ei yritetä sitä tyypillistä JHL sumutusta, joilla kusetatte nuorempia kuskeja HELB.llä ! HELB.llä ei edes tunneta sanaa reiluus tai tasa-arvo kuljettajien kesken.
Linjavaali systeemi on konkreettinen osoitus työperäisestä epätasa-arvosta, johon vielä tasa-arvo ihmiset tulee puuttumaan.