Neuvoa plss...

Neuvoton_

Kysyisin mielipiteitänne.
Eli mieheni on saanut lahjan isältään osan omakotitalostaan. Siihen taloon olen itsekkin sijoittanut (remonttiin jne...) rahoja. Mutta mutta minulla ei ole siihen mitään oikeutta avioeron tullessa.

Nyt olen saamassa omilta vanhemmiltani tontin lahjana, ja mieskin haluaa nimensä listalle vaikkei ole sijoittanut siihen penniäkään. Ehdotti juuri että voisi maksaa puolet summasta kunhan hänenkin nimi olisi listalla. Pohtii paljon tulevaisuutta kun siihen pitäisi rakentaa yhteinen talo, että mites se onnistuu ja miten pahana päivänä oikeus jakaa omaisuuden.

Pohdin, kannattaisiko ehdotta miehelle, että hän jakaa laillisesti puolet talostaan jonka sai isiltään kanssani. Kannattaako sillä ehdolla jakaa tonttikkin hänen kanssa voisi makssa puolet tontista rahana? Ai niin, tontti on hieman hänen taloaan edullisempi.

Mitä neuvoja antaisitte rakkaat ihmiset?

5

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11

      "Mutta mutta minulla ei ole siihen mitään oikeutta avioeron tullessa." Tämän ymmärrän siten, että talon lahjakirjassa on avio-oikeutesi kumottu. Vaadi velkakirja sijoittamistasi rahoista ja pidä se myös voimassa.

      Minäkään en rakentaisi yhteistä taloa puolisoni omistamalle tontille.
      Tehkää ne lahjakirjat omistustenne tasaamiseksi tai myy puolet tontista miehellesi.
      Sopikaa niin kova hinta, että saat samalla takaisin myös nykyisiin remontteihin uhraamasi rahat.
      Silloin velkakirjaa ei tarvita ja säästyt sen vahtimiselta. Tarvitsette lahja-/kauppakirjan (vaihto tai muu) tekoon julkisen kaupanvahvistajan, joka osaa tehdä kunnollisen paperin kunhan mietitte miten haluatte omistuksenne/raha-asianne järjestellä.
      Varainsiirtoveron 4% vie valtio ja tonttisi puolikkaan lahja-arvon ylittävästä osuudesta saamastasi voitosta määrätään 28% luovutusvoittovero. Omistuksien muutoksia ei voi kuitenkaan noin vaan erillisesti sopia.

      • mk

        Niin sillä ei ole mitään merkitystä kumpi puolisoista tontin omistaa mutta avioerotapauksessa se joka omistaa tontin on parempi mahdollisuus jäädä asumaan yhdessä maksettuun taloon ja lunastaa puoliso pois.


    • Kannattaa miettiä...

      Avioehtoihin perehtyneen juristin neuvot ei paljoa maksa, muutaman satasen. Tuolla rahalla saatat säästää mittavat vahingot. Eikä kannata mennä yksin vaan yhdessä miehesi kanssa. Toki jos juristi kirjoittaa avioehdon, maksaa se muutaman satasen vielä lisää

    • mk

      Perintötontista jos miehesikään ei anna sinulle avio-oikeutta perintöönsä niin älä sinäkään ja kyllä aviopari voi rakentaa talon tontille jonka omistaa puoliso mutta talo on yhteinen ja jos ero tulee niin se joka omistaa tontin on etulyöntiasemassa kun päätetään kuka jää asumaan asuntoon. Rakennetaanhan omakotitaloja vuokra tontillekkin eikä siinä ole mitään epäselvää. Jos miehesi ei heti suostu niin sano että jos hän pääsee avio-oikeuden kautta sinun tonttiisi niin sinunkin pitää olla avio-oikeus hänen isältään saamassa lahjassa eli siinä omakotitalossa. Kaikkein paras on että teette yhdessä avioehtosopimuksen että puolisoilla ei ole avio-oikeutta toisen perimään tai lahjana saamaan omaisuuteen sitten mietitte onko avioehto voimassa puolison kuollessa vai ei. Se on paras että vain yhdessä maksettu ja hankittu omaisuus kuuluu avio-oikeuden piiriin ja muu omaisuus kuten perinnöt ja lahjat ja jos toinen pystyy palkkatuloistaan säästämään niin niihin ei ole avio-oikeutta mahdollisessa erossa. Jos teette avioehdon niin muistakaa rekisteröidä se maistraattiin niin ei tule myöhemmin epäselvyyksiä omaisuuden jaossa jos ero tulee.

      • JH

        Aviopari voi rakentaa yhteisen talon tontille, jonka omistaa vain toinen. MUTTA tuossa järjestelyssä voi tulla ongelmia lainan vakuuden kanssa. Yleensähän rakennettava talo toimii vakuutena lainalle. Me mietimme tuollaista järjestelyä, mutta se kaatui lopullisesti siihen, ettei pankki olisi hyväksynyt sitä vakuudeksi. Ainakaan meillä ei ole muuta vakuutta niin paljon, että saisimme talolainan, jos taloa ei voi käyttää vakuutena. Suosittelen varmistamaan asian pankista ennen kuin isompia omaisuuden siirtoja tehdään. Kaikista selkeintä on se, että tontti on yhteinen. Silloin talostakin tulee automaattisesti yhteinen ilman suurempia kikkailuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4489
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3959
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2689
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2462
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2209
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1790
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1558
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1444
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1321
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1305
    Aihe