Etsiskelen metsästys/kalastus/vapaa-ajan käyttöön sit-on-top kajakkia jolla nyt jotenkuten voisi heittää myös pieniä päiväreissuja. Lueskeltuani interwebin ihmeellistä maailmaa,vaihtoehdoiksi on löytynyt pari mielenkiintoista vaihtoehtoa (otsikko). Onko kenelläkään käytännön kokemusta kummastakaan ja vielä parempi molemmista.
Käyttötarkoitus siis kalastus/metsätys/päiväreissut pienillä joilla ja järvillä. Toivomuksia keveys,kestävyys ja helppokäyttöisyys. Välillä joutuu raahaamaan kanoottia jopa kilometrejä suolammille yms metsästyspaikoille joten keveys on aikalailla vaatimus numero uuno.
Kiitoksia jos joku vaivautuu vastaamaan.
Tarpon 120/130 vs Teksport 290 X-cite/F:X 330 angler
6
779
Vastaukset
- melokkinen
...myös sellaiset kuin Hobie-kajakit.
Voit polkemalla uistella ja kädet on vapaat esim kelaamaan ja ampumaan tai vaikka valokuvaamaan.
Hbie-kajakilla pääsee lähimmäksi eläimiä kun melan liikekkään ei häiritse niitä.
Seuraava esittely on tietääkseni Erä-messuilla Riihimäellä kesäkuussa.- Tarponilla
polkimet ja peräsin ei ihan selitä tuota 1600e hintaeroa?
Itsellä Tarpon 120, minkä jaksaa nainenkin kantaa pienet siirtymiset kuivalla ja 35e sijoituksella saa tukevat, mutta helposti kasaanmenevät pyörät alle :-)
Itse käytän merellä ja olen ollut hyvin tyytyväinen.
- JykkeOlavi
Mulla olisi Ocean Kayak Scrambler. Todella huoleton peli ja pärjää isoissakin aalloissa. Voin luopua tilan puutteen takia siitä huokeasti.
- -Ride-
Wildernessin Ridet on metsästys ja kalastus käytössä kaikista parhaimpia, koska ovat tukevimpia! Liikkuu hienosti ja sillä pärjää isossakin kelissä!
WWW.KAJAKKIKALASTUS:FI/SMF- Teksport
Vuosaaren Melontakeskuksessa Helsingissä on vuokralla Teksport 290 Angler. Eli pääsee kokeilemaan.
www.melontakeskus.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2224098Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112583Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382315Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59903
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891- 45886