"Naisten väkivaltaisuus miehiä kohtaan on ollut pitkään tabu ja vaikea asia käsitellä. Häpeä estää usein avun hakemisen."
"vahvaan naiseuteen näyttää kuuluvan siskojen mielestä oikeus vetäistä avolitsarilla jokaista miestä, joka ärsyttää."
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010052111707674_pr.shtml
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010052111707284_pr.shtml
"vahvaan naiseuteen näyttää kuuluvan siskojen mielestä oikeus vetäistä avolitsarilla jokaista miestä, joka ärsyttää."
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010052111707674_pr.shtml
http://www.iltalehti.fi/perhe/2010052111707284_pr.shtml
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kukahan se ensimmäisenä oli esittämässä väkivaltaisen naisen prototyypin (Justiina, Klaara) ja tämän puolison (Pekka Puupää, Vihtori) humoristisina hahmoina ?
Ei ainakaan nainen.
Elokuvissa, musiikkivideoissa ja telkkarisarjoissa miesten läpsintä kuuluu edelleen täysin hyväksyttyihin vakiokäyttäytymismalleihin, eikä pientä munille potkaisuakaan paheksuta varsinkin mikäli naisella on siihen "hyvä syy".
Kukahan näitä malleja oikein ylläpitää, kansainvälinen feministien salaliitto, otaksun?
Eihän se nyt feministien keksintöä ole. Sen sijaan on huomattavaa, että feministit eivät vahingossakaan puutu tällaiseen, vaikka vanhojen roolimallien ja vahingollisten rakenteiden purkaminen on heille muuten niin kovasti tärkeää.
Aika mielenkiintonen näkemys se, että naisten/feministien tulisi kyllä tomerasti ajaa etuoikeutettujen, täysivaltaisten valkoisten heteromiesten fyysistä koskemattomuutta, mutta sitten esimerkiksi romanikerjäläisten etäinenkin ymmärtäminen on pahasta.
Joo, olisihan se todella näppärää jos feministit ajaisivat saman tien vaikka sorrettujen veronmaksajien, eläkelästen, asperger-syndroomaisten ja häkkikanojen asiaa :D ?
häkissä.
Feminismihän edustikin tasa-arvoa, joka tarkoittaa täysivaltaisten valkoisten lesbo- ja usein myös heteronaisten etuoikeuksien kaikenlaista lisäämistä.
Niitä kaikkia asioita ja paljon muitakin ne juuri ajavat, silloin kun feminismiharrastukseltaan ehtivät. Suomalaisen miehen fyysinen koskemattomuus ei ole eikä tule asialistalle. Feministin mielestä ainoastaan naisella on pyhä oikeus koskemattomuuteen mutta myös oikeus tarvittaessa käyttää väkivaltaa. Tarve taas on täysin kiinni siitä, miten nainen "kokee" minkä tahansa tilanteen.
entäs sitten, jos lyövät?
siinä tapauksessa mies kyllä ansaitsee selkään, ja kyllä nainen nyt lyödä saa
sovinistit
Eikä nainen lyö, vaan puolustautuu usein vuosia jatkunutta henkistä ja fyysistä alistamista vastaan. Mikä mies se sellainen on, joka ei pysty torjumaan naisen läpsäystä?