Luin diabetes-

huolehditaanko?

lehdestä, että opettajalle ei kuulu huolehtia diabeetikkolapsesta. Kysyn nyt, että jos lapsen verensokeri menee liian alas ja lapsi menee tajuttomaksi, kuuluuko opettajan edes tilata ambulanssi?
Vai jättääkö opettaja lapsen lattialle makaamaan ja jatkaa vain tuntia. Olettaen, että koulussa ei ole terveydenhoitajaa ollenkaan tai ole muuten paikalla. Onneksi lapseni ovat jo aikuisia, eikä heillä ole diabetesta. Mutta koska suvussa on erittäin kova rasitus diabetekseen, ihan varmasti joku lapsenlapsistani sairastuu siihen. Toivottavasti kuitenkaan ei. Muutenhan lapsi kuolee hoidon puutteessa. Teoriassa siis asia kuuluu terveydenhoitajalle, mutta käytännössä sellaista ei ole. Korkeintaan kerran viikossa käy. Jo silloin kun nuorin lapsistani oli koulussa, ei tarvittaessa koskaan terveydenhoitaja ollut paikalla. Onneksi sattui vain pikku tapaturmia ja minut hälytettin töistä viemään lapsi lääkäriin. Sellaisissa tapauksissakin, joissa lääkärin hoito ei olisi ollut tarpeen, terveydenhoitaja olisi riittänyt. Itse töissä ollessani tein monasti sellaisia hommia, jotka eivät olisi minulle kuuluneet ollenkaan. Mikä etuoikeus opettajilla on kieltäytyä?

10

1005

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+4

      Kyse on vastuusta. Opettajat, jos joku ammattiryhmä, tekee paljon sellaisia hommia, jotka eivät kuulu kenellekään muulle. Lääkinnällisissä toimenpiteissä menee kuitenkin vastuun takia raja. Opettajilla ei ole lääkinnällistä koulutusta ja siksi oppilaan lääkitsemistä ei saa sälyttää opettajan kontolle. Jonkin mennessä väärin opettaja olisi auttamattomasti pulassa, vaikka olisikin vain noudattanut lääkärin tms. ohjeita.

      Hätätapauksia tuo ohje olla lääkitsemättä ei tietenkään koske. Jokaisella koulun aikuisella on aikuisen vastuu hätätapauksen sattuessa, toisin sanoen myös siivooja ja keittäjä on velvollinen tekemään kaikkensa auttaakseen hengenhädässä olevaa oppilasta. Tuossa ohjeistuksessa on kyse lähinnä siitä, että opettajien kontolle ollaan sälytetty säännöllisiä lääkinnällisiä toimenpiteitä. Lääkinnällisiä toimia on siirretty opettajille mm. säästösyistä, jotta terveydenhuoltohenkilökuntaa ollaan voitu vähentää tai irrottaa muihin toimipisteisiin.

    • aina autetaan

      Jos hän "opettaja" ei auta diabetespotilasta hän saa syytteen kuolemantuottamuksesta. Ei kai heille kuuluisi muu kuin palkka lomat. Kuulu toimenkuvaan tai, mutta heitteillejättö on RIKOS josta lainsäädännännössä on säädetty rangaistus.

      Aina jos koulussa tapahtuu vakava onnettomuus tai kuolemantapaus (kenelle vaan) niin poliisi selvittää asian. Ja em. tapauksesta on syytteessä opettaja ja rehtori jos on antanut kyseisen ohjeen.

      • koko homma

        Tää on niin sukkela juttu. Opet kieltäytyy hoitamasta diabeetikkoja, koska on kyse lääkehoidosta. KKA:t niitä hoitavat meidänkin kunnassa, minä esimerkiksi, vaikka mulla ei ole sitä lääkehoidon koulutusta.
        Rehtorille kun olen asiasta sanonut, niin kohauttaa vaan olkiaan.
        Olepa siinä sitten hankala työntekijä ja kiletäydy hommasta. Määräaikaisena on mukavaa :(
        Pakkohan sitä diabeetikkoa on jonkun hoitaa.


      • yksi ope
        koko homma kirjoitti:

        Tää on niin sukkela juttu. Opet kieltäytyy hoitamasta diabeetikkoja, koska on kyse lääkehoidosta. KKA:t niitä hoitavat meidänkin kunnassa, minä esimerkiksi, vaikka mulla ei ole sitä lääkehoidon koulutusta.
        Rehtorille kun olen asiasta sanonut, niin kohauttaa vaan olkiaan.
        Olepa siinä sitten hankala työntekijä ja kiletäydy hommasta. Määräaikaisena on mukavaa :(
        Pakkohan sitä diabeetikkoa on jonkun hoitaa.

        Moi!

        Ymmärrän, että asia huolestuttaa perheitä tietysti todella ja on väärin, että pitää huolestua asiasta jonka pitäisi automaattisesti olla kunnossa.

        Omalla isolla koulullani tiedän muutaman open ja avustajan valvovan pistämistä. Itsekin olen vahtinut lapsen verensokeria kun hän käy minun tunnillani joitakin kertoja viikossa ja pari kertaa valvonut pistämisen kun ope on ollut poissa töistä. Teistä vanhemmilta tuntuu varmaan kummalta kun teille pistäminen ym on niin tuttua mutta kyllä minulla silti alussa kammotti ajatus että teen jonkin virheen ja käy sitten huonosti vaikka olen todella vainoharhainen asian suhteen... Lapsi pistää siis itse ja vanhemmat kirjoittavat joka päivälle rajat paljonko milläkin sokeriarvolla pistetään. En osaisi laskea hiilareita vaikka tiedän että avustajat tekevät sitä hoitamilleen lapsille.

        Oaj tosiaan sanoo että opettajan ei kannata suostua huolehtimaan diabeteslapsen pistämisestä tai sen valvonnasta. En ole varma mutta olenkin miettinyt tukisiko oaj opettajaa jos jollekin lapselle jotain kävisi opettajan huolehtiessa pistämisestä eli ymmärrän myös opettajien ja avustajien pelon painavasta vastuusta toisen lapsen hengestä ja hyvinvoinnista. Olen myös ihmetellyt mikä ero on onko pulassa avustaja vai ope... Tosin meidän koulullamme useat avustajat ovat olleet diabeteskoulutuksessa. Opettajille sitä ei järjestetty mutta moni opettaja on tosin ensiapukurssilla kuullut joitain ohjeita mutta eihän se ole sama asia kuin kunnon koulutus. Ihannetilannehan olisi terveydenhoitaja koululla mutta kaikki tuntevat todellisuuden...


      • mikään kipusisko
        koko homma kirjoitti:

        Tää on niin sukkela juttu. Opet kieltäytyy hoitamasta diabeetikkoja, koska on kyse lääkehoidosta. KKA:t niitä hoitavat meidänkin kunnassa, minä esimerkiksi, vaikka mulla ei ole sitä lääkehoidon koulutusta.
        Rehtorille kun olen asiasta sanonut, niin kohauttaa vaan olkiaan.
        Olepa siinä sitten hankala työntekijä ja kiletäydy hommasta. Määräaikaisena on mukavaa :(
        Pakkohan sitä diabeetikkoa on jonkun hoitaa.

        MUtta ja muutta. Opettajan on hyvä tietää mikäli joku oppilas sairastaa jotakin. Ja epilepsia kohtauksen saannutta tai muuta vastaavaa on autettava hätätilanteessa. Mutta opettaja ei ole mikään sairaanhoitaja vaan opettaja.
        Anteeksi minä oletan että opettjat ovat niin fiksuja että osaavat vetää asiassa rajan oikeaan kohtaan...


      • rasitus
        mikään kipusisko kirjoitti:

        MUtta ja muutta. Opettajan on hyvä tietää mikäli joku oppilas sairastaa jotakin. Ja epilepsia kohtauksen saannutta tai muuta vastaavaa on autettava hätätilanteessa. Mutta opettaja ei ole mikään sairaanhoitaja vaan opettaja.
        Anteeksi minä oletan että opettjat ovat niin fiksuja että osaavat vetää asiassa rajan oikeaan kohtaan...

        ja avustaja on avustaja, ei mikään sairaanhoitaja. Mutta niin vaan joutuu olemaan.


    • 20 +9

      Kuten yllä on mainittu, tietysti hätätilanteessa pitää kaikkien ihmisten auttaa.

      Kyse on siitä, että kenenkään ei-terveydenhuollon työntekijän ei kannata alkaa tekemään hoitajan töitä (jos työnantaja ei terveydenhuollon resursseja siihen osoita), koska heillä ei siihen ole koulutusta. Opettajan ei tarvitse ottaa vastuuta hoidosta, jos kunta ei hoitotyövoimaa siihen hanki. Joten hoitotyöstä on viisasta kieltäytyä. Haluaisitko alkaa tuosta vaan lääkäriksi ja ottaa vastuun potilaistasi?

      Sanoit tehneesi hommia, jotka eivät kuuluneet sinulle. Teitkö sairaanhoitoa, jonka tuloksista sinut voitaisiin laittaa tilille? Hoitajan tai lääkärin toimenpiteitä. Jos teit, kerro ihmeessä, mitä.

    • eaeaeaea

      pitäisi ollatehtynä lääkehoidon (yleis)suunnitelma kouluillakin. Esim. Tampereella on ohjeistus kouluja, päivähotioa ja iltapäiväkerhotoimintaa varten. Lääkehoitosuunnitelma eli kuka on mistäkin vastuussajne. pitää olla osana turvallisuuus suunnitelmaa. Lisäksi jokaisen lapsen kohdalla pitää tehdä henkilökohtainen lääkehoidon toteutus suunnitelma käytänön tasolle (oli lapsella, sitten mikä tahansa lääkitys)

      Mikään laki ei suoraan sani, kenen on vastuu dm-lapsen hoidosta koulupäivän aikana. Mutta auttamisvelvollisuus esim. tajuttomuustilanteessa on kaikilla. Kaikki aikuiset ja lapsetkin osaavat soittaa 112. Tavallisen tallaajankin järki sanoo, että jos lasta ei saada hereille kesken koulupäivän, pitää soittaa 112!

    • Anonyymi

      No mun koulussa Ulvilassa itseasiassa samalla luokalla kuin minä on yksi tyttö jolla on ollut diabetes 3-vuotta niin pistää insuliinillä ruokailussa vatsaan ja se on ällöttävän näköistä ainakin mun mielestä tää asia vasta selvisi viime vuoden Lokakuussa pari päivää ennen syyslomaa Yhedelle ohjaajista ja mä itkin ruokalassa ja olin nolona kun itkin koulussa se oli noloa niin käy mulle todella harvoin koulussa no tää asia ei ratkennut äidilleni ja isälleni tai kellekään tuttavistani paitsi pikkusiskolleni mutta hän lupasi olla kertomatta asiasta äidilleni
      Mulla itselläni ei ole diabetestä onneksi
      Mutta vaikkei mulla ole diabetestä niin silti musta tuntuu aina kun se tyttö laittaa piikin vatsaan niin tuntuu omat verensokerit menevän tosi matalalle vaan pelosta ja nyt mä kirjoitan tän vaan siksi jos teillä on samanlaisia kokemuksia jos ällöttää jos joku laittaa piikin vatsaan mulla on neulakammo ja mä tuun saamaan rokotuksen syksyllä varmaan Syyskuussa koulussa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1832
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1240
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      852
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe