Tässä on SAK:n Kaija Kallisen (SDP) pamfletti että eläkekatto ei sovi Suomen malliin. Koko järjestelmä vääristyisi, jos ökyeläkkeitä rajoitettaisiin. Eläkekatto lahottaisi Suomen lakisääteisen eläketurvan mallin.
Eläkekatto ei myöskään lisäisi oikeudenmukaisuutta eikä pienentäisi tuloerojakaan tässä utopiassa.
Pelkkää SDP/SAK -propagandaa tämä on. Taustalla on ihan toiset syyt, joita ei tässä uskalleta kertoa. http://www.sak.fi/suomi/ajankohtaista.jsp?location1=1&id=33668&sl2=3&lang=fi&ao=tyomarkkinauutiset&arkisto=yes
Samoin ovat rummuttaneet ainakin SDP:n suurin eläkejohtaja Swanljung ja Guzenina-Richardsson.
Eläkekatto ei myöskään lisäisi oikeudenmukaisuutta eikä pienentäisi tuloerojakaan tässä utopiassa.
Pelkkää SDP/SAK -propagandaa tämä on. Taustalla on ihan toiset syyt, joita ei tässä uskalleta kertoa. http://www.sak.fi/suomi/ajankohtaista.jsp?location1=1&id=33668&sl2=3&lang=fi&ao=tyomarkkinauutiset&arkisto=yes
Samoin ovat rummuttaneet ainakin SDP:n suurin eläkejohtaja Swanljung ja Guzenina-Richardsson.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ovat epäoikeudenmukaisia! Miksi jonkun itselleen ylisuuren palkan rosvonneen sian pitäisi vielä saada suuret etuisuudet eläkkeessään. Eläkkeiden rahoittaminen on tulevaisuudessa yhä vaikeampaa, siksi vajetta voisi helpottaa eläkekatolla, ettei kävisi kuin Kreikan mahdottomassa velkayhtälössä.
Porvarihallituksen tavoite on lisätä tasaverotusta niin paljon kuin on mahdollista ja köyhä kansa maksaa pienistä tuloistaan aina vain isomman osan veroina.
Jos verot on tasattava, niin myös valtion maksamat eläkkeet on tasattava.
Rikkailla on varaa turvata extra eläketurvansa ilman velkaista valtiotakin.
nainen. Oikea punahaukka. Katsekin jo todisti, että köyhät kyykkyyn, ja minulle kaikki !
Stasilaisia kuhisee SAK/demarimafiassa, kuin kusiaisia pesässä.
Noh, eiköhän tuo Kaija Kallinen ole kaikessa punaisuudessaan SAK:n tukinainen. Sopii hyvin Matti Tukiaisen seuraan.
Olen hyvin harvoista asioista samaa näiden ay-demarien kanssa. Nyt ei tule mieleen yhtään. Minun mielestäni eläkekatto pitäisi oikeudenmukaisuussyistä saada myös Suomeen. Alla olevassa viestissä "villakoiran ydin" yritin selostaa asian ongelman. Eläkekattoa on Suomessa kehdannut vastustaa ay-liike ja demarit. Lisäksi ay-liike hankki tässä itselleen tärkeässä asiassa myös EK:n tuen jollain lehmänkaupalla.
Muuten olen sitä mieltä, että valta kuuluu kansan valitsemalle eduskunnalle eikä näille ulkoparlamentaarisille kuppikunnille, jotka eivät malta olla tekemättä politiikkaa ja häsäämättä joka asiassa.
Esim. Jaakko Johtaja palkka 100.000 euroa kuussa. Johtaja saa vaikka 50.000 euron eläkkeen. Hänen palkastaan on kuitenkin maksettu työeläkemaksuja vain niin paljon että ne riittäisivät oikeasti maksamaan 25.000 euron kuukausittaista eläkettä. Tämän loppueläkkeen maksavat työssäkäyvät ihmiset. Hänelle työssäkäyvät ihmiset maksavat 25.000 euroa eli 50 % eläkkeestä.
Taina Työläinen palkka 2.000 euroa kuussa ja eläke 1.000 euroa. Hänenkin palkastaan on maksettu työeläkemaksuja vain niin paljon, että ne oikeasti riittäisivät kansaneläkkeen kanssa kustantamaan 830 euron eläkkeen. Hänelle työssäkäyvät maksavat 170 euron eläkkeen eli 17 prosenttia koko eläkkeestä.
"Työeläke turvaa työntekijänä tai yrittäjänä toimineen henkilön kulutustason säilymisen kohtuullisena". http://www.etk.fi/Page.aspx?Section=41823
Miten kukaan voi pitää oikeudenmukaisena sitä, että Jaakko Johtajan eläkkeen maksamiseksi pitää olla kymmeniä Taisto työläisiä tai Vesa valkokaulustyöläisiä, joiden normipalkoista pidätetään työeläkemaksut Jaakko Johtajan supereläkkeen maksamiseksi. Yhteiskunnan maksama osuus eläkkeistähän oli Jaakko Johtajalle 25.000 Taina työläiselle 170 euroa.
Täytyy olla ilmeisesti eliittidemari tai ay-demaripamppu pitääkseen ylläolevaa tilannetta oikeana.
Keisarille se mikä keisarin on, mutta ei yhtään enempää. Eli eläkekatto myös Suomeen.