Lukion uskonnonopetuksesta kieltäytyminen onnistuu tällä tavalla, vaikkei olisi saanut lupaa erota kirkosta vanhemmiltaan.
"Nuori ei ota uskonnon kursseja lainkaan opinto-ohjelmaansa, vaan merkitsee elämänkatsomustiedon
pakolliset kurssit ainakin alustavasti neljänteen opintovuoteen..."
http://www.ateistit.fi/lukio/jl-va305.htm
Uskonnon opetuksesta kiektäytyminen lukiossa
4
645
Vastaukset
- kaapok
Jostain syystä vanhemmat ovat halunneet, että nuoret oppivat oman uskontonsa. Olisipa ruotsista ja matematiikasta yhtä helppo erota :-)
- korjaus
"Jostain syystä vanhemmat ovat halunneet, että nuoret oppivat oman uskontonsa."
Eiköhän kyse liene vanhempien uskonnosta. - kaapok
korjaus kirjoitti:
"Jostain syystä vanhemmat ovat halunneet, että nuoret oppivat oman uskontonsa."
Eiköhän kyse liene vanhempien uskonnosta.Niinpä. Sitähän se kulttuurin siirtäminen on. Jokainenhan saa kuitenkin valita itse oman uskontonsa täysi-ikäisenä!
- -.-...---
kaapok kirjoitti:
Niinpä. Sitähän se kulttuurin siirtäminen on. Jokainenhan saa kuitenkin valita itse oman uskontonsa täysi-ikäisenä!
Tosin juridiset liitokset tehdään jo alaikäisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741