PIng ja mokkula

<pingOOviini>

Nyt netti tahmaa, sivu kuin sivu. Pingailin ja tein reittiselvitystä tällä Ubuntun verkkotyökalulla. Yhteys on mokkulalla 1M.

Oli kotimainen tai ulkomainen sivu niin yhteys verkkonimiin (kai palvelimiin joita on ehkä 10-30 kpl verkko-osoitetta kohti) kesti 300-1500 millisekuntia kukin ja osa oli no reply. Tottahan tuo sitten tahmaa. Sää on ollut sateinen muutaman päivän.

Jään tässä miettimään asioista yhtään perillä olevana sitä, että olisiko yhtään auttanut vaikka minulla olisi mokkulan sijasta ollut kiinteä ja vaikka hyvin nopeakin yhteys. Vaikuttaako siis ping-aikaan oma modeemi ja entä silloin kun toinen pää ei vastaa ollenkaan ( no reply) ?

Mitä siis auttaa vaikka maksaisin kuinka nopeasta jos yhetyksestä johonkin kun muut laitteet reittien ja kymmenien osoitteiden takana hidastelevat.

6

1415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfghjk

      Ei ne mitään hidastele. Se sun mokkula hidastalee. Kuoppaa koko paska ja osta kiinteä.

    • kertoi jo...

      jos sulle on myyty 1M mokkula niin ei se tarkoita, että sulla olisi 1M käytössä...
      Todennäköisempi nopeus on siinä 50-200kt eikä 1000kt...

      Ei ihme jos takkuaa...

      • ohhoh..

        jos tästä lähetään et megan liittymän latausnopeus nimellisesti on kylläkin se 128kt/s.. Noi liittymät myydään bitteinä ja yleisesti nopeudet mitataan tavuina, eli jaa se Mbit 8:lla niin saat sen todellisen nopeuden kt/s..


    • on _heti_ selvitettävä sen toimivuus aiotussa pääkäyttöosoitteessa ja palautettava se jos nopeus ei ole kelpo. Ainakin omassa tapauksessani toimivuus on tuosta kokeiluvaiheesta vain parantunut, joten jos mokkula toimii nyt OK, se luultavasti toimii myös ensi vuonna.

      Jos yhdenkään operaattorin mokkulalla ei mitenkään saavuteta kelvollista yhteyttä, sitten kenttää ei vain ole tai se on erillisen antennin takana.

      Paras mokkulalleni mittaamani pingi on ollut 37 ms ja suurin DL-nopeus 7,6 mbit/s.

      • Tuossahan se tulikin. Voi mokkula toimiakin sujuvasti, mutta valitettavan usein kuulee aina päinvastaista.
        Mokkulaan myös vaikuttavat sää olosuhteet, isot rakennukset jne. Kun taas adsl liittymiin niillä ei ole vaikutusta. Eli kyllä niillä on eroja tässäkin suhteessa.

        Toki nopeampi nopeus on aina valttia, mutta en näe järkeä mihinkään yli 6mt yhteyksiin ellei sitten käyttötarkoitus ole lataaminen, netti televisiot jne. Esim. youtube:en riittää aivan hyvin 1-2mt yhteys.


    • big_shock

      valita palveluntarjoajalle tarpeeks monta kertaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1274
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      86
      1068
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      992
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      145
      939
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      823
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      813
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      786
    Aihe