PIng ja mokkula

<pingOOviini>

Nyt netti tahmaa, sivu kuin sivu. Pingailin ja tein reittiselvitystä tällä Ubuntun verkkotyökalulla. Yhteys on mokkulalla 1M.

Oli kotimainen tai ulkomainen sivu niin yhteys verkkonimiin (kai palvelimiin joita on ehkä 10-30 kpl verkko-osoitetta kohti) kesti 300-1500 millisekuntia kukin ja osa oli no reply. Tottahan tuo sitten tahmaa. Sää on ollut sateinen muutaman päivän.

Jään tässä miettimään asioista yhtään perillä olevana sitä, että olisiko yhtään auttanut vaikka minulla olisi mokkulan sijasta ollut kiinteä ja vaikka hyvin nopeakin yhteys. Vaikuttaako siis ping-aikaan oma modeemi ja entä silloin kun toinen pää ei vastaa ollenkaan ( no reply) ?

Mitä siis auttaa vaikka maksaisin kuinka nopeasta jos yhetyksestä johonkin kun muut laitteet reittien ja kymmenien osoitteiden takana hidastelevat.

6

1485

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfghjk

      Ei ne mitään hidastele. Se sun mokkula hidastalee. Kuoppaa koko paska ja osta kiinteä.

    • kertoi jo...

      jos sulle on myyty 1M mokkula niin ei se tarkoita, että sulla olisi 1M käytössä...
      Todennäköisempi nopeus on siinä 50-200kt eikä 1000kt...

      Ei ihme jos takkuaa...

      • ohhoh..

        jos tästä lähetään et megan liittymän latausnopeus nimellisesti on kylläkin se 128kt/s.. Noi liittymät myydään bitteinä ja yleisesti nopeudet mitataan tavuina, eli jaa se Mbit 8:lla niin saat sen todellisen nopeuden kt/s..


    • on _heti_ selvitettävä sen toimivuus aiotussa pääkäyttöosoitteessa ja palautettava se jos nopeus ei ole kelpo. Ainakin omassa tapauksessani toimivuus on tuosta kokeiluvaiheesta vain parantunut, joten jos mokkula toimii nyt OK, se luultavasti toimii myös ensi vuonna.

      Jos yhdenkään operaattorin mokkulalla ei mitenkään saavuteta kelvollista yhteyttä, sitten kenttää ei vain ole tai se on erillisen antennin takana.

      Paras mokkulalleni mittaamani pingi on ollut 37 ms ja suurin DL-nopeus 7,6 mbit/s.

      • Tuossahan se tulikin. Voi mokkula toimiakin sujuvasti, mutta valitettavan usein kuulee aina päinvastaista.
        Mokkulaan myös vaikuttavat sää olosuhteet, isot rakennukset jne. Kun taas adsl liittymiin niillä ei ole vaikutusta. Eli kyllä niillä on eroja tässäkin suhteessa.

        Toki nopeampi nopeus on aina valttia, mutta en näe järkeä mihinkään yli 6mt yhteyksiin ellei sitten käyttötarkoitus ole lataaminen, netti televisiot jne. Esim. youtube:en riittää aivan hyvin 1-2mt yhteys.


    • big_shock

      valita palveluntarjoajalle tarpeeks monta kertaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      85
      3721
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      405
      1370
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1044
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      903
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      207
      872
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      286
      803
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      769
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      24
      685
    9. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      681
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      37
      638
    Aihe