Antakaa meidän menestyä suomeksi

huusianna

Suomen eliitti oli täysin ruotsinkielinen 1800-luvulla koska menestyminen suomen kielellä oli täydellisesti estetty. Koulutus oli järjestetty vain ruotsin kielellä ja tuolloin suomalaisten tuli vaihtaa äidinkielensä jotta pystyivät etenemään tehtävissään. Kukaan ei voinut yrittää menestymistään suomen kielellä, koska pakkoruotsin vaatimus oli ehdoton tuohon aikaan.

Surullisinta on, että asia ei ole tähänkään päivään mennessä muuttunut. Vieläkin on suomalaisten sivistys sidottu ruotsin kieleen Suomessa. KUKAAN EI voi valmistua ilman pakkoruotsin kieltä mistään peruskoulusta, yliopistosta, korkeakoulusta, ammattikorkeakoulusta ym.

Suomessa on taisteltu jo vuosisatoja suomenkielisen koulutuksen puolesta. Silti Suomessa on oltava nykyään vähintään ruotsintaitoinen että saa edetä sivistyksen polulla Suomessa. Se ei riitä että olemme pakkoruotsin vankilassa vaan eduksi on jos olisimme ruotsinkielisiä kuten tapaus Biaudet ja monet muut esimerkit osoittavat. Jodumme kärsimään syrjinnästä pakkoruotsin lisäksi.

Suomalaisten on aika vaatia olla oikeuttaan olla suomalaisia suomenkielellä ja oikeutta olla suomalainen. Me emme ole mikään ruotsalaisuuden sivuhaara. Me olemme suomalaisia-

ANTAKAA MEIDÄN JO VIHDOIN OLLA SUOMALAISIA JA YLPEITÄ SUOMALAISESTA IDENTITEETISTÄ !

16

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 43

      No voi helvetti, eikö sitä ole Suomalaisessa yhteiskunnassa tärkeämpääkin pohdittavaa kuin mitä tämä pakkoruotsi valitus on. Opettelee kielen ja sillä sipuli, jos ei opi, niin ei opi kyllä niissä yliopistoissa paljon muutakaan. Joten jonninjoutava marmatus pois. Ja ruotsin kielioppi sanakirja kauniiseen käteen, jos pelkää että ei peruskouluruotsilla ja ilman yliopistokoulutusta selviä Suomen maassa.

      • HAH-HAH!

        Vai pitää suomalaisten opetella pakkoruotsi Suomessa? Paljon vähemmänhän täällä on muka "ruotsinkielisiä", jotka eivät taida kyetä edes suomenkieltä oppimaan... Eivätkö ole edes sen vertaa "lahjakkaita", että pääsisivät ilman säälipaikkoja opiskelemaan? Ei kait silloin säälipaikkoja tarvitsisi jatkuvasti jaella? Tuntemani "ruotsinkieliseksi" otseään väittävät eivät osaa kunnolla suomea, mutta eivät ruotsiakaan...


      • huusianna

        Itse osaan neljää kieltä ja viides on opiskelun alla. Eli ruotsi on jo hallussa.

        Eikö sinulla ole mitään muuta sanottavaa?
        Taitaa happamat olla sun suussa kun et saa yhtään asiaan kuuluvaa kommenttia kirjoitukseesi.

        Sinunlaistesi Mulkvistien takia kannattaa jatkaa pakkoruotsin kritisoimista ja juurimista pois Suomesta.

        Pitikö sinun sortua argumentaatiovirheisiin koska sinulle ei ole yhtään perustelua asiallesi?

        Ole hyvä ja lue linkistä sivistystä itsellesi:
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_hominem
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Argumentointivirhe


      • ar-arkisto

        Miksi ruotsinkielisistä yli 50% pääsee opiskelemaan yliopistoon /korkeakoulluun mutta suomenkielisistä vain 30%?

        Oli syy mikä tahansa se on VÄÄRIN!

        -

        Hbl: Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat laiskasti läksyjä
        STT 21.11.2011

        Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat läksyjä keskimäärin laiskemmin kuin suomenkieliset, kertoo Hufvudstadsbladet. Lehden tieto perustuu tuoreeseen väitöskirjaan, jossa tutkittiin 15-vuotiaiden asennoitumista koulutyöhön neljässä eri maassa.
        Ruotsalaistutkija Anna Dallin tekemä tutkimus osoittaa Hbl:n mukaan, että 75 prosenttia Suomen koulujen ruotsinkielisistä oppilaista käyttää läksyjen lukemiseen päivittäin alle puoli tuntia. Suomenkielisillä oppilailla vastaava osuus oli vain 37 prosenttia.
        Tutkimusta varten haastateltiin yli 800 oppilasta Ruotsissa, Suomessa, Indonesiassa ja Australiassa.
        Suomenruotsalaisten oppilaiden asenteet koulua kohtaan olivat Hbl:n mukaan kaikkein kielteisimpiä.
        Tutkijan mukaan syynä saattaa olla se, että ruotsinkielisiä jatko-opiskelupaikkoja on suhteellisesti enemmän eikä niistä tarvitse kilpailla niin ankarasti.

        HS Hbl: Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat laiskasti läksyjä
        21.11.2011 6:00 | 48 |
        STT
        Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat läksyjä keskimäärin laiskemmin kuin suomenkieliset, kertoo
        Hufvudstadsbladet. Lehden tieto perustuu tuoreeseen väitöskirjaan, jossa tutkittiin 15-vuotiaiden asennoitumista koulutyöhön neljässä eri maassa.
        http://www.hs.fi/kotimaa/Hbl Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat laiskas...

        Hbl: Suomenruotsalaiset oppilaat laiskoja läksyissä

        Suomenruotsalaiset oppilaat lukevat läksyjä keskimäärin laiskemmin kuin suomenkieliset, kertoo Hufvudstadsbladet.
        Lehden tieto perustuu tuoreeseen väitöskirjaan, jossa tutkittiin 15-vuotiaiden asennoitumista koulutyöhön neljässä eri maassa.

        Ruotsalaistutkija Anna Dallin tekemä tutkimus osoittaa Hbl:n mukaan, että 75 prosenttia Suomen koulujen ruotsinkielisistä oppilaista käyttää läksyjen lukemiseen päivittäin alle puoli tuntia. Suomenkielisillä oppilailla vastaava osuus oli vain 37 prosenttia.
        http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288429692234.html

        IL - Luonnontiede ei sujunut suomalaisnuorilta
        Kielivähemmistö otti kevyemmin Keskiviikko 11.4.2012 klo 03.13

        Opetushallituksen tuore arviointi osoittaa, että 15-vuotiaat peruskoululaiset hallitsivat vuonna 1998 asiat paremmin.
        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012041115432065_uu.shtml

        HBL Forskare: Finlandssvenska elever struntar i skolan
        Uppseendeväckande många finlandssvenska skolelever tycker inte det är någon vits att lära sig saker, de ids inte läsa sina läxor och de ser ingen poäng med grammatikövningar. Forskaren är själv förvånad över chockresultaten i sin färska doktorsavhandling och efterlyser nu synpunkter av finlandssvenskarna själva.
        http://hbl.fi/nyheter/2011-11-20/forskare-finlandssvenska-elever-strunta...

        YLE: Yliopistojen ovet aukeavat helpommin ruotsinkielisille
        Ruotsinkieliset nuoret pääsevät helpommin opiskelemaan yliopistoihin ja korkeakouluihin kuin suomenkieliset nuoret. Ruotsinkielisten kiintiöillä ja helpotuksilla turvataan ruotsinkielisten palveluita. Tulevaisuudessakaan koulutusmahdollisuudet eivät ainakaan heikkene, kun ruotsinkielisten lääkärien, juristien ja opettajien koulutusta ollaan lisäämässä.

        Tänä syksynä Helsingin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan ruotsinkielisten kiintiöön pääsi opiskelemaan kahdeksan pistettä heikommilla tuloksilla kuin suomenkieliselle puolelle. 30 opiskelijan ruotsinkielisten kiintiöstä täytettiin vain 26, loppujen koepisteet olivat liian huonoja.
        http://yle.fi/uutiset/yliopistojen_ovet_aukeavat_helpommin_ruotsinkielis...

        --- Vain 26 ruotsinkielistä läpäsi kokeen. Kaikkia paikkoja ei täytetty koska taso oli niin huono.

        Suomenkielisellä puolella ei ikinä jää paikkoja täyttämättä koska pääsykokeen läpäisijöitä on aina ENEMMÄN kuin paikkoja.

        SIINÄ ON JUURI SE MERKITTÄVÄ ERO JA OSOITUS PRIVILEGIOISTA

        Suomenkielisellä puolella on aina enemmän opiskelijoita jotka pääsisivät opiskelemaan osaamisensa puolesta mutta opiskelupaikat täyttyvät jo paremmista opiskelijoista. Moni suomenkielinen jää opiskelun ulkopuolelle koska ei mahdu sisäänotettujen ryhmässä vaikka olisi mutten täyttänyt pääsyvaatimukset. Näin ei käy ruotsinkielisellä puolella, kaikki jotka hallitsevat riittävän osaamistason pääsevät sisään koska raja tulee vastaan vasta opiskelijoiden osaamistason kohdalla.


    • huusianna

      Taitaa happamat olla sun suussa kun et saa yhtään asiaan kuuluvaa kommenttia kirjoitukseesi.

      Sinunlaistesi Mulkvistien takia kannattaa jatkaa pakkoruotsin kritisoimista ja juurimista pois Suomesta. Täytyykin laittaa jatkoa aloitukseeni ihan sinun piristykseksi.

      On se ihmeellistä että kuinka suuri tabu on pakkoruotsi Suomessa.

    • hoitoa saamaan siitä

      Tuo aloittajan pakkomielle ruotsin kieltä kohtaan on suuri ihme ja nähtävästi sairaus.
      Hakeudu nyt hyvä ihminen hoitoa saamaan, elämäsi helpottuu huomattavasti, jos muutakin mielessä kuin pakkoruotsi.
      Pilaat vain oman elämäsi tuolla negatiivisellä pakkomielteellä, onko se sitten kivaa?

      • huusianna

        Kärsin paljon enemmän pakkoruotsin aiheuttamasta epäoikeudenmukaisuudesta. Sen poistaminen on oikein kivaa.


    • tyhjää mätinää

      et sinä mitään poista, sen kun messuat pakkomiellettäsi, täysin tyhjänpäiväsellä foorumilla. Vaikutusta ei ole mihinkään.

    • 12+20

      Hyvä kommentti hoitoa saamaan siitä ja tyhjää mätinää. Näinhän se on. Ei kenenkään tartte opiskella mitään jos pelkällä ylioppilas lakilla töitä saapi ja vielä pomon palkalla. Mitä suuresti epäilen, siis täytyy otaksua että tämä pakkomielle pakkoruotsi henkilö ei ole saanut opiskelupaikkaa yliopistosta. Hyvä niin, ei sinne tarte semmosia jotka eivät eri maiden kieliä opi, suurin osa oppikirjoista voipi olla ulkomaan kielillä. Tämä kuuluu yliopiston tarjoamaan korkeampaan koulutustasoon luontaisetuisuutena. Huolestuttaa, jos yliopisto-opiskelijat ovat tämän tyyppisiä tyhjästä valittajia kuin tämä pakkoruotsi höpöttäjä on. Saapi kysyä niinku siinä mainoksessa, että mitä se siellä höpöttää.

    • 2+17

      No argumenttihan se on tämäkin, opettele se ruotsi. Ei tähän mitään kopioita toisten tekemistä nettiargumenteista tarvita. Selvällä suomen kielellä sanottuna opettele se ruotsi jos et pääse suomen kielisenä yliopistoon ja pitää kielivähemmistöltä yrittää paikka viedä.
      Maassa iän ajan tämä käytäntö ollut ruotsin kielen suhteen. Onneksi sinä et taida vielä sittenkään päästä yliopistoon, että ehkä on turhaa opetella ruotsia. Yliopistoon ei tarvita mitään copycatteja, jotka lainailevat toisten tekstejä.
      Kunnon yliopisto-opiskelijalla tulee olla sen verran sitä "sivistystä", ettei täällä ruikuta moisen asian puolesta. Nostata sitä selkäruotoasi ja hartioitasi hyvään ryhtiin jollakin muulla asialla. Onnea ja menestystä olipa kieli mikä tahansa joka tapauksessa sinulle sitten loppuargumentiksi kuitenkin.
      Elä tukehu moiseen pikkuseikkaan kuten pakkoruotsi.

      • huusianna

        "No argumenttihan se on tämäkin, opettele se ruotsi." Buahaahahaaa.....

        Luuletko tosiaan että kirjoittamasi on argumentti? Ei sun kanssa voi jatkaa keskustelua koska olet aivan liian sivistymätön erottamaan asioita toisistaan.


    • huusianna
    • 4+2

      Voi v*ttu että on yhtä nylkytystä nämä ns. argumentoijat. Ei ihme että valtion talous on menossa mihin on menossa, kun koko maan "älymystö" on tämmösiä nylkyttäjiä täynnä, eivät osaa katsoa kokonaisuutta kuin yhtä nuppineulanpäätä tuijottavat niinkuin tämä ruotsin kieli.
      Koeta nyt pikkuhiljaa etsiä laajempia asioita katseltavaksi, ei se auta nyt millään tavalla vaikka kuinka nylkytät asiaasi. RKP on hallituksessa ja ruotsin kielen pakko ei lopu vaikka kuinka nylkytät.
      Tuliko nyt jo viimeinen sana!

    • 15+15

      Taisin unohtaa sanoa, että wikipedia ei ole mikään tieteellinen julkaisu tai artikkeli. Sinne saa kuka tahansa syöttää mitä soopaa tahansa. Joten taisin turhaan "älykkääksi" erästä nimittää. Ja nyt tuli viimeinen sana ainaski minulta, ei tämmösten tollojen kanssa jaksa enää mokomasta asiasta jankata.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1407
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      120
      607
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe