Eli oon vasta 18 vuotias nainen ja verenpaineet on koko ajan pikkuhiljaa nousseet.. Pari vuotta sitten kun mitattiin verenpaine oli ihanteellinen n. 110/70, vuosi sitten 120/75 ja nyt viimeisimmässä mittauksessa 120/79. Mulla tuntuu tälläkin hetkellä vähän painetta käsissä ja verisuonet on usein aika pullistuneita käsissä ja jaloissa. Joskus kun nousen aamulla sängystä päässä alkaa jyskyttää ja näkö sumenee, joskus olen melkein pyörtynyt kun olen lähtenyt suoraan kävelemään, tätä ei kuitenkaan tapahdu usein. Pulssista mulla ei ole mitään tietoa. Syön aika paljon epäterveellistä ruokaa :/ Ja käytän e-pillereitä, yasminellea. Voiko niillä olla vaikutusta paineiden nousuun? Suvussamme on verenpainetautia ja korkeaa kolesterolia.
Huolissaan verenpaineesta, 18
3
1209
Vastaukset
- lääket. kandidaatti
Hei, verenpaine vaihtelee normaalistikkin vuorokauden ajan, tunnetilojen ja mm. rasituksen mukaan useita kymmeniä pykäliä, noista lukemista ei siis voi todeta että verenpaineesi olisi noussut.
Pullistuvat verisuonet käsissä ja jaloissa ovat veritäytteisiä laskimoita, eikä niillä ole mitään yhteyttä valtimopaineeseen, jota siis verenpainemittarilla mitataan. Pullistelevat suonet johtuvat vain siitä, että sinulla on arvaten melko vähän rasvakudosta niiden ympärillä niitä piilottamaan :)
Ja tuo näön sumeneminen ylös noustessa johtuu siitä, että verenpaine ei ehdi makuuasennosta nousemisen jälkeen nousta riittävän nopeasti, jotta verta riittäisi päähän seisoma-asennossakin. Nuorilla hyvin yleistä, kannattaa istua sängyn laidalla hetki ennen kuin lähtee liikkelle.
E-pillerit voivat joskus harvoin nostaa verenpaineita, joten paineiden seuraamisesta ei mitään haittaa ole. Sinun paineesi ovat kuitenkin sellaiset, ettei ole syytä huoleen! Noin pienistä muutoksista ei tosiaankaan voi vielä sanoa, että paineet olisi nousseet. Tulevaisuuden kannalta kannattaa kuitenkin kiinnittää ruokavalioon ja liikkumiseen huomiota, kun kerran sukurasitettakin on :)
Toivottavasti huolesi helpottui, hyvää kevättä :)- Ap..
Kiitos tyhjentävästä vastauksesta :) Harrastan liikuntaa 2 kertaa viikossa ja yleensä joka päivä tulee vähän hyötyliikuntaakin. Olen hoikka/normaali painoinen. Kavereihin verrattuna kuitenkin mulla on korkein veren paine, muilla alapaine on alle 70.
- verenpaine
Ap.. kirjoitti:
Kiitos tyhjentävästä vastauksesta :) Harrastan liikuntaa 2 kertaa viikossa ja yleensä joka päivä tulee vähän hyötyliikuntaakin. Olen hoikka/normaali painoinen. Kavereihin verrattuna kuitenkin mulla on korkein veren paine, muilla alapaine on alle 70.
Minulla on verenpaine 160/jotain ja minulle on sanottu että se on jännityksesta. Mut en usko että kun tunnen tykytystä ja outoa sykettä, niin en luule, että se ei ole korkeaa verenpainetta. Suvussa on verenpainetautia. Ja kun sydäntäni on kuunneltu niin on sanottu että tykyttää vähän epätasaisesti ja halusi kuunnella uudelleen. Sanomattakin on selvää, että verenpaineeni on korkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3188200Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1016453Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743703- 762704
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402530- 452403
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222256- 1152124
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962034- 481613