Vihreät - De gröna on hyväksynyt uuden puolueohjelman seuraaviksi neljäksi vuodeksi. Se sisältää mm. Suomen kansankirkollisen luterilaisen uskonnonopetuksen poistamisen kouluista (korvattava ateistisella uskonnonopetuksella), ruotsin kielen ja muiden vähemmistökielien (ilmeisesti arabian kielen) aseman vahvistamisen, homojen ja lesbojen vanhempainvapaan läpiajamisen, sukupuoliroolien poistamisen kouluopetuksesta (sukupuolisensitiivinen kasvatus), mamujen rajattoman maahanpääsyn, pakolliset kasvisruokapäivät kouluihin ja julkisiin ruokaloihin, ilmastonmuutoksen torjumisen, eläkeiän nostamisen, kiinteistöveron korottamisen ym. roskaa. Tätä Vihreät - De gröna tulee ajamaan kaikin mahdollisin keinoin.
http://www.vihreat.fi/poliittinenohjelma
http://www.vihreat.fi/poliittinenohjelma
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vihreiden visio on siis nii symppis ja tosijees ja super-ihq-magee jee
mutta
ikävä kyllä täysin epärealistista utopiaa ja lapsenomaista unelmointia maailmassa, jossa jatkuva väestön liikakasvu ja lukemattomat muut ongelmat tulevat aiheuttamaan vain enemmän ja enemmän kurjuutta entistä suuremmalle osalle ihmiseläimistä.
Aivan. Ja hassuinta on, että eduskunnassa istuu tälläkin hetkellä eräs pitkäaikainen Vihreiden kansanedustaja, joka nuorena oli aktiivinen luterilaisen kirkon uskovainen ja Kansan Raamattuseuran tilaisuuksissa kävijä. Enkä nyt puhu Tuija Braxista, joka myös on ollut uskossa.
protestanttien käsitteet ovat aika järkkyjä, kuten joku on ollut uskossa, miten se uskoon tuleminen tapahtuu ja miten se uskossa oleminen sitten loppuu? Kuka nämä jutut on aikanaan kehitellyt, joku uskonpuhdistajako vai ihan oikea lahkouskonnon maallikkosaarnaaja? Kristityn kannalta uskoon tulemisen käsite on täysin käsittämätön.
Olisihan se sikakivaa, jos kaikilla olisi mukavaa ja siten otettaisiin valtavasti humanitaarisia maahanmuuttajia ja sitten kaikilla olisi vielä mukavampaa (paitsi veronmaksajilla mutta se on niille ihan oikein) ja mihin kummaan niitä ydinvoimaloitakin tarvitaan, sähköhän tulee töpselistä. Ja kansalaispalkkaa kaikille (paitsi veronmaksajille) koska olemmehan niin ihmeellisiä ja arvokkaita, että olemme oikeutettuja palkkaan vain siitä hyvästä, että olemme olemassa. Ja onhan se nyt sanomattakin selvää, että suomalainen hyvinvointi, demokratia ja tasa-arvo ovat huonoja asioita joiden takia tulee potea syvää kansallista itseinhoa. Tilalle pitää äkkiä saada jotakin hienompaa, parempaa, exoottisempaa ja jännittävämpää. Kuten Ihq-Ihq-Islam. Vastaan ei saa sanoa, koska vastaansanominen = razzism ja razzism = rikos ja rikos = 20 vuotta linnaa.
vihreitä? Eihän ketään aikuinen voi olla niin tyhmä että menisi vihreitä äänestämään. Mulla on työkaveri, joka alkaa lähes aina nauramaan kun kuulee jotain vihreiden touhuista, sanoo että ei voi olla nauramatta sellaiselle typeryydelle:)
Ja eikö se Luterilainen kirkkokin ole selllainen poliittinenkin yhteenliittymä?
niitä kovinpia riitapukareita on, haukkuvat toisiaan ja häiriköivät keskustelu foorumeilla mielivaltaisesti.