Taas tuli todistettua, että demaripakka on ihan sekaisin. Sekaisinhan se on, jos sdp:n kyvykkäin johtaja on jo kerran kyvyttömäksi todettu. Kakkosijalle pääsi kaikki-mulle heti tyyppi, joka olisi omien sanojensa mukaan voinut suorastaan valita mihin menee poliittisen yle-pestin päättymisen jälkeen. Päätti ilmeisesti olla menemättä mihinkään vaan sen sijaan hakee pienipalkkaista puolusihteerin paikkaa. Kolmossijalle pääsi nykyinen johtaja ja verkkosukkia porvarilehtien palstoille esitellyt räksyttäjä.
Heinäluoma sai 30 %
Junger 16 %
Urpilainen 13 %
Guzenina-Richardson 6 %
Piia Viitanen 2 %
Ilkka Kantola 2 %
Heinäluoma sai 30 %
Junger 16 %
Urpilainen 13 %
Guzenina-Richardson 6 %
Piia Viitanen 2 %
Ilkka Kantola 2 %
Vastaukset 4
Vanhimmat
Poispotkittu puheenjohtaja, kannatuksen laskun vuoksi, on yhtäkkiä kakkosrivistä huutelevana puolueen kyvykkäin johtaja.
Takapenkiltäkö sitä puoluetta nykyään ohjataan?
Joukkoja johdetaan aina eturivistä. Ilmeisesti demarit tekevät tässäkin poikkeuksen, kun takarivin Tauno viittilöi puolueelle sak:n tahdon mukaista suuntaa. Miksei sak:ta ja sdp:tä pistetä reilusti yhteen läjään.
Junger on huvittava 70-luvun hippiaatteen kyllästämä virkaheitto tyyppi ja opportunisti. Sälli, joka ei halua asettaa itseään vasemmisto-oikeisto akselille. Heh on siinä demari, joka oikeistolaisuudessaan ohittaa monet oikeistopuolueet. Ajelee varmaan urheiluautolla liituraitapuvussa puolustamaan pienipalkkaista sak-duunaria.
Jos joku tuosta porukasta on joskus vastuussa Suomen tulevaisuudesta!
Toivottavasti tälläinen tilanne ei tulisi koskaan todellisuudessa vastaan. Tarvitsemme tämän maan johtoon kunnollista ja asiantuntevaa väkeä ja sellaista ei sosialidemokraattien kohdota tänä päivä löydy hakemallakaan: on eheidä puolueellan joskus lauan sitten ollut valovoimaisiakin johtajia ja asialinjalla on pysytty, mutta niistä ajoista on jo kauan aikaa. Nykyinen demaripuolueen johto on kokoelma diletantteja ja härskejä omaneduntavoittelijoita.