En ymmärrä

Make

Tämä ei ole provo.

Ihmettelen miten ihmiset voivat tykätä TSH:sta ja muista samankaltaisista satuelokuvista?

Mielestäni huonompia elokuvia ei voi olla juonen kannalta.

Hienosti ne on tehty, ei siinä mitään, mutta mokomaa paskaa en viitsi kyllä katsella!

5

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Galadriel

      Jokaisellahan on oikeus mielipiteeseensä, mutta ehkä eräät haluavat "paeta" tätä todellisuutta välillä ja syventyä näihin satumaailmoihin =)

      Se on ihan hauskaa ja piristävää, vaikka tämä TSH maailma onkin ajoittain hiukan painostava.

      • Uialwen

        .. mutta LOTR jutut ei mun mielestä oo ollenkaan painostavia..


    • nuori aikuinen

      Pidän TSH-elokuvista, jotka ovat fantasiaa, seikkailua, sotaa, toimintaa ja draamaa. TSH-satuelokuvia en ole nähnyt ainuttakaan, enkä sellaisista luultavasti pitäisikään.

      Leffoja ei pidä sanoa saduiksi pelkästään sillä perusteella että ne eivät sijoitu meidän todelliseen maailmaamme tai että niissä on mielikuvituksellisia asioita. Vai ovatko myös esim. scifi-tarinat satuja (Alien - satu tappajahirviöstä?)? Eivät elokuvat ole dokumentteja arkitodellisuudesta - fiktiota on aina mukana, joissain enemmän, joissain vähemmän.

      Jos TSH:t olisivat (lasten)satuelokuvia, niissä painotettaisiin vallan toisia asioita, ja kerronta olisi erilaista. Ei tarvitsisi ehdottaa K-15-ikärajoja.

      On oleellista ymmärtää, että elokuvien kuvaamat asiat ovat tosia niissä maailmoissa joissa ne tapahtuvat. TSH ei ole Keski-Maassa fantasiafiktiota vaan historiaa. Kun katsoja sijoittautuu tähän maailmaan, hän näkee tositapahtumia jotka ovat sotaa ja taistelua maailman kohtalosta. Se että kaikki hahmot eivät satu olemaan ihmisiä ei merkitse mitään. Tämä ero katsojan todellisuuden ja elokuvan todellisuuden välillä pätee kaikkiin elokuviin.

      Jos lapset ja nuoret sattuvat pitäämään TSH-elokuvista, se ei tarkoita etteivätkö ne olisi myös aikuisille sopivia. Kuuntele joskus Into the Westin sanoja ja musiikkia ja tarkkaile erästä Gandalfin ja Pippinin keskustelua Minas Tirithissä. Saatat havaita mielenkiintoisia asioita jotka eivät todellakaan ole satua. Nääh, et jaksa kuitenkaan, tuolla asenteella.

    • fantasy

      Ehkäpä sinulta puuttuu mielikuvitusta, tosikko!

    • vai nii...

      ehkä itte et tykkää mutta ei tarvii hukkuu niitä jotka tykkää siitä... et pidä sä vaan suus kii!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      162
      13814
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      82
      9981
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      100
      9196
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8309
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      47
      6823
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6593
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      97
      5146
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3955
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      405
      1349
    Aihe