Nostaako etanoli oktaani arvoa?

reqeryey

"Perusbensiininä on ensi vuoden alusta alkaen 95 E10, joka sisältää enintään 10 tilavuusprosenttia etanolia, mutta kaupan on myös bensiiniä 98 E5, jossa etanolia on enintään 5 tilavuusprosenttia"


Jos etanoli nostaa oktaaniarvoa?

Siis 95 oktaanisessa 10% etanolia ja 98% 5%

Tämän logiigan mukaan 95-pitäisi oikeasti olla korkeampioktaanisempaa, tai jos se on tehty
92 oktaanisesta ja etanolilla lisätty se 95 arvoon

Vai miten tämä menee??

10

1909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kfesio

      Säädetään oktaanilukua.

      • 12+3

        Ja polttoaine verotus muuttuu samalla.Vero maksetaan polttoaineen energian/hiilidioksiidipäästöjen,tekotavan mukaan.Eli hinnat nousee ja lujaa.Saasteisin 95 maksaa ainakin 2€ ensivuoden alusta ellei enemmän ja 98 2,5€ kuulemma.Uusi bensa olisi 1,10-1,30€/l vaan se ei käy kaikkiin autoihin ilman lisäaineita joiden hintakin nousee ja onhan se kiva ostaa bensaa ja kaadella lisäaineitra aina tankkiin.Takuu ei muuten korvaa uuden bensiinin aiheuttamia moottorivaurioita.


      • sakke.kl
        12+3 kirjoitti:

        Ja polttoaine verotus muuttuu samalla.Vero maksetaan polttoaineen energian/hiilidioksiidipäästöjen,tekotavan mukaan.Eli hinnat nousee ja lujaa.Saasteisin 95 maksaa ainakin 2€ ensivuoden alusta ellei enemmän ja 98 2,5€ kuulemma.Uusi bensa olisi 1,10-1,30€/l vaan se ei käy kaikkiin autoihin ilman lisäaineita joiden hintakin nousee ja onhan se kiva ostaa bensaa ja kaadella lisäaineitra aina tankkiin.Takuu ei muuten korvaa uuden bensiinin aiheuttamia moottorivaurioita.

        Sillä normaali 95 poistuu markkinoilta kokonaan.Vain 98 jää tavallisena vanhoille autoille ja hinta tulee sinne 2,20€.


      • nounounou
        sakke.kl kirjoitti:

        Sillä normaali 95 poistuu markkinoilta kokonaan.Vain 98 jää tavallisena vanhoille autoille ja hinta tulee sinne 2,20€.

        Taitaa olla Esson baarissa kuultua.


    • Vallilan Henkka

      puristuskestävyyttä, ollaan naapurin kanssa puhuttu että periaatteessa voisi kantta höylätä...
      Tai tunnistaakohan mun vanhan Fordin ecs polttoaineen laatua? Mutta ei se puristussuhdetta kumminkaan nosta...

      • mmakine

        Tämä on käynyt mielessä usein, minulla on Dodge Caravan 3.3 flexifuel ja ajan sitä etanolilla. Puristussuhde on tyypillinen jenkki eli säälittävät 8.9:1 ja luultavasti siksi että se on saatu menemään paikallisista päästörajoista läpi. Puristussuhdetta voisi luultavasti hyvinkin nostaa. ST1 ilmoittaa RE85:n oktaaniluvuksi 106 joten varaa olisi. Tosin, en ole ihan varma onko tuossa nakutuksentunnistinta. Alunperin se oli mutta jossain vaiheessa Chryslerin viisaat päättivät vaan ottaa koko vehkeen pois kun ei se kuitenkaan nakuta. Automaattia kun ei voi oikein kiusata matalilla kierroksillakaan.

        Puristussuhdetta nostamalla voisi saada jonkun prosentin pöyristyttävästä kulutuksesta pois. Mutta sen verran arvokas operaatio se kyllä olisi että se pitäisi tehdä sitten vaan akateemisen kiinnostuksen vuoksi, säästön puolelle ei varmaan pääsisi koskaan. Lisäksi se taitaisi olla melko haastava homma, siinä kun ei ole nokka-akselit kansissa vaan työntötangot joiden oikeaa pituutta olisikin sitten mielenkiintoista säätää.

        Ja alkuperäiselle kysyjälle: Yleisesti ottaen etanolin lisäämien perusbensoihin nostaa oktaanilukua. Kysymys on siitä että mihin polttoaineeseen sitä aletaan lisäämään. Ei oktaaniluvulle varsinaista pakollista alarajaakaan ole.

        Oktaanilukua säädetään tosiaan lisäaineilla mutta ei pelkästään niillä. Tietääkseni 98E:n perusbensiinikin on vähän eri tisleistä sekoitettua kuin 95E:n pohja.


    • ymmärrystä...

      Niin. Juttuhan menee oikeasti niin, että suomessa on ensivuonna oktaaneiltaan polttoaineet 95 ja 98. Todennäköisesti 95 on E10 tavaraa ja 98 E5 tavaraa. Oktaaniluvut pysyy edelleen samana ja etanolipitoisuus toisessa tuotteessa nousee.
      Kun ensivuonna tankkaa, niin ensin pitää miettiä autolle sopiva oktaaniluku ja sitten kelpaako suurempi etanolipitoisuus. Siis jos 95E10 (10% etanolia), ei kelpaa autolle, niin sitten tankkaa 98E5:sta.
      Ei tämä niin kauhean vaikeaa ole, monet lehtijutut vääristää asiaa todella paljon.

    • pekku222

      etanoli nostaa oktaanilukua, mutta jos thdään 95 oktaanista niin että 10% on etanolia niin oktaania nostavia lisäaineita laitataan sitten vähemmän.

      • Gunnar-pässi

        Jokaisen lisäoktaanin tuottaminen maksaa sen tuottajalle lisää rahaa. Johtuen jalostusprosessista. Jalostaja/myyjä tekee siis ysivitosta silloin kuin ysivitosta kysytään ja siitä maksetaan. Ei ysikutosta, eikä ysiseiskaa, joka pienentäisi jalostusmarginaalia.

        Etanolin oktaaniluku on jossain 106-110. Jos sitä lisätään ysivitoseen, niin sekoituksen oktaaniluku nousee melko lineaarisesti lisäyksen suhteessa. Mutta se, joka bensaa myy, ja sanoo myyvänsä nimenomaan ysivitosta, myy ysivitosta. Jalostaa silloin esim. ysikakkosbensaaa, joka etanolin lisäyksen jälkeen on sitä pyydettyä ysivitosta. Ei enempää.

        Eli, ei kannata hairahtua illuusiohin siitä, että auton korkeampi puristussuhde tai fiksu elektroniikka tekisivät homman edullisemmaksi, kun jostain muka saa jotain ikään kuin ilmaiseksi. Kannattaa tsekata se oktaaniluku, ja hankkia oikeasti sopivaa bensaa.

        Energiasisällöstä toisaalta kannattaa kyllä maksaa. Ja huomioida mikä sitä pienentää. Esimerkiksi se etanoli, jonka lämpöarvo on noin puolet bensan vastaavasta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe