Ongelmia GRUB:n ja Windows Vistan kanssa

Auttakaaaaaaa

Terve!


Asensin Windowsin ohelle Linuxin, jolloin asentui myös GRUB. Kaikki toimi alkuun hyvin, mutta sitten tuli eteen varsin ylitsepääsemättömän oloinen ongelma: eräs henkilö päätti taidottomuuttaan GRUB:n kautta käynnistää Windowsin tehdasasetusten palauttamisen ja vei homman loppuun asti. Tämän jälkeen GRUB:n kautta ei enää pääse normaaliin Windowsin käynnistykseen, enkä löydä mitään keinoa päästä käsiksi Windowsiin. Ainoastaan tehdasasetusten palauttaminen toimii edelleen.

Yrittäessäni käynnistää Windowsin se ilmoittaa:

no such device: 7a9a370e9a36c683.

Tuo merkkisarja on siis mitä ilmeisemmin vaihtunut. Mistä saisin tietää uuden, tuota vastaavan sarjan? Ehkäpä Windows käynnistyisi jopa normaaliin tapaan, jos saisin oikean sarjan käsiini.

Mieleeni on juolahtanut myös googletuksen kautta esille pompahtanut fixmbr-komento, mutta en oikein tiedä, minne sen voisi tunkea.


Windows Vistan recovery-CD:tä ei ole saataviila, eikä ilmeisesti ole muutakaan tapaa asentaa koko sontaa uudelleen. Mitä tässä siis olisi tehtävissä, jotta pääsisin vanhaan kunnon Windowsiin käsiksi? Olen valmis poistamaan myös Linuxin ja/tai GRUB:n.

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Auttakaaaaaaa

        Taitaapa olla niin, että minulla on uusin versio GRUB:sta, jolloin tuo ei oikein enää päde. Varmasti vaatinee jotain saman kaltaista puukottelua, mutta tiedä sitten, mistä sitä tiedostoa pitäisi etsiä. boot/grub/ löytyy edelleen, mutta siellä ei ole tiedostoa nimellä menu.lst. Laitoin myös piilotiedostot näkyville.


    • AADDhdjdkakdlks

      Auttakaahan nyt, jos mahdollista. Tämän tilanteen kanssa alkaa vähitellen hajota koko pää.

      • bootrec.exe

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2150
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1940
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1776
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1361
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      26
      1131
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1099
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe