Mikä olisi sopiva matalahko pensas terassin edustalle (aurinkoinen,jos paistaa), joka menestyisi happamassa maassa?
happaman maan pensaat
4
4373
Vastaukset
- Torikka
Siis ihan mikä vain helppokasvuinen, joista vois aloittaa angervot, hanhikit, taikinamarja (voi muokata vaikka minkälaiseksi, koska kestää karua ja kovaa elämää ja aivan turhaan ylenkatsottu), aroniat, havukasvit etenkin rakastavat hapanta maata.
- acuminA
Happamaan maahan matalahkoja (1-2m) pensaita aurinkoiseen paikkaan mun suosikkeja olisi:
atsaleat (Rhododendon) esim:
molle subsp. japonicum japaninatsalea (tuoksuva, keltainen-punainen-vaaleanpunainen) I-II
Mollis-ryhmä kosterinatsalea (kuten edellinen, isot kukat) esim. 'Apple Blossom' I-(II)
Ghent-ryhmä gentinatsalea esim; 'Aamurusko' punainen-oranssi I-III, 'Kullannuppu' keltainen voimakastuoksuinen I-II(III), 'Pucella' vaaleanpunainen I-?
Knaphill-ryhmä puistoatsalea (valkoinen-keltainen-punainen, vaihtelevasti tuoksuvia) esim. 'Feuerwerk' I-?
Rustica-ryhmä 'Ruususen Uni' (kerrannaiset kukat) I-III
'Adalmina' puistoatsalea (punainen, oranssi täplä) I-III
'Illusia' puistoatsalea (valkoinen, keltainen täplä) I-III
calendulaceum liekkiatsalea (keltainen-oranssi-punainen) I-II
canadense kanadanatsalea (lila, kukkii aikaisin) I-V
x fraserii kevätatsalea (punalila, kukkii aikaisin) I-IV
luteum kelta-atsalea (keltainen, voimakastuoksuinen) I-II
prinophyllum rusoatsalea (vaaleanpunainen, tuoksuva) I-II
alppiruusut (Rhododendron), etenkin seuraavat aurinkoiseen paikkaan:
Yakushimanum-ryhmä yakushimanalppiruusu esim; 'Koichiro Wada' (valkoinen) I, 'Kullervo' (valkoinen) I-IV, 'Mist Maiden' (vaaleanpuna-valkoinen) I-II
Smirnowii-ryhmä nukka-alppiruusu 'Marketta' (vaaleanpunainen) I-III
Tigerstedtii-ryhmä marjatanalppiruusu 'Haaga' (pinkki) I-IV, 'Axel Tigerstedt' (valkoinen) I-IV
dauricum dahurianalppiruusu (lila, kukkii hyvin aikaisin) I-III
'P.J.Mezitt' dahurianalppiruusu (lila, kukkii hyvin aikaisin) I-II
hirsutum karva-alppiruusu (vaaleanpunaiset pienet kukat, kukkii juhannuksen jälkeen) I-III
muita kasveja:
pensasmustikat (Vaccinium) esim: 'Patriot' I-III, 'Jorma' I-?, 'Siro' I-III, 'Alvar' I-V
puolukka (Vaccinium vitis-idaea) esim: 'Sanna' I-IV
taikapähkinät (Hamamelis) esim: H. virginiana amerikantaikapähkinä I-II
höyhenpensaat (Fothergilla) esim: F. major 'Velho' I-IV
kellopensaat (Enkianthus) esim: E. campanulatus (I-II)
orjanlaakerit (Ilex) esim: Ilex x meservae 'Blue Prince' pihaorjanlaakeri I-II
tähtimagnolia (Magnolia stellata 'Royal Star') I
hortensiat (Hydrangea) esim: H. paniculata 'Kyushu' japaninhortensia I-II
Atragene-ryhmä kärhöt (Clematis) esim. C. alpina alppikärhö I-V
katajat (Juniperus) esim: J. virginiana 'Grey Owl' kynäkataja I-II
tuivio (Microbiota decussata) I-VII
kääpiövuorimänty (Pinus mugo var. pumilio) I-VI
kääpiömänty (Pinus sylvestris 'Watereri') I-III
kääpiökuusi, pesäkuusi (Picea abies-lajikkeet) I-IV
siilivalkokuusi (Picea glauca 'Echiniformis') I-III
Ja paljon muita! Pensashanhikit, aroniat, ruusut ja angervot tykkäävät enemmän kalkitusta maasta. Myös paljon perennoja viihtyy tällaisessa paikassa eli niitä kannattaa istuttaa runsaasti sekaan jotta kukintaa olisi mahdollisimman pitkään. Noista mun listaamista kasveista saa tehtyä sellaisia kokonaisuuksia jotka ei tarvitse lainkaan hoitoa istutusvuoden jälkeen ja kukkivat toukokuun alusta parhaimmillaan joulukuulle (eteläisimmässä suomessa).
Myös talvella on katsottavaa ikivihreiden kasvien vuoksi. - vaikea sanoa
Kun vielä tietäis asuuko alkuperäinen kysyjä lapissa vai jossakin muualla ??
- acumiNa
Lapissa voi tehdä kivan istutuksen missä on kääpiövuorimäntyä, tuiviota ja siperiankärhöä (Clematis alpina subsp. sibirica). Niiden kanssa kannattaa sitten istuttaa perennoja, nehän viihtyvät hyvin pohjoisessa koska siellä on hyvä lumisuoja. Hyviä happamaan maahan sinne pohjoiseen:
Aconitum ukonhatut
Alchemilla poimulehdet
Astilbe jaloangervot
Doronicum vuohenjuuri
Tiarella tiarellat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1092740EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291331- 981176
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621007Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366987Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133948- 54843
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22673- 40668
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta109625