Legenda jo eläessään. E.P. Sandersin THE HISTORICAL FIGURE OF JESUS on tunnetun tutkijan yleisesitys aina ajankohtaisesta aiheesta. Moni asia Jeesuksesta jää arvoitukseksi, mutta tekijä myös osoittaa, että Jeesuksen historiallisesta hahmosta voidaan tietää paljon enemmän kuin usein luullaan.
Historiallinen Jeesus
7
148
Vastaukset
Mitä uusia todisteita Jeesuksen olemassa olemisesta jo olemassa olemattomien todisteiden lisäksi Sanders löysi?
Ei mitään?Miksi ihmeessä Talpiotista löydettyä Yeshuan luuarkkua ei mainita raamatun ulkopuolisena todisteena ristinkiesuksen historiallisuudesta?
Muuten todisteita etsitään kissojen ja koirien kanssa pienistäkin vihjeistä, mutta todellinen jymypaukku vaietaan kuoliaaksi?- Napero ..
Todiste: Jeesus on halpa kopio!
Oletteko ikinä kuulleet ikivanhasta egyptiläisten jumala Horuksesta?
Vuonna 1280 e.K.r kirjoitetussa "kuolleiden kirjassa" ( Book of the dead ), Horusta kuvaillaan esim. näin:
Horus oli egyptiläisen jumalan Osiriksen poika, joka syntyi neitsytäidille.
Anup Kastaja ( jolta myöhemmin leikattiin pää irti ) kastoi hänet joessa.
Kuten Jeesusta, Horusta koeteltiin hänen ollessaan yksin autiomaassa.
Hän paransi sairaita ja sokeita sekä hääti ihmisistä demoneita.
Hän käveli vetten päällä.
Hän herätti Asarin kuolleista. "Azar" voidaan kääntää "Lazarus".
Hänellä oli 12 "opetuslasta".
Hänet ristiinnaulittiin ja 3 päivän päästä kaksi naista julisti, että vapahtaja on noussut kuolleista.
Huomaatteko yhtäläisyyksiä krisseliuskon kanssa ;D Tämä jotakuinkin todistaa mielestäni, että Jeesus on fiktionaalinen hahmo, joka perustuu huomattavasti vanhempiin jumalhahmoihin ( yhtäläisyydet ovat liian suuria ja täsmällisiä ollakseen sattumaa... ).tulee olemaan jotain tämäntyyppistä:
Jos se Jumala keksikin sitten odottaa sen parituhatta vuotta että ihmiset joutais aina helvettiin, sitten kun osui aika jona hänen ihmistenkeskelle langettama itsensä olisikin samankaltainen kuin muut sen ajan ympärillä kehitetyt uskonnot niin hän päätti tämän toteuttaa.
Eli Jumala tahallisesti pitää itsensä salassa, lähettää oman vapahtajansa(itsensä) matkaan, johon pitää uskoa, uskontojen keskelle tekemään tekoja joita uskontojen muut hahmotkin suorittivat jotta hän erottuisi mahdollisimman vähän joukosta.
Miksi Jumala on tehnyt itseensä uskomisen niin helvetin hankalaksi ja saanut kaiken näyttämään siltä kuin Jeesus olisi ihmisen keksimä?
Uskiksen vastaus on tyyliä: Koska Jumala tykkää koetella ihmistä, vaikka nyt sattuukin tietämään kaiken jo valmiiksi. Sitä nyt ei vain ihmisjärjellä voi ymmärtää koska olemme niin vajaita, mutta kuitenkin meidän täytyy uskoa tähän vaikka emme kykene, koska emme voi ymmärtää.- ehaehaeha
on käsittääkseni vääriä.
Miksi kopioit toisen (ei siis minun) tekemän aloituksen? Etkö keksinyt mitään omaa sanottavaa? - Jeesushuora
ehaehaeha kirjoitti:
on käsittääkseni vääriä.
Miksi kopioit toisen (ei siis minun) tekemän aloituksen? Etkö keksinyt mitään omaa sanottavaa?Ei ole yksikään väite väärä. Mutta Horus on muuttunut paljon egyptin tuhansia vuosia
vanhan uskonnon mukana. Eli sama Horus josta kirjoitettiin jo 4000v sitten ei ole samallainen
kuin 2500v sitten kirjoitettu. Nuo kaikki asiat on liitetty Horukseen jossain historian vaiheessa, mutta
kuitenkin paljon ennen oletetun Jeesuksen oletettua syntymää.
"tekijä myös osoittaa, että Jeesuksen historiallisesta hahmosta voidaan tietää paljon enemmän kuin usein luullaan."
-->
tekijä myös osoittaa, että Jeesuksesta voidaan luulla paljon enemmän kuin varmuudella tiedetään.
Kas niin, korjasin sen puolestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401978- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461250Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50962- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637