kuinka kauan?
ja jos menee lääkäriin ihan normaali verikokeisiin, niin näkyykö THC vaikka sitä ei erikseen testattaisi veressä? Vai pitääkö olla joku tarkempi huumeseula verikoe?
ja jos menee lääkäriin ihan normaali verikokeisiin, niin näkyykö THC vaikka sitä ei erikseen testattaisi veressä? Vai pitääkö olla joku tarkempi huumeseula verikoe?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei mitään testata ilman, että siitä ihmiselle ensin mainitaan ja kysytään lupa. Ainoastaan tahdon vastaisessa hoidossa voidaan tehdä ihmiselle mitä halutaan. Mutta jos kannabista testataan, niin viikon se voi näkyä veressä.
Lisäksi lääkärillä on vaitiolovelvollisuus, joka ainakin periaatteellisella tasolla estää asioista kertomisen ilman tutkittavan suostumusta.
ja on päihdeseulassa eli seurannassa niin pakko se veri ja kusinäytteet antaa tai korttia ei tipui ikinä.Kannabis näkyy verikokeessa noin 10vrk,mutta virtsasta saadaan vielä kuukaudenkin päästä.Ensiksi aineet häipyy verestä ja sitten vasta kusesta.Itsekkin luulin päin vastoin,mutta koska on käytössä kovat opiaatti kipulääkkeet ja Norjassa ajellessa ei auta edes resepti sillä kortti lähtee heti.Kyselin noita kyttien käyttämistä testeistä miten kauan näkyy testerissä ja siitä tiedän tuon kannabis jutunkin.Opiaatti näkyy vain paripäivää.
Kannabis ei kylläkään näy veressä kuin vajaan vuorokauden.