Olet silloin voittajien puolella!
kuulu sinäkin siis kirkkoon
!
42776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Kirkko jakaisi osinkoa seurakuntaan kuuluville kaikesta omistuksestaan? Jos niin olisi, voisin ihan ahneuttani liittyä takaisin kirkkoon. Mutta, mitä minä voitan, jos käyn kuulemassa Jumalan Sanaa Jumalattoman papin suusta. Jos pappi ei elä, niinkuin opettaa, eikö hänen todistuksensa ole kuin riivajahenkien, jotka tuntevat Jumalan ja Jeesuksen ja Pyhän Hengen, mutta tietävät, ettei heillä ole pääsyä Jumalan valtakuntaan. Jos Suomesta löytyy ihan aidosti uskova pappi, niin ilmoittautukoon tällä palstalla, niin liityn takaisin kirkkoon ja hänen seurakuntaansa.
olen aina kuulunut ja tulen aina kuulumaan kirkkoon. En ole mikään takinkääntäjä kuten ateistit.
Kuulu sinä vaan, mutta minua ei kuseteta!
Mitä se kirkkoon kuuluminen tarkoittaa?
Lutkulahkolaisia on vajaa 1 % maailman väestöstä ... mitä ihmeen voittajia he luulevat olevansa?
Missäköhän välissä takki on ehditty kääntää kun syntymästä asti olen ateisti ollut?
Kuulun itsekin tähän valitettavan suureen ryhmään jotka on lapsena kastettu (väkisin). Niin kauan kun näitä uskon asioita on itse pystynyt järkevästi ajattelemaan myöhemmällä iällä en tätä ole omakseni kokenut. Ateistinen vakaus on ollut ja tulee myös pysymään. Siksi ero kirkosta heti kun 18 tuli mittariin muutamia vuosia sitten.
Olen nyt sitten takinkääntäjä?
on nykyisin n. 138,5 miljoonaa eli 1,9 prosenttia maailman väestöstä, ja heidän lukumääränsä on vain vähenemään päin. Joitakin vuosia sitten heitä oli vielä vähän yli kaksi prosenttia. Luterilaisia on n. 68,5 miljoonaa 78 maassa, jäsenkirkkoja on 140.
Minun mielestäni on hyvä asia, että kirkkoon voi kuulua kuka haluaa ja että siitä voi erota täysi-ikäisenä kuka haluaa.
on siis enemmän kuin luterilaisia.
Mikä olikaan viestisi pointti?
oli mm. antaa informaatiota asiallisesti kirjoitettuna eikä niin kuin hehettelyviestissä, johon vastasin. Minua on vähän ihmetyttänyt se, että ateistien lukumäärä jatkuvasti vähentynyt. Mistähän se voisi johtua? Mitä mieltä olet?
uskonnottomien määrä on jatkuvasti lisääntynyt. Syynä on parantunut tietotaso, johon pronssikautiset uskomukset eivät sovi.
Uskovaisten määrä kasvaa kehitysmaissa vallitsevan suuren syntyvyyden vuoksi. Taikausko, henget ja noituus ovat niissä arkipäivää kuten kristityssä Euroopassa keskiajalla.
tilastoja enkä sinun tai minun mielipiteitä. Jos panee ensin hakusanoiksi Maailman uskonnot 2008, näkee tilaston, jonka mukaan esim. ateisteja on 147,7 miljoonaa eli 2,2 prosenttia ihmisistä, jos sitten panee hakusanoiksi Maailman uskonnot 2010, näkee tilaston, jonka mukaan ateisteja on nyt vähän vähemmän eli 138,5 miljoonaa eli 1,9 prosenttia. Et ole tainnut aikaisemmin huomata noita maailman uskontojen tilastoja.
satuin saamaan ne toimimaan:
http://www.ecredo.fi/sen/data/liitteet/klah-08-tilasto-2.pdf
http://www.lahetysneuvosto.fi/mp/db/file_library/x/IMG/40690/file/uskontotilanne2010kaavio3.pdf
että kehitysmaiden suuri syntyvyys nostaa uskovaisten määrää.
Kehitysmaissa ollaan uskovaisia.
Vaikka uskonnottomien ihmisten määrä länsimaissa lisääntyy, niin uskovaisten määrä kehitysmaissa lisääntyy vielä enemmän. Se selittäisi nuo prosenttiluvut, mikäli ne pitävät paikkansa.
Ilmiö on sama kuin jos rikkaiden määrä länsimaissa lisääntyy, niin köyhyys voi silti kasvaa maailmassa, koska kehitysmaiden köyhät lisääntyvät paljon enemmän kuin rikkaat länsimaalaiset.
en minä maininnut mitään ateisteista
USKONNOTTOMIA ON 767,4 MILJOONAA ELI 11,4 % MAAILMAN VÄESTÖSTÄ
kehottanut olemaan vähäväkisten ja sorrettujen puolella?
Ei kiitos. Kuuntelen ennemmin omaatuntoani, enkä liity huijattavaksi.
Etsin mieluummin totuutta, en kristinuskon ja kirkon mytologiaa.
LAKKI! PÄÄSTÄ! RUKOILKAAMME!
Minä liityin juuri
mihin liityit ... onko jo hyväksytty?
pääsevätkö ev.ped.lahkolaiset "taivaaseen" maksamalla kirkollisveroa?
Mihin liityin?
Kirkkopalstahan tämä on.
Tämä on "kirkosta eroaminen" -palsta.
KIRKKO IRTI VALTIOSTA !!!!!
Kirkko irti valtiosta?
Ei Suomessa ole valtionkirkkoa.
Miksi kirkko liputtaa valtionlipulla?
Itse asiassa ei liputa enää. Laki muuttui 1.1.2010, "piilossa" samassa yhteydessä kun AVIt otettiin käyttöön.
Pikemmin "valtio irti kirkosta".
Miksi rikoslain 17 luvun 10§:ssä määritellään siviilioikeuden tuomio - jopa puoli vuotta vankeutta - evankelis-luterilaisen kirkon määrittelemän henkiolennon herkän hipiän loukkaamisesta?
10 § (24.7.1998/563)" Joka julkisesti pilkkaa Jumalaa...on tuomittava uskonrauhan rikkomisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi. "
Miksi Suomen puolustusvoimien palveluohjesääntö (kohdat 453 ja 496-497) sisältää käskystä rukoiluttamisen, vaikka Suomessa on voimassa myös uskonnonvapauslaki, jonka mukaan täysi-ikäiset ihmiset saavat itse valita uskontonsa harjoittamisen ajan ja paikan?
453. "Katselmukseen kuuluvaan kenttähartauteen sisältyvät useasti:
-hymni
-rukoukseen soitto
-papin puhe ja rukous
-virsi ja
-rukouksen päätössoitto
Paraatin komentaja komentaa rukoukseen soiton jälkeen LAKKI – PÄÄSTÄ, LEPO. Kehotussa-nalla RUKOILKAAMME otetaan rukousasento tai asento ja päätössanalla AAMEN otetaan lepo.
Paraatin komentaja komentaa rukouksen päätössoiton jälkeen LAKKI – PÄÄHÄN, LEPO."
496. "Hartauden ohjelmana on yleensä:
-raamatunlukua tai puhe
-rukous
-virsi tai musiikkia
Hartaudenpitäjä valmennetaan tehtäväänsä. Tilaisuuden alussa hartauden pitäjä siirtyy joukon eteen ja palaa paikalleen hartauden jälkeen."
497. "Ulkona pidettävässä hartaudessa komennetaan enne hartauden aloittamista LAKKI – PÄÄSTÄ, LEPO ja virren jälkeen LAKKI – PÄÄHÄN, LEPO
Lakki voidaan pitää sään vaatiessa päässä koko hartauden ajan. Kehotussanalla RUKOIL-KAAMME otetaan rukousasento tai asento ja rukouksen päätössanalla AAMEN tehdään lepo."
Miksi Suomen kouluissa on pakollisena "oman uskonnon" opetus, vaikkei uskontoaan haluaisi koulussa harjoittaakaan?
Kuulu sinäkin joulupukkilahkoon ja olet voittaja! Meitä on jo ainakin viis ja me kuultiin tästä lahkosta kaverilta, joka oli lukenu kirjan, jonka oli kirjottanu itse joulupukki! Tän on siis pakko olla totta, koska miks joulupukki valehtelis. Se joka uskoo joulupukkiin niin saa kuoleman jälkeen aivan pirusti lahjoja ja 50 neitsyttä tonttupuvussa!
Tiedätkö, kuka on ollut joulupukin tärkein esikuva? Se oli Pyhä Nikolaus, joka oli piispa ja eli 300-luvulla Myrnassa Vähässä-Aasiassa. Nikolaus oli hurskas hyväntekijä ja lasten, varsinkin orpolasten, suojelija. Hän auttoi ihmisiä eri tavoin. Hän esimerkiksi lahjoitti köyhälle miehelle kultarahoja, jotta tämä saisi tyttärelleen myötäjäiset ja siten tämän naimisiin. Nikolaus-piispasta tuli salainen lahjojen antaja. Pyhimyksen maine levisi moniin maihin, ja hänen merkkipäiväänsä 6. joulukuuta alettiin antaa lahjoja. ( Lähteenä Suuri perinnekirja )
Puppua, puppua.
Tuo koskee vain Santa Klausta, ei meidän Joulupukkiamme. Joulupukki on pakanallista alkuperää kuten sana joulukin. Germaaninen kantasana on yule ja viittaa sydäntalven pakanalliseen juhlaan. Viron joul ja ruotsin jul ovat samaa sukua.
Sääliksi käy brittejä ja jenkkejä. Krisselit ovat varastaneet joulunkin omiin taikamenoihinsa vrt. Christmas.
että kun käytän lähteenä Suurta perinnekirjaa, niin joku itse mitään lähteitä käyttämätön tai ainakin niistä mainitsematon tulee huutamaan, että ei pidä paikkaansa. Suuri perinnekirja on painettu vuonna 2000, niin että eivät sen tiedot ole mitenkään vanhentuneita.
Jakso, jossa puhutaan joulupukista, alkaa näin: "Pukki on syntynyt monista aineksista. Se on risteytetty eri eurooppalaisista lahjojenjakajaolennoista ja kotimaisista, rumista nuuttipukeista. Tärkein esikuva on ollut Pyhä Nikolaus. Hän oli piispa ja eli 300-luvulla Myrnasssa Vähässä-Aasiassa."
"Pukki"-sana on tullut nuutinpukista
joulupukki, naamioitunut, alunperin sarveikas hahmo, jonka sanotaan tuovan jouluna lahjoja kilteille lapsille
http://iorbock.fi/artikkelit/pukki/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nuuttipukki
Muistan kuvan pukin taljaan pukeutuneesta joulupukista
Varmaan oli jalasten sijaan pyörät reessä!
Poron nimi oli varmaan Petteri Punakuono. Kysypä joltain 5 vuotiaalta, he tietävät nämä asiat.
Otavan Iso tietosanakirja, niin katso siitä Nikolaluksesta. Siinä kerrotaaan mm. että Nikolaus oli Myran piispa. Länteen Nikolauksen palvonta levisi 800-luvulla. Hänestä tuli laivurien, kauppiaiden ja koululaisten suojeluspyhimys. Nikolaus oli joululahjojen antamistavan edelläkävijä ( muistopäivä 6. jokukuuta ), saks. ja anglosaks. maissa joulupukin tapainen hahmo.
Sinä kirjoitat näin:" Pyhä Nikolaus ajoi porolla Varmaan oli jalasten sijaan pyörät reessä! Poron nimi oli varmaan Petteri Punakuono. Kysypä joltain 5 vuotiaalta he tietävät nämä asiat."
Minä etsin yleensä tietoja tietosanakirjosta, historian ym. kirjoista ja netistä, mutta minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos sinä kyselet lapsilta, jos haluat jotain tietää.
tietokirjassa esitetty mielipide piispa Nikolauksesta tärkeimpänä joulupukin esikuvana ei ole mikään fakta.
kun sinä sanot, että tietosanakirjan tiedot ovat vanhentuneet ja sinun siitä poikkeavat käsityksesi ovat oikeat, niin asia on tietenkin niin, kuin sinä sanot. Onnea, syrjäytit juuri tietosanakirjan. Senkin voisi käydä vaihtamassa pornolehteen niin kuin Raamatun. Pornolehdet saavat luvan riittää netin lisäksi tiedonlähteeksi.
Kohdassa Finland on maininta "Yule Goat" eli joulupukki englanniksi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Yule
Sotako täällä on menossa?
täällä mikään sota ole. Eikös tämä tämmöinen ole ihan tavallista tämän palstan keskustelua? Jos ei meno mene tästä pahemmaksi, niin mikäs hätä tässä on kellään.
pelkkä urheilukilpailu menossa, kun voittajaa ennustetaan?
palstalla nykyisin aina urheilukilpailut menossa? Aikaisemmin ei täällä pidetty mitään kilpailuja tai jos oli, niin en sattunut kirjoittamaan sellaiseen ketjuun.
kyselin vaan aloittajan tarkoitusta.
"kuulu sinäkin siis kirkkoon
Olet silloin voittajien puolella!"
aloittaja on joku hörhö kirkon työntekijä, tai kiihkoileva kirkkouskova. Täysin tyhmä keskustelun avaus.
herätti paljon keskustelua ja sitäpaitsi aloittaja oli oikeassa: ateisti on usein sieluton luuseri.
Ai voittajien puolella, ketä vastaan me sit taistellaan? :D
Peace man!