Rainestolla on hyvä blogi!
6
263
Vastaukset
- sieltä:
Tänään on Voiton päivä!
9.5.2010 12.43 | Hannu Berija-Rainesto | Yleinen
Karvas pala suomalaisille fasistelle, mutta juhlapäivä fasismin murskaajille. Älkäämme vääristekö sitä miksikään Eurooppa päiväksi!
Kirjoitus on ystäväni Jorma Talikan toimittama.
Tässä siis kirjoituis fasismin suomalaisilta syntyajoilta johon kaikki kunnioituksella yhdymme;
Olemme paikalla jossa Valkoiset terroristit murhasivat vapunpäivänä 1918, kolmekymmentäkuusi punakaartilaista 15-23vuotiasta
tehtaantyttöä, joita myös Valkeakosken naiskomppaniaksi kutsutaan, heidät pantiin kaivamaan
oma hautansa.Tässä murhapaikassa on jotain erilaista, tämä on
kummallisen syrjässä, kirkollekkin matkaa yli 10kilometriä.Ammuttavat on kuljetettu yllättävän kauas tieltä, n.½kilometrin päähän.Aivan kuin murhaajien
omaatuntoa olisi alkanut vihloa.
Koko luokkasodan ajan nämä työläisneitoset olivat liikkuneet yhdessä ja kerrotaan, että heillä oli kova aatteen palo ja luja usko paremman
maailman voittoon. Muutamaa päivää ennen murhaansa Valkeakoskennaiskomppania vielä oli rynnistänyt joukkojen kärjessä Alvettulan sillan yli, pian sen
jälkeen punaiset joutuivat Tuuloksessa kiivaaseen taisteluunsaksalaisten joukkojen kanssa ja saksalaiset kokivat sodan pahimman tappionsa.Taistelun
jälkeisessä kaaoksessa Valkeakosken naiskomppania jäi saksalaisten vangiksi 29 huhtikuuta 1918.
Seuraavana päivänä saksalaiset luovuttivat vangit suomalaisille valkoisille.
Naisia ei kuitenkaan kuljetettu Valkeakoskelle tai muuhun isompaan taajamaan joihin punavankeja koottiin. Heidät vietiin syvälle metsään ja edessä oli synkkää korpea.
Matkalla vartijat ja naisvangit yöpyivät ladossa. Mitä yön aikana tapahtui? Kukapa sen tietää, mutta merkit ovat todella pahat, sillä on kerrottu tuskanhuudoista, joka ladolta kuuluvana täytti tuon yön.
Seuraavan päivän aamuna naiset tuotiin pellon reunaan ja heidät pantiin kaivamaan oma hautansa.Kaikki 36 teloitettiin ampumalla, ehkä jostain vielä löytyy se paperi, jossa paljastuu, kenelle saksalaiset luovuttivat naisvangit ja nämä valkoiset pyövelit saadaan tietoomme, mutta murha ei vanhene koskaan .
Suuri kiitos Valkeakosken naiskomppanian tytöille uhrauksistanne hyvinvointi yhteiskunnan eteen, jota taas valkoinen terrori polkee häikäilemättömästi alas.
T:Kanta-Hämeen kommunistit, Skp:n Janakkalan
osasto ja Skp:n
Hämeenlinnan seudun osastot.- T Urpo
Kun ensin saksalaiset kokivat "tappion" ja taistelun jälkeisessä kaaoksessa jäi punahoroja lauma
nalkkiin?
Hohhoijaa.
Jos taistelu VOITETAAN ei VOITTAJA yleensä juokse paniikissa hame korvissa pitkin metsiä.
Aseelliseen kapinaan asein osallistuneet teloitetaan lähes kaikissa yhteiskunnissa.
Etenkin tuohon aikaan.
Saivat mitä pyysivät. - miksi..
T Urpo kirjoitti:
Kun ensin saksalaiset kokivat "tappion" ja taistelun jälkeisessä kaaoksessa jäi punahoroja lauma
nalkkiin?
Hohhoijaa.
Jos taistelu VOITETAAN ei VOITTAJA yleensä juokse paniikissa hame korvissa pitkin metsiä.
Aseelliseen kapinaan asein osallistuneet teloitetaan lähes kaikissa yhteiskunnissa.
Etenkin tuohon aikaan.
Saivat mitä pyysivät.sitten kapinakenraali Francoa ei teloitettu Espanjassa laillisen hallituksen kaatamisesta? Ja Chilessä Pinochetia ja muidenkin maiden oikeistokaappareita? Miksi Urpo ei tuomitse koskaan oikeistokaappauksia? No tyhmäähän se on edes kysyä tuollaista. Kyllä tämän oikeistorotan tarkoitushakuisuus tunnetaan.
- T Urpo
miksi.. kirjoitti:
sitten kapinakenraali Francoa ei teloitettu Espanjassa laillisen hallituksen kaatamisesta? Ja Chilessä Pinochetia ja muidenkin maiden oikeistokaappareita? Miksi Urpo ei tuomitse koskaan oikeistokaappauksia? No tyhmäähän se on edes kysyä tuollaista. Kyllä tämän oikeistorotan tarkoitushakuisuus tunnetaan.
Milloinkas minä olen Francoa ylistänyt? EN KOSKAAN!
Yleensä on tapana puhua yhdestä asiasta kerrallaan.
Rotittelet vaan itseäsi.
Punaryssän kaveeraaja ja kansanvallan vastustaja.
Ehdoitta.
- T Urpo
Ensin kopsu tivolimestarin pläjäyksestä.
"Dialektiikka tarkastelee maailmaa alituisessa liikkeessä ja kehityksessä ja se näkee maailman sellaisena kuin se on. Sen vuoksi juuri materialistinen dialektiikka onkin filosofian tieteellinen metodi."
Tialektiikkako tarkastelee mualimoo alituisessa liikkeessä ja kehityksessä?
MISTÄ HELVETISTÄ SITTEN JOHTUU ETTÄ TIALEKTIIKAN ROHVESSOORIT ELI KOMMARIT OVAT AATTEELLISESTI
PUDONNEET GLOBAALISTI MAAILMAN MENOSTA PIHALLE KUIN LINTULAUTA!!!!
HAHHHAHHAHHHAHHHAHAHHHHHHHAAAA!!!!
SIITÄ EI OLE VITUNKAAN HYÖTYÄ TAANTUMUKSELLISEMPANA POLIITTISENA SUUNTAUKSENA VAIKKA
SILLÄ TIELAKTIIKKA "AJAN HERMOLLA"!!!!!
HOHHOHHOHHHOHHHHOHHHOHOHOHOHOHOHHOOHOHHOOOOOO!!!
Taas väänsi stalinisti paskan sijasta oikein emäpaskaa!
Parempi onkin että pysyy omalla hiekkalaatikollaan valehtelemassa. edelleen samaa botaskaa kuin ennenkin. Nyt hän kirjoittelee saitille jossa ei niin helposti tyrmätä ja saanee siten orkkuja hienoista ideoistaan kun vastalauseita tai muita näkemyksiä ei näy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252