Mopoautokortti?

Sattuneesta syystä eli ristiriitaisista väitteistä johtuen:

1940-luvun alussa syntynyt henkilö jolla ei koskaan ole ollut mitään ajokorttia, aikoo hankkia (nelipyöräisen) mopoauton.
Pitääkö hankkia mopokortti vai ei, että saa myös ajaa sillä yleisessä liikenteessä?
Mikä kirjain siinä pitää olla jos kortti tarvitaan?
Fiksuin löytää vielä linkin a.o. laki/asetussivulle.
Kiitos asiallisesta vastauksesta.

15

4941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppo homma

      Kolmepyöräiseen tai mihinkään muuhunkaan mopoon ei tarvitse mitään ajokorttia.

      Mutta taasen kevyeeseen nelipyörään (tunnetaan myös nimellä mopoauto ja mopomönkijä) tarvitaan M-luokan ajokortti

      Ja siihen tulee seuraavia kuluja

      Ajokorttilupa 40€
      Teoriakoe 19€
      Ajokortin lunastus (muovikortti) 15€

      Sekä lisäksi tarvitaan lääkärintodistus ja kaksi valokuvaa

      • korttia

      • lue se...
        korttia kirjoitti:

        AKE:n ohjeissa lukee syntymävuosi mitä nuoremmat tarvitsee mopokotin.
        http://www2.ake.fi/mopo/hankinta.html

        Sanoin "Kolmepyöräiseen tai mihinkään muuhunkaan mopoon ei tarvitse mitään ajokorttia."

        Eli mopon ajoon ei tartte korttia.

        Kevyen nelipyörän (eli neljäpyöräiset mopoautot, ja mopomönkijät) ajoon tarvitaan aina väh m-luokan kortti


      • Matsonation
        korttia kirjoitti:

        AKE:n ohjeissa lukee syntymävuosi mitä nuoremmat tarvitsee mopokotin.
        http://www2.ake.fi/mopo/hankinta.html

        Mopoauto tarvitsee kaikiltä iästä riippumatta vähintään M-luokan ajokortin. Laitan oikein laista pätkän, niin kuin kysyjä pyytää:
        TLL:sta
        Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2000.
        Sillä, joka on täyttänyt 15 vuotta ennen tämän lain voimaantuloa, on edelleen 64 §:n ajo-oikeutta koskevan vaatimuksen estämättä oikeus kaksi- tai kolmipyöräisen mopon kuljettamiseen.
        Ja vielä perään miksei nelipyörän:
        AKA:sta
        M-luokka: mopot lukuunottamatta pienitehoisia mopoja sekä kevyet nelipyörät.


      • EI TARTTE EI
        Matsonation kirjoitti:

        Mopoauto tarvitsee kaikiltä iästä riippumatta vähintään M-luokan ajokortin. Laitan oikein laista pätkän, niin kuin kysyjä pyytää:
        TLL:sta
        Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2000.
        Sillä, joka on täyttänyt 15 vuotta ennen tämän lain voimaantuloa, on edelleen 64 §:n ajo-oikeutta koskevan vaatimuksen estämättä oikeus kaksi- tai kolmipyöräisen mopon kuljettamiseen.
        Ja vielä perään miksei nelipyörän:
        AKA:sta
        M-luokka: mopot lukuunottamatta pienitehoisia mopoja sekä kevyet nelipyörät.

        Ennen vuotta 85 syntynyt EI tarvitse MITÄÄN ajokorttia ajaakseen mopoa tai mopoautoa, eli jos vaikkapa 45v isälläni lähtisi ABEC-kortti kuivumaan saisi hän silti ajaa mopoja ja mopoautoja. (tarkennetaan vielä että siis 2-3 pyöräisiä mopoja/mopoautoja/mönkijöitä siis)

        Mutta taasen kevyen nelipyörän ajoon tarvitaan aina vähintään M-luokan ajokortti (käy myös esim A1 A B C D kortit) ja kevyeksi nelipyöräksi on rekisteröity nelipyöräiset "mopoautot" sekä neljäpyöräiset "mopomönkijät" eli jos on esim vanha BC-kortti ja on syntynyt vuonna 1980 ja kortti lähtee kuivumaan, niin ei saa ajaa näitä ajoneuvoja.

        Sitten on vielä pienitehoinen mopo, jonka ajoon KUKAAN EI KOSKAAN tarvitse mitään ajokorttia, 15 vuoden ikä riittää, mutta tuo pienitehoinen mopo saa mennä maks 25km/h ja saa omata maks 1kw moottorin ja pitää olla myös polkimet...


    • jerkonpeevee

      tuleeko mopoauto kortti erikseen ?

      • kyllä kyllä

        Kyllä.


    • §1

      Kun ajat M kortin ennen v2013 saat ajaa mopoa ja myös mopoautoa samalla kortilla.2013 jälkeen kortit on erillisiä.

    • 'Tammi2

      Mopoauton ajolupa on vuoden aluta on 16 vuotta voi suoritta mopokortin.

      • W A T

        Mitä?


    • saga1

      olen 45vuotias.tarvitsenko mopoautokortin?

      • kyllä tarvit

        Mopoa saat ajaa ikäsi puolesta ilman korttia, mutta nelipyörään tarvit kortin.


    • arska222

      Olen ostamassa kolmipyöräinen mopoautoa.ikäni on 62 v eikös se ole kilvillä oleva mopoauto.miten on.

    • UFOMA

      OLEN 56 VUOTIAS MINKÄLAISEN TESTIN JOUTUISIN AJAMAAN MOPO AUTOLLA

    • Anonyymi

      lukekaa poliisin tai Trafin korttiehtoja , 2013 jälkeen mopoauto tarvitsee ajokortin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2691
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      57
      2632
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2578
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      85
      2504
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      79
      2018
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      48
      1995
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      140
      1853
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      29
      1422
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1422
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      14
      1377
    Aihe