Sattuneesta syystä eli ristiriitaisista väitteistä johtuen:
1940-luvun alussa syntynyt henkilö jolla ei koskaan ole ollut mitään ajokorttia, aikoo hankkia (nelipyöräisen) mopoauton.
Pitääkö hankkia mopokortti vai ei, että saa myös ajaa sillä yleisessä liikenteessä?
Mikä kirjain siinä pitää olla jos kortti tarvitaan?
Fiksuin löytää vielä linkin a.o. laki/asetussivulle.
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Mopoautokortti?
15
4874
Vastaukset
- helppo homma
Kolmepyöräiseen tai mihinkään muuhunkaan mopoon ei tarvitse mitään ajokorttia.
Mutta taasen kevyeeseen nelipyörään (tunnetaan myös nimellä mopoauto ja mopomönkijä) tarvitaan M-luokan ajokortti
Ja siihen tulee seuraavia kuluja
Ajokorttilupa 40€
Teoriakoe 19€
Ajokortin lunastus (muovikortti) 15€
Sekä lisäksi tarvitaan lääkärintodistus ja kaksi valokuvaa- korttia
AKE:n ohjeissa lukee syntymävuosi mitä nuoremmat tarvitsee mopokotin.
http://www2.ake.fi/mopo/hankinta.html - lue se...
korttia kirjoitti:
AKE:n ohjeissa lukee syntymävuosi mitä nuoremmat tarvitsee mopokotin.
http://www2.ake.fi/mopo/hankinta.htmlSanoin "Kolmepyöräiseen tai mihinkään muuhunkaan mopoon ei tarvitse mitään ajokorttia."
Eli mopon ajoon ei tartte korttia.
Kevyen nelipyörän (eli neljäpyöräiset mopoautot, ja mopomönkijät) ajoon tarvitaan aina väh m-luokan kortti - Matsonation
korttia kirjoitti:
AKE:n ohjeissa lukee syntymävuosi mitä nuoremmat tarvitsee mopokotin.
http://www2.ake.fi/mopo/hankinta.htmlMopoauto tarvitsee kaikiltä iästä riippumatta vähintään M-luokan ajokortin. Laitan oikein laista pätkän, niin kuin kysyjä pyytää:
TLL:sta
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2000.
Sillä, joka on täyttänyt 15 vuotta ennen tämän lain voimaantuloa, on edelleen 64 §:n ajo-oikeutta koskevan vaatimuksen estämättä oikeus kaksi- tai kolmipyöräisen mopon kuljettamiseen.
Ja vielä perään miksei nelipyörän:
AKA:sta
M-luokka: mopot lukuunottamatta pienitehoisia mopoja sekä kevyet nelipyörät. - EI TARTTE EI
Matsonation kirjoitti:
Mopoauto tarvitsee kaikiltä iästä riippumatta vähintään M-luokan ajokortin. Laitan oikein laista pätkän, niin kuin kysyjä pyytää:
TLL:sta
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2000.
Sillä, joka on täyttänyt 15 vuotta ennen tämän lain voimaantuloa, on edelleen 64 §:n ajo-oikeutta koskevan vaatimuksen estämättä oikeus kaksi- tai kolmipyöräisen mopon kuljettamiseen.
Ja vielä perään miksei nelipyörän:
AKA:sta
M-luokka: mopot lukuunottamatta pienitehoisia mopoja sekä kevyet nelipyörät.Ennen vuotta 85 syntynyt EI tarvitse MITÄÄN ajokorttia ajaakseen mopoa tai mopoautoa, eli jos vaikkapa 45v isälläni lähtisi ABEC-kortti kuivumaan saisi hän silti ajaa mopoja ja mopoautoja. (tarkennetaan vielä että siis 2-3 pyöräisiä mopoja/mopoautoja/mönkijöitä siis)
Mutta taasen kevyen nelipyörän ajoon tarvitaan aina vähintään M-luokan ajokortti (käy myös esim A1 A B C D kortit) ja kevyeksi nelipyöräksi on rekisteröity nelipyöräiset "mopoautot" sekä neljäpyöräiset "mopomönkijät" eli jos on esim vanha BC-kortti ja on syntynyt vuonna 1980 ja kortti lähtee kuivumaan, niin ei saa ajaa näitä ajoneuvoja.
Sitten on vielä pienitehoinen mopo, jonka ajoon KUKAAN EI KOSKAAN tarvitse mitään ajokorttia, 15 vuoden ikä riittää, mutta tuo pienitehoinen mopo saa mennä maks 25km/h ja saa omata maks 1kw moottorin ja pitää olla myös polkimet...
- jerkonpeevee
tuleeko mopoauto kortti erikseen ?
- kyllä kyllä
Kyllä.
- §1
Kun ajat M kortin ennen v2013 saat ajaa mopoa ja myös mopoautoa samalla kortilla.2013 jälkeen kortit on erillisiä.
- 'Tammi2
Mopoauton ajolupa on vuoden aluta on 16 vuotta voi suoritta mopokortin.
- W A T
Mitä?
- saga1
olen 45vuotias.tarvitsenko mopoautokortin?
- kyllä tarvit
Mopoa saat ajaa ikäsi puolesta ilman korttia, mutta nelipyörään tarvit kortin.
- arska222
Olen ostamassa kolmipyöräinen mopoautoa.ikäni on 62 v eikös se ole kilvillä oleva mopoauto.miten on.
- UFOMA
OLEN 56 VUOTIAS MINKÄLAISEN TESTIN JOUTUISIN AJAMAAN MOPO AUTOLLA
- Anonyymi
lukekaa poliisin tai Trafin korttiehtoja , 2013 jälkeen mopoauto tarvitsee ajokortin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4425867Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.104636Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1873606Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-202135751053100- 742500
- 452464
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!582439- 922147
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei131860MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171723