SDP voittaa vaalit vain kunnollisilla ohjelmilla, eikä imagotempuilla. Puolueen pitäisi tehdä myös kriminaalipoliittisia avauksia ja tätä alaa sekä muuta oikeuspolitiikkaa koskeva ohjelma, jossa irtisanoudutaan vihreiden Tuija Braxin ajamasta ja edustamasta ns. humanismista. Onko se humanismia, että toisen saa tappaa eikä siitä seuraa paljon mitään? Suomen ankarin rangaistus on elinkautinen, jonka saa vain murhasta, ja senkin pituus on 12 vuotta. Onko tämä oikein? Jotain järkeä touhuun pitää saada, vaikka Amerikan malliin ei mentäisikään niinkuin ei pidä mennäkään. Siinä mielessä Astrid Thorsin saama tappouhkaus oli paikallaan, että ministerit toivottavasti heräsivät Suomen lepsuun rikoslakiin. Suomessa voi todella tappaa ihmisen saamatta kuin muutaman vuoden vankeutta, joka vielä suomalaisissa vankiloissa vietettynä ei ole mikään kauhean kova koettelemus.
SDP:lle kriminaalipoliittinen ohjelma
Oikeus js kohtuus
2128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
laatima vaaliteema demareille: Hei fantsua, me ollaan yrittäjiä ja johtajia kaikki. Demareiden punaisten ruusujen lehdet ovat vihreitäkin vihreämpiä ja siksi kaikki rakastavat yrittäviä demareita.
Että ministerin tappamisesta tulee kauhistuttava tuomio. Tavallisen pulliaisen henki on sitten halvempi, kun vankiloissa ei ole tilaa. Murhasta pitäisi aina tulla elinkautinen, josta vain poikkeustapauksissa voisi saada armahduksen joskus 20 vuoden jälkeen.