Haetaan näyttelijöitä ja avustajia pitkään elokuvaan

alamik

Olen hakemassa näyttelijöitä ja avustajia loppukesästä ja alkusyksystä 2010 kuvattavaan pitkään elokuvaan nimeltä 'Valkoinen lammas'.

Elokuvan maailmassa eletään tuntemattoman ihmismutaation aiheuttaman katastrofin jälkimainingeissa. Katastrofista selviytyneet ihmiset ovat aloittaneet uudelleenrakennuksen ja käyttävät syntipukkinaan elokuvan puoliksi mutatoitunutta päähenkilöä jota on vihattuna läpi hänen elämänsä.

Elokuvaa voisi luonnehtia tragedia draamaksi mutta tiettyjä toiminnallisia elementtejä esiintyy kyllä. Verta ja väkivaltaa elokuvasta löytyy hieman mutta pääpaino on mielestäni kuitenkin henkilöiden välisissä suhteissa. Käsikirjoituksen voin kiinnostuneille antaa luettavaksi.

Kuvaukset tapahtuvat Tampereella. Olen valmis maksamaan kuljetukset esimerkiksi pääkaupunkiseudulta mikäli sieltä näyttelijä valitaan. Maksan ruoan ja juoman kuvauksien ajalta. Majoituksesta voidaan neuvotella jos tarvis mutta toki tietty etulyöntiasema heillä jotka eivät moista tarvitse. Kuvaukset sijoittuvat todennäköisesti viikonlopuille mutta arkipäivinä kuvaaminen olisi mielekkäämpää mikäli se näyttelijöille on mahdollista.

Haetaan näyttelijöitä näihin rooleihin:

Päähenkilö: nimetön, vihattu henkilö joka kätkee kaiken tuskansa hymyn alle. Itsetuhoinen mutta pyrkii parantamaan elämänsä laatuaan kaikin keinoin, 18-30 vuotias.
(12-15 kuvauspäivää)

Mikael: karismaattinen johtaja, käyttää valheita ja manipulaatiota häpeilemättä. Hyvät aikeet, kyseenalaiset keinot, 40-70 vuotias. (n. 5 kuvauspäivää)

Satu: voimakastahtoinen ja älykäs taistelijatyyppi, kunnoitettu ja pelätty hahmo. Ristiriitaiset välit päähenkilöön, 20-40 vuotias. (5-8 kuvauspäivää)

Tea: ulospäin itsevarma kiusoittelija, ei tahdo pahaa kellekkään, kenties hieman naiivi maailmankatsomus, 18-30 vuotias. (n. 5 kuvauspäivää)

Jeremias: hauskaapitävä äänekäs henkilö, menettää malttinsa helposti ja selvästi katkera mutatoituneiden takia, 18-30 vuotias. (n. 3 kuvauspäivää)

Elias: synkkä, vihainen ja katkera, hiljainen mutta älykäs, 18-30 vuotias. (n. 3 kuvauspäivää)

Erinäisiä pienempiä rooleja (kuten mutaation takia väkivaltaiseksi muuttunut, ohikulkijoita, asuun verhoutuneita lainvartijoita ja henkilöitä jotka pahoinpitelevät päähenkilöä)

Ota yhteyttä sähköpostitse: [email protected]

Liitä sähköpostin mukaan kuva ja kerro kokemuksestasi näyttelyn saralta. Aiempi kokemus ei mikään välttämättömyys kuitenkaan ole.
Jos sinulla on erityisiä taitoja joitten oletat olevan hyödyksi niin kerro niistä.

Jos haluat mukaan kameran toiselle puolelle auttamaan, asiasta voidaan keskustella joten ota yhteyttä edellä mainittuun sähköpostiosoitteeseen.

1

2894

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määvaatääl

      Moikka moi.

      Olisi hirmu kiva, jos tässä viestissäsi olisit kertonut kuka olet ja mitä teet, ym.
      Muutenkin on vähän epäilyttävää alkaa lähtetellä postia jollekin joka kertoo tekevänsä elokuvaa, muttei kerro itsestään mitään.
      Näyttelijäksi haluavat - Kysy aina kuka työntarjoaja on ennen kuin suostut mihinkään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe