Haluaisin tietää nopean keinon päättää päivänsä, niin että sen voisi lavastaa onnettomuudeksi eikä läheisille tulisi tästä mitään lisätaakkaa. En kaipaa mitään hae-apua-viestejä. Olen harkinnut tätä päätöstä jo reilusti yli kymmenen vuotta.
Itsemurha
6
1146
Vastaukset
- Kyynis__
Koska et sano pyytäväsi apua, laitan kyynikkona sinulle vaihtoehtoja. Mikään niistä ei takuulla ole helppo, ja sanonkin, että yritä löytää elämääsi uudestaan punainen lanka. Vain kuolemansairaan kannattaa harkita kuolemista omin käsin tai avustettuna. Meille muille on tarjolla valoa tunnelin päässä muillakin keinoin; se vain joskus vaatii tuskallisia keskusteluja ja tunnustuksia ystävien, sukulaisten ja vihollisten kesken. Tai elämänmuutosta muutoin.
Huku uimaretkellä
Jää bussin alle (junan alle jäännissä kyselevät miksi olit junaradalla)
Laita kylpyammeen reunalle radio ja tiputa se veteen - ei paristoilla
Tipahda suojaamattomassa paikassa korkealta (vaikka Madeiran levadoilla)
Syö myrkkysieniä (juuri nyt korvasieni, syksymmällä valkoinen kärpässieni ja suippumyrkkyseitikki) - tämä aiheuttaa sitten kyllä valtaisat tuskat - helena S
Itse olen suunnitellut myös itsaria viitisen vuotta...tapahtui kaikenlaista todella vakavaa sopivasti perä jälkeen...tuntui etten jaksa.
Päivästä päivään kuljin eteenpäin ilman valoa ja toivoa. Jaksoin kuitenkin hoitaa työni ja perheen....kunnes nyt muutama kuukausi takaperin tapahtui lisää. Romahdin täysin ja eräänä aamuna en enää jaksanutkaan nousta sängystä..nukuin koko päivän, en ilmoittanut töihin mitään, aivan sama, ajattelin..
Hakeuduin sitten lääkäriin, muutenhan olisin saanut potkut työstäni. Sain pitkän sairausloman ja mielialaa nostavan lääkityksen sekä keskusteluapua. Lääkäri oli todella ammattinsa osaava. Olen ollut niin loppu, että en ole jaksanut edes suunnitella enää itsaria...ja miksi suunnittelisin...en tiedä nyt, miksi suunnittelin!!!!
Siksi kait, kun tuntui, etten jaksa ja selviä... Nyt olen toipilas ja saan rauhassa toipua ja kerätä voimia tulevaisuuteen, mikä toivottavasti tuo valoa tullessaan!!!
Miksi suunnittelet itsaria? - ----
Istumaan kovana pakkastalvena vahvasti huumattuna lumihankeen. Ei vainenkaan, kyllä joku tulee ja vie lämpimään.
Hae valoisia puolia elämästä.
Kylpyammetemppu ei ole hyvä, ystäväni varmisti kahdella tavalla, viiltämällä ja sähköiskulla eikä silti kuollut, kaiken lisäksi hän vielä käveli itse ensiapuun pyyhkeet ranteissa. Hän on ihanin tuntemani mies, jonka seurassa rentoutuu, joku voi sinustakin ajatella samoin. - Adressi
Nyt elellään jo juhannuksessa :))) KEsä on kauneimmillaan ja taivaan linnut laulaa !
Itku auttaa ,,,, semmoinen kunnon vesiputous vie uuden vaihteen alkuun elämässä !
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h373007- 1342513
- 492378
- 1582104
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201818- 401449
- 391091
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa191067- 511057
- 861015