Haluaisin tietää nopean keinon päättää päivänsä, niin että sen voisi lavastaa onnettomuudeksi eikä läheisille tulisi tästä mitään lisätaakkaa. En kaipaa mitään hae-apua-viestejä. Olen harkinnut tätä päätöstä jo reilusti yli kymmenen vuotta.
Itsemurha
6
1189
Vastaukset
- Kyynis__
Koska et sano pyytäväsi apua, laitan kyynikkona sinulle vaihtoehtoja. Mikään niistä ei takuulla ole helppo, ja sanonkin, että yritä löytää elämääsi uudestaan punainen lanka. Vain kuolemansairaan kannattaa harkita kuolemista omin käsin tai avustettuna. Meille muille on tarjolla valoa tunnelin päässä muillakin keinoin; se vain joskus vaatii tuskallisia keskusteluja ja tunnustuksia ystävien, sukulaisten ja vihollisten kesken. Tai elämänmuutosta muutoin.
Huku uimaretkellä
Jää bussin alle (junan alle jäännissä kyselevät miksi olit junaradalla)
Laita kylpyammeen reunalle radio ja tiputa se veteen - ei paristoilla
Tipahda suojaamattomassa paikassa korkealta (vaikka Madeiran levadoilla)
Syö myrkkysieniä (juuri nyt korvasieni, syksymmällä valkoinen kärpässieni ja suippumyrkkyseitikki) - tämä aiheuttaa sitten kyllä valtaisat tuskat - helena S
Itse olen suunnitellut myös itsaria viitisen vuotta...tapahtui kaikenlaista todella vakavaa sopivasti perä jälkeen...tuntui etten jaksa.
Päivästä päivään kuljin eteenpäin ilman valoa ja toivoa. Jaksoin kuitenkin hoitaa työni ja perheen....kunnes nyt muutama kuukausi takaperin tapahtui lisää. Romahdin täysin ja eräänä aamuna en enää jaksanutkaan nousta sängystä..nukuin koko päivän, en ilmoittanut töihin mitään, aivan sama, ajattelin..
Hakeuduin sitten lääkäriin, muutenhan olisin saanut potkut työstäni. Sain pitkän sairausloman ja mielialaa nostavan lääkityksen sekä keskusteluapua. Lääkäri oli todella ammattinsa osaava. Olen ollut niin loppu, että en ole jaksanut edes suunnitella enää itsaria...ja miksi suunnittelisin...en tiedä nyt, miksi suunnittelin!!!!
Siksi kait, kun tuntui, etten jaksa ja selviä... Nyt olen toipilas ja saan rauhassa toipua ja kerätä voimia tulevaisuuteen, mikä toivottavasti tuo valoa tullessaan!!!
Miksi suunnittelet itsaria? - ----
Istumaan kovana pakkastalvena vahvasti huumattuna lumihankeen. Ei vainenkaan, kyllä joku tulee ja vie lämpimään.
Hae valoisia puolia elämästä.
Kylpyammetemppu ei ole hyvä, ystäväni varmisti kahdella tavalla, viiltämällä ja sähköiskulla eikä silti kuollut, kaiken lisäksi hän vielä käveli itse ensiapuun pyyhkeet ranteissa. Hän on ihanin tuntemani mies, jonka seurassa rentoutuu, joku voi sinustakin ajatella samoin. - Adressi
Nyt elellään jo juhannuksessa :))) KEsä on kauneimmillaan ja taivaan linnut laulaa !
Itku auttaa ,,,, semmoinen kunnon vesiputous vie uuden vaihteen alkuun elämässä !
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988