Tomaatti"varkaat"

...

Paljon puhutaan tomaatin kasvattamisen yhteydessä siitä että pitäisi leikata taimesta pois varkaat. Meillä on tänä kesänä ensimmäistä kertaa parvekkeella kasvamassa parveketomaatteja eikä rohkeus/tietämys oikein meinaa riittää niiden varkaiden poistamiseen. Voisiko joku ystävällisesti kertoa aloittelijalle missä kohtaa vartta nämä varkaat tulevat esiin. Meillä on käsitys että varkaat ovat rungon ja siitä haarautuvan oksan välissä. Ainakin lähes jokaisessa haarassa sellainen pieni alku on kasvamassa.
Löytyykö netistä mahdollisesti jopa kuvia kyseisestä "rikollisesta" ?
Kiitos etukäteen kaikille vastaajille jotka auttavat suuressa hädässä olevia aloittelijoita !!

4

1405

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marja-liisa41

      pikku oksa, joka tunkee sieltä lehden hangasta on se varas, joka voi pian kasvaa emätomaatin kokoiseksi, siksi se pitää poistaa.

    • ...

      Kiitos Marja-Liisalle vastauksesta !! En nyt ihan ymmärtänyt että onko lehden hanka sama asia kuin rungon ja oksan haara ?
      Lajike mitä kasvatamme on RedRobin. Kaikista lajikkeista ei ilmeisesti tarvitse poistaa varkaita, miten mahtaa olla RedRobinin kohdalla ? Entä myöhemmin kesällä latvan katkaisu, onko se tehtävä myös tällä lajikkeella ?
      Huh.... luulin että sen kun istuttaa taimen parvekkeelle, antaa tarpeeksi vettä ja jäädään vaan odottamaan satoa mutta eihän se ihan näin tainut mennä.... ;-)

      • Tomangit

        Tällaista tietoa löysin:

        Pystykasvuiset runkotomaatit sidotaan keppeihin sitä mukaa kuin ne kasvavat ja latvotaan 3-4 tertun yläpuolelta, jotta hedelmät ehtisivät kypsyä. Kesän aikana tomaatteja on kasteltava tasaisesti, sillä jos ne kärsivät välillä kuivuudesta, hedelmät halkeilevat helposti. Runkotomaateista poistetaan sivuhaarat eli “varkaat” heti niiden ilmaannuttua. Ensimmäisten hedelmien kypsymisen aikoihin aletaan myös poistaa alalehtiä, jotta hedelmät värittyisivät tasaisemmin. Kypsymättömät tomaatit kerätään ennen syyshallojen tuloa ja kypsytetään sisällä pimeässä.

        Minulla on amppelitomaatteja ja ne ovat todella isoja taimia. Olen pohtinut samaa kuin sinäkin, että pitäisikö noita varkaita nyt sitten poistaa. Kai se parasta on. Tuskin siitä mitään haittaakaan on, vaikka omien amppelitomaattien ohjeissa on, että varkaita ei tarvitse poistaa.

        Mutta tuosta latvomisesta: Kai sitten tehdään niin, että jos ja kun saamme tomaatit kehittymään, latvomme sitten, kun sitä satoa on 3-4 terttua. :D Itse olen pohtinut tuota, että pitäisiköhän vielä kerran erotella tomaatin taimia isompiin astioihin, kun istutin 3-4 tainta aina samaan, kuten ohjeessa amppelitomaattien kohdalla oli. Epäilen hieman, että jospa taimeni eivät olekaan amppelitomaatteja vaan tavallisia ja olen sekoittanut siemenet keskenään. :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      868
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      645
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      497
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe