Irina Antonova, 82, on Viipurin miehitysväkeä. Tullut suomalaisten kaupunkiin maahantunkeutujana laittomasti 1939-41, 1944-47, tai sitten myöhemmin. Että sillai.
"Irina Antonova on pakannut siniseen laukkuunsa ansiomitalin ja joitain neuvostoaikaisia todistuksiaan."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010060411795160_uu.shtml
- Puna-armeijan miehittäjämitali? Itä-Karjalaa ei koskaan liitetty Suomen alueeseen, vaan ainoastaan omat maat eli Viipurin lääni ja Petsamo ja Hankoniemi palautettiin 6.12.1941. Neuvostoliitto aloitti sekä talvi- että jatkosodan ja pommitti alusta lähtien asutuskeskuksia Suomen länsirajaa myöten. Stalin liitti Neuvostoliittoon heti syyskuussa 1939 Itä-Puolan ja 1940 Suomen Karjalan ja Baltian maat. Että sillai. Oliko Moskovan oikeus miehityksiin jotenkin parempi?
"Irina Antonova on pakannut siniseen laukkuunsa ansiomitalin ja joitain neuvostoaikaisia todistuksiaan."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010060411795160_uu.shtml
- Puna-armeijan miehittäjämitali? Itä-Karjalaa ei koskaan liitetty Suomen alueeseen, vaan ainoastaan omat maat eli Viipurin lääni ja Petsamo ja Hankoniemi palautettiin 6.12.1941. Neuvostoliitto aloitti sekä talvi- että jatkosodan ja pommitti alusta lähtien asutuskeskuksia Suomen länsirajaa myöten. Stalin liitti Neuvostoliittoon heti syyskuussa 1939 Itä-Puolan ja 1940 Suomen Karjalan ja Baltian maat. Että sillai. Oliko Moskovan oikeus miehityksiin jotenkin parempi?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Babushka okupant? Zhiri ja muut putinistisiat sanoisivat että Viipurin vapauttaja!
Ja hienoa, että Viipurin vapauttajan tytär nai suomalaisen miehen ja muutti Suomeen pysyvästi!
Koskahan suomalainen Viipurin alkuasukas tai venäläinenkään 1939-1944 pakolaiseksi ajettu saa palata kotiinsa?
En nyt puhu sadoista muista tulevista, vaan ainoastaan Irinasta. Ihan vaan säälistä, antakaa yksin Irinan jäädä Tynkäsuomeen tai maksakaa ainakin korvauksia kelvottoman pitkästä käännytysprosessista! Meillä on paljon parempi sydän kuin kodinryöstäjävenäläisillä. Vaikkei meidän 430.000 karjalanpakolaista saanutkaan ruplaakaan Venäjältä, ollaan me edelleenkin inhimillisiä itäbarbaarisikoihin verrattuna.
etkö vieläkään tajuu wrtä eam. N-liitto teki ihan mikä sellä valtiolle oli edullista. eam. kaikesta Tsuhnan pelleilystä natsien rinnalla. niin Staliin wi ammuttanut kai ketään natsi-tsuhnaa, Vaan antoi sika tsuhnalle täysin maahan lyösylle Impivaaran tsuhnalle -piruuttaan itsenäisyyden- valvontakomissio johon oli määrätty herroja voittaja valtiosta, hieman nussivat ja ryyppäaivät Torni-hotellissa. 110 point Paasikivelle. hän puhui miten asiat olivat ja Venäjän kielellä,,, hän oli voittaja koska ei ollut natsi-sika..
Ensin se Neuvostoliitto oli Natsi-Saksan aseveliliittolainen, 1939-41. Ja Ryösti Puolan itäosan ja Baltianmaat ja Suomen Karjalam.
Mutta siitä muka "viipurilaisesta" mummelista sen verran että Irina saa jäädä kun on pompoteltu melkein kun karjalan evakkoja. Ketään muuta kodinryöstäjää sitten ei, ei ketään! Ensin Karjala takaisin tyhjänä ja sitten seuraava mummo. Karjalaan on ikävöinyt satatuhatta suomalaismummoa vuosikymmeniä.
ja korkein oikeus on jo päättänyt että ei saa jäädä. Takaisin kotimaahansa vaan ja jos tyttärellä tai sen ukolla tulee ikävä niin menkööt mukaan.
Mutta herranen aika kai nyt tämä yksi mummo saa jäädä,vaikka onkin Viipurin miehittäjiä? Sitä raukkaa on pompoteltu melkein tai ei nyt sentään niin paljon kun evakkoja,mutta miksi sille pitäisi kostaa? Käännytytprosessi on ollut poukkoileva ja hirmu pitkä,niin että ainakin rahakorvaus on saatava vaikka palautettaisi Viipuriin. Kenenkähän suomalaisen kodissa se on asunut? Tietääköhän edes oliko se ryöstetty Martti Ahtisaaren perheeltä vai keneltä? Mutta minun puolesta saa jäädä tynkä-Suomeenkin.
vaikuttaa kuin tytär olisi viron venakko aksentista päättelin. olen ollut virossa työssä 3v joten kalskahti.niin.
Kuulemma itse asiassa valtaosa Viipurin läänin uudisasukkaista tuli 1940-41 ja 1944 jälkeen vapaaehtoisesti ilman varsinaista pakkoa. Parempaa palkkaa luvattiin ja hienot suomalaisilta ryöstetyt kodit kyllä. Ehkä se on jonkinmoinen pakko sekin. Mutta jostain syystä eivät saaneet ryöstämillään mailla yhteiskuntaa toimimaan sen inhimillemmin tai muutenkaan paremmin kuin muuallakaan missä neuvostovalta ja venäläiset ovat isäntiä. Kolmekymmentäluku on tähän asti ollut parhaimman elämän ja elintason aikaa Viipurin historiassa.
Parempi kai se olisi jos ei tarvitsisi Irina Antonovalle järjestää turvapaikkaa Tynkäsuomesta vaan että hän tulisi toimeen Suomelta ryöstetyssä Viipurissa tutussa ympäsistössä. Roistoille ja ryöväreillehän on myös kirkonmiehet siunausta ja armoa anoneet, miksei siis myös viipurinmiehittäjämummolle? Mutta voisihan sitä vaatia Venäjääkin huolehtimaan paremmin mummeleistaan ja lapsistaan niin Pietarissa ja Moskovassa kuin Suomelta ryöstetyillä alueillakin.
maasta. Menköön nauttimaan sen työläisten paratiisin hedelmistä, jota hän rakensi vuosikymmenet!
Venäjältä löytyi rahaa Viipurin miehittäjämummon hoitoon! Koska pääsevät 430.000 evakkopakolaista koteihinsa?
Pär Silén Antonovan tukiryhmästä kertoi FST:n lähetyksessä Min morgon, että Venäjän viranomaiset ovat tarjonneet Antonovalle sairaalahoitoa Viipurissa.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/06/1139661
Onko Venäjä rikastunut - voiko se hoitaa muutkin Suomelta ryöstämiensä alueitten vanhukset ja ehkä lapsetkin? Miten paranee Pietarin viemärilasten ja vesihuollon tila? Toteutetaanko Gazpromin kahden miljardin dollarin tornitalohanke, vai siitäkö rahat on säästetty...
Irina pääsee Viipuriin! Koska pääsevät 430.000 evakkopakolaista koteihinsa?
Nyt voisivat ne irinat ja ivanit palauttaa Karjalan Suomelle. Jos aluksi edes Viipurista lähtisivät laittomat miehittäjät Rajajoen itäpuolelle.
Mutta Irina pääsee miehitetystä Viipurista Inkerinmaalle suomalaiseen hoitokotiin, ok. Onhan se totta että Irina on ilmeisesti mennyt Viipuriin laittomasti miehittäjänä. ja on varmaan asettunut asumaan jonkun suomalaisen asuntoon ellei ole itse rakentaneet venäläiset, tuskin. Mutta silti, sitä pitäisi kohdella samalla tavalla kuin sitä Egyptin mummoa. Egypti ei ole hyökännyt koskaan Suomeen eikä ryöstänyt meiltä yhtään kaupunkia ja miehittänyt yhtään lääniä. Venäjä aloitti talvi- ja jatkosodan ja ryösti Viipurin 1939 ja 1944 ja lisäksi Sortavalan ja Käkisalmen ja Petsamonkin. Maahantunkeutujia ovat noiden alueiden venäläiset. Egyptilläiset eivät ole maahantunkeutujia. Silti yhtäläinen kohtelu mummoille.
"Suomesta käännytettävän venäläisen isoäidin Irina Antonovan omaisten pitkä taistelu byrokratiaa vastaan päättyi luovutusvoittoon tai ainakin aikalisään. Antonovasta tulee Villa Inkerin palvelutalon asukas 16.6. Suomalaisen vapaaehtoisjärjestön ylläpitämä palvelutalo sijaitsee Kikkerissä (Kikkerino), Volosovan alueella noin 80 kilometriä Pietarista Narvan suuntaan ... Asukkaista vain kourallinen on inkerinsuomalaisia ja henkilökunnasta suomea puhuu johtajan lisäksi pari hoitajaa.
Irina Antonovan pääsy Kikkeriin järjestyi presidentti Putinin kautta. Putinhan oli toukokuun lopussa luvannut pääministeri Vanhasen tapaamisen yhteydessä, että Antonova saa Venäjällä hyvän hoidon. Paradoksaalista tietty on, että hoitopaikka on suomalaisen vapaaehtoisjärjestön omistama ja vastuulla. Villa Inkeri ei aluksi innostunut huonokuntoisen Antonovan tulemisesta, mutta ilmeisesti korkeiden puhemiesten taivuttelu onnistui tai annettiin tarjous, josta ei voi kieltäytyä.
Villa Inkeri kamppailee rahavaikeuksissa ... Villa Inkerin valikoituminen Irina Antonovan sijoituspaikaksi oli yllättävää, sillä vain kaksi vuotta aikaisemmin samainen järjestö ei uskaltanut luvata tuolloin karkotusuhan alaiselle Maria Kirbasovalle hoitopaikkaa. Ei haluttu sekaantua politiikkaan. Kirbasova oli ollut perustamassa Tšetšenian sodan vastaista Venäjän Sotilaiden Äitien Komiteaa. Mutta nyt presidentti Putinin väliintuloa ei tulkita politiikaksi."
http://www.inkeri.com/antonova.html
Yksilöt ovat Venäjällä vain pelinappuloita, muuta virkaa yksilöllä siellä ei ole.
Se että uhrataan 100 ihmistä oman edun vuoksi on vähän, siinä maassa ihmisiä on aina käytetty
vallan saavuttamisen välineenä ja vallassa pysymisen välineenä. Putinin tapaiselle miehelle
ei edes miljoona Venäläistä merkitse mitään jos vain hänen asemansa lujittuu.
Pieni mies suuret tavoitteet, näin se vain on ja pakkaa sekoittaa se yksi ns. tutkija suomalainen
jonka nimeä en mainitse ettei saa tästäkin lisää liksaa venäjältä.
Viipurin miehittäjämummo Irina Antonova pääsi suomalaisten palvelutaloon, mutta Sotilaiden Äitien Komitean Maria Kirbasova EI päässyt? Miksi?
Irinaa ei todellakaan käännytetty sinne mistä tuli, vaan Inkeriin suomalaisten maksamaan hoitokotiin joka on tarkoitettu inkerinsuomalaisille. Irina on tullut Suomen Viipuria miehittämään jostain muualta. Ehdottomasti on vaadittava samanlainen tai parempi kohtelu tämän Irinan kanssa tälle Venäjän Sotilaiden Äitien Komitean perustajajäsenelle ja tsetseenivanhukselle, joka on meidän suomalaisten tapaan venäläisten fasisti-imperialistien raakalaismaisten hyökkäyssotien uhri.
Irina "sairastui" eikä voida käännyttää!! Paha hypokondrio?
Kannatetaan!
Voisikohan suomalainen saada Venäjällä ilmaiseksi laadukkaita sosiaalipalveluja? Jos vaikka Martti Ahtisaari sairastuu ja menee kotikaupunkiinsa Viipuriin kysymään hoitolapaikkaa? Järkkääkö Putin pedin jostain Ahtisaarten kodin nurkilta, tuskinpa häätävät nykyistä kodinryöstäjää, mutta jos edes lähelle pääsisi. Pääsisikö karjalainen Ahtisaari-vaari täysihoitoon Venäjälle?
Ehkä venäläisiä pelottaa, että jos päästää Viipuriin täysihoitoon yhden karjalanpakolaisen kuten Martti Ahtisaaren, niin kohta on tulossa 430.000 ukkelia ja mummelia lisää elätettäviksi! :)
Ja Ehkä nyt EIT kiinnostuu myös alkuperäisten oikeiden viipurilaisten ja muiden Karjalan ja Petsamon pakolaisten ihmisoikeuksista. Oikeus kotipaikkaan ja oikeus edes ostaa oma kotinsa on perusjuttu, joka ei toimi Venäjällä Medvedevin mukaan rasistisista syistä suomalaisille karjalaisille. Martti Ahtisaari ei ole ainoa viipurinlääniläinen, evakkopakolaisia lähti 430 tuhatta eikä vieläkään päästä kotiin. EIT, Irinalla on kotioikeus Viipurissa, mutta Ahtisaarilla ei!
Leskirouva Antonova saakoon jäädä Suomeen kun häntä on palloteltu melkein kuin evakkoja konsanaan - mutta ehdottomasti yksittäistapauksena. Yleensä ottaen ei ole sopivaa vaatia, että suomalaiset kustantavat eläkepäivät Viipurin laittoman miehityksen (1940 ja 1944) mukanaan tuomalle maahantunkeutujaväestölle ja muille ryöstettyjä suomalaiskoteja asuttaneille.
Mieluummin käytettäköön tynkä-Suomen verorahoja Pietarin viemärilasten ja vesihuollon hyväksi, vaikka niihinkin järjestyisi helpommin miljardi dollaria, jos Gazprom jättäisi pilvenpiirtäjänsä rakentamatta. "Viipurilainen" formulamiljonääri Vitali Petrov voisi ehkä rahoittaa seuraavan "viipurilaismummon" eläkkeen ulkomailla.