Hatsepsut & Jeesus?

Joskus taannoin JB väitti Hatsepsutin olevan tässä risti ja Jeesuksen paimensauva kourassaan:

http://www.safariegypt.com/Information/important_topics/queen_hatshepsut/photos/hatshepsut_head.JPG

En enää löytänyt viestiketjua, joten meinasin vaan kysäistä, että mikä oli selitys?

Koska JB on egyptologi, biologi, fyysikko, kemisti, psykologi, ym. niin vastaus varmasti löytyy. Onko muuten jäänyt oikeus- ja valtiotieteet opiskelematta, tai kenties jopa teologia?
7555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hatsepsutin vasemmassa kädessä on kaksi sauvaa, jumalallista voimaa edustava Was-valtikka ja paimenten isän ja kotieläinten suojelijan paimensauva.

Oikeassa kädessä on elämän tuojan symboli, Ankh-risti. Se ei kuvaa Kristinuskon kidutus/teloitusvälinettä.

Äänestä
  • Egyptiläisestä mytologiasta tunnetaan noin nelisenkymmentä erilaista symbolia, joista tuossa kuvassa on mukana kolme. Yleisemmin faaraon oikeassa kädessä on "piiska" tai viuhka jolla pidetään pahat henget poissa.

    Vasemmassa kädessä oleva "Ankh"-risti on vanhimpia Egyptiläisiä symboleja. Se oli ajanlaskumme alkuaikoina jo tuhansia vuosia vanha, tunnettu Egyptiläinen elämän symboli. Was-valtikassa on itse asiassa muotoiltu koiran pää.

    Kaikissa kulttuureissa, joissa paimennettiin karjaa, on paimensauva ollut tärkeä työväline. Sillä Faarao paimensi kansaansa. Faaraon lisäksi sitä kantoi Osiris, kuolleiden jumala.

    Äänestä

Kun kerta siitä Egyptistä tiedät niin onko Mooseksen kansa ollut ikinä orjuudessa faaraolle?

Äänestä
  • Mikset ota itse asioista selvää? Olet helposti harhaan johdettavissa, jos et tee niin ja voit päätyä ties mihin lahkoon. Ellet ole jo päätynyt.

    Äänestä

  • On selvää että Egyptissä oli orjia kaikista alueen kansoista. Orjien lisäksi siellä oli kauppiaita ja käsityöläisiä, sotilaita ja muit vieraita.

    Kuitenkaan Raamatun kirjoittamassa määrin ei siellä milloinkaan ole israelilaisia ollut, ainakaan nykykäsityksen mukaan.

    Äänestä

  • pekka- kirjoitti:

    On selvää että Egyptissä oli orjia kaikista alueen kansoista. Orjien lisäksi siellä oli kauppiaita ja käsityöläisiä, sotilaita ja muit vieraita.

    Kuitenkaan Raamatun kirjoittamassa määrin ei siellä milloinkaan ole israelilaisia ollut, ainakaan nykykäsityksen mukaan.

    Egypti ja Israel ovat olleet varsin läheisiä rajanaapureita tuhansia vuosia ja sekaan sopii valtavasti eri tason kanssakäymistä. Välillä tapeltiinkin, mutta yleensä oltiin sovussa ja käytiin vilkasta kauppaa. Aleksandriassa oli ajalaskun alussa hyvin suuri juutalainen yhdyskunta, joista sitten sai koptikristillisyys alkunsa. Tosi outoa porukkaa nykyään.

    Israel on saattanut olla orjuudessa egyptissä sen hamassa sekavassa menneisyydessä, mutta eipä siitä ole suoranaisia mainintoja toistaiseksi löydetty. Ehkä asia vain oli niin että huomattavan monikansallisena maana yksi kansanosa ei mitenkään erityisesti, ainakaan maininnan arvoisesti erottunut joukosta.
    Ja toisaalta israelilaisten lähtö Egyptistä ei ollut Egyptille kovinkaan kunniakas, joten eivät varmasti halunneet noita tapahtumia kiveen hakkauttaa.

    Muita mainintoja israelilaisista kyllä löytyy, tietenkin.

    Tänä päivänä maiden välien kireyden voi havaita kun ajelee autolla pitkin parin sadan kilometrin pituista etelärajaa Gazasta Eilatiin. Koko matka on aidattu ja molemminpuolin raja-aitaa sotilaat päästelevät jeepeillään jatkuvasti edes takaisin monin partioin, ja vahtitornit ovat niin lähellä rajaa että esim. Israelin puolelta näkee selvästi egyptiläisten sotilaiden kummallisen malliset korvaläpälliset päähineet.

    Ja sekin on hauskaa että Egyptin puolella surraavat neuvostoliittolaiset "jeepit", ja israelilaiset ajelee jenkkijeepeillä.

    Ja sekin on typerää että rajan läheisyydessä kulkee molemmin puolin rajaa hyvä asfalttie jossa ei paljoa liikennettä näy. Vähän enemmän sopua niin olisivat voineet rakentaa yhden yhteisen tien tuon erämaan halki.

    Äänestä

ikivanha ketju etten itsekään muista moista kommentoineni.
Mutta googlaamallahan asia nopeasti selviää.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ankh

Asia lienee nyt selvä Hatseputin ristin kanssa vai mitä? Jb oli oikeassa muinoin, ja on sitä nyt.


Ja pari hakua paimensauvasta.

http://www.opinto.net/uskonto/timomuola/lutpihkala3.jpg

http://koti.mbnet.fi/teppov/jeesus3.jpg


Nyt on hyvä muistaa että Biblia ei kerro Jeesuksella olleen paimensauvaa. Kirkkotaide ilmeisesti vain kopioi itämaiset symbolit omakseen, erityisesti egyptilöiset.

Mutta otti kirkko toki vaikutteita muistakin idän kulttuureista ja uskonnoista sekoittuessaan ns. pakanuuteen hyvin pian alkuvaiheen puhtaan kristillisyyden menetettyään.


Tässä vähän noista muista.
http://www.ortodoksi.net/index.php/Valo_kristillisessä_taiteessa
Sädekehästä Jeesuksen pään ympärillä ei Biblia kerro,mutta idän uskonnoista sekin on peräisin.
http://nord.blogit.fi/sadekeha/

Ja tässä infopläjäys kirkkohistoriaa.
http://www.kolumbus.fi/gematria/baabel2.htm
Ja tämän pläjäyksen jälkeen herääkin kysymys että miten tuolta roskan seasta löytyy todellinen kristillisyys?
Minulle selvisi paljon kun jätin pois kaiken mikä kirkkoon tuli Raamatun kirjoittamisen jälkeen. Eli n.v. 100 jälkeen. Varhainen kristillisyys oli vapaa symboleista ja pappishierarkiasta sekä kirkkotaiteesta ja jopa kirkkorakennuksista. Raamattu merkitsi varhaisille kristityille aivan jotain muuta kuin nykyisille "kristityille".
Siksi siitä on säilynyt tuhansittain vanhoja kopioita.

Riittikös tämä informaatio avaajalle tästä asiasta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spedeteus kirjoitti:

Joskus taannoin JB väitti Hatsepsutin olevan tässä risti ja Jeesuksen paimensauva kourassaan:

http://www.safariegypt.com/Information/important_topics/queen_hatshepsut/photos/hatshepsut_head.JPG

En enää löytänyt viestiketjua, joten meinasin vaan kysäistä, että mikä oli selitys?

Koska JB on egyptologi, biologi, fyysikko, kemisti, psykologi, ym. niin vastaus varmasti löytyy. Onko muuten jäänyt oikeus- ja valtiotieteet opiskelematta, tai kenties jopa teologia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu