Suunnittelen jo varovasti ensi kesän perennapenkkiä, joka vielä alkavana suvena on yksivuotisten vallassa.
Paikka on aurinkoinen kohopenkki (kuivahko).
Haaveilen musta-valkoisesta; eli siis käytännössä valkoista ja tummanlilaa kukkaa vuorotellen. Vihreä parsa ensin taustalle, valkoista virginiantädykettä ja nigra-salkoruusua. Penkissä jo on keskellä uudet isoidänunikot (valkoinen kukka, musta keskusta). Sivustalle terassia vasten tumma tuoksuherne. Ihan etummaiseksi suunnittelin talvisaippoa, joka on valkokukkainen matala varpumainen kasvi.
Mitäs laittaisin unikkojen ympärille niitä tukemaan? Siis valkokukkaista ja pönäkkävartista - korkeudeltaan ehkä 30-60 senttistä? Löytyykö ehdotuksia?
Helminukkajäkkärä tuli mieleen, mutta lieneekö liian vaatimaton (ulkonäöltään).
Vai oliskohan jokin hopealehtinen paikallaan? Itse en tunne kuin hopeahärkin, ja se ei paljon isommilleen tukea suo.
Valkoista
3
582
Vastaukset 3
- pihanrakentaja
Miten olisi valkoinen syysleimu, särkynyt sydän. Tummaa jos haluat, niin unikkoakin löytyy esim. Bolero ja Pattys plum ovat purppuranpunaisia. Myös pioniunikkoa löytyy sekä valkoisena ja lähes mustana, on tosin yksivuotinen, mutta kylväytyy itsestään. Miten olisi valkoinen pioni, se olisi ainakin tukeva. Myös akileijoista löytyy valkoista ja tosi tummaa. Ei muuta kuin netistä selaamaan eri perennoja. Itse yritin myös joskus tuota musta-valkoista, mutta vastaan tuli niin paljon ihania kasveja, joita oli ihan pakko saada, vaikka ne eivät oikean värisiä olleetkaan, niinpä tuo idea jäi.
- pihanrakentaja
Myös liljoista löytyy valkoisia ja tummaakin liljaa löytyy, nimeltään on Landini. Ja sitten on sellaistakin liljaa missä on sekä valkoista että ruskeaa. Liljat ovat suht tanakoita ja vankkoja. Kurjenmiekkoja löytyy valkoisena, tummana lilana, lähes mustana. Orvokkia löytyy molemmissa väreissä. Jos kukalla ei ole niin väliä, niin keijunkissa on tosi tummalehtisiä lajeja ja ovat näyttäviä, vaikka kukinto on vaatimaton. Samoin musta kääremeenparta on näyttävä "heinä". Jouluruusuista löytyy valkoista ja tummaa kukintoa. Kyllähän näitä löytyy.
- Lipriina
Jos paikka ei ole kauhean paahteinen voisin melkein suositella valkoista kiiltoleimua. Se kasvaa kyllä varmaan lähinnä metriin kukintonsa kanssa, mutta vuosien mittaan siitä tulee hyvin näyttävän näköinen ryhmä. Ja tuoksuaa taivaalliselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1412099Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois234926Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.150913- 78873
- 64861
Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!37847- 105798
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47757Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä68695- 71571