Valkoista

ja tukevaa?

Suunnittelen jo varovasti ensi kesän perennapenkkiä, joka vielä alkavana suvena on yksivuotisten vallassa.
Paikka on aurinkoinen kohopenkki (kuivahko).

Haaveilen musta-valkoisesta; eli siis käytännössä valkoista ja tummanlilaa kukkaa vuorotellen. Vihreä parsa ensin taustalle, valkoista virginiantädykettä ja nigra-salkoruusua. Penkissä jo on keskellä uudet isoidänunikot (valkoinen kukka, musta keskusta). Sivustalle terassia vasten tumma tuoksuherne. Ihan etummaiseksi suunnittelin talvisaippoa, joka on valkokukkainen matala varpumainen kasvi.
Mitäs laittaisin unikkojen ympärille niitä tukemaan? Siis valkokukkaista ja pönäkkävartista - korkeudeltaan ehkä 30-60 senttistä? Löytyykö ehdotuksia?
Helminukkajäkkärä tuli mieleen, mutta lieneekö liian vaatimaton (ulkonäöltään).
Vai oliskohan jokin hopealehtinen paikallaan? Itse en tunne kuin hopeahärkin, ja se ei paljon isommilleen tukea suo.

3

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihanrakentaja

      Miten olisi valkoinen syysleimu, särkynyt sydän. Tummaa jos haluat, niin unikkoakin löytyy esim. Bolero ja Pattys plum ovat purppuranpunaisia. Myös pioniunikkoa löytyy sekä valkoisena ja lähes mustana, on tosin yksivuotinen, mutta kylväytyy itsestään. Miten olisi valkoinen pioni, se olisi ainakin tukeva. Myös akileijoista löytyy valkoista ja tosi tummaa. Ei muuta kuin netistä selaamaan eri perennoja. Itse yritin myös joskus tuota musta-valkoista, mutta vastaan tuli niin paljon ihania kasveja, joita oli ihan pakko saada, vaikka ne eivät oikean värisiä olleetkaan, niinpä tuo idea jäi.

    • pihanrakentaja

      Myös liljoista löytyy valkoisia ja tummaakin liljaa löytyy, nimeltään on Landini. Ja sitten on sellaistakin liljaa missä on sekä valkoista että ruskeaa. Liljat ovat suht tanakoita ja vankkoja. Kurjenmiekkoja löytyy valkoisena, tummana lilana, lähes mustana. Orvokkia löytyy molemmissa väreissä. Jos kukalla ei ole niin väliä, niin keijunkissa on tosi tummalehtisiä lajeja ja ovat näyttäviä, vaikka kukinto on vaatimaton. Samoin musta kääremeenparta on näyttävä "heinä". Jouluruusuista löytyy valkoista ja tummaa kukintoa. Kyllähän näitä löytyy.

    • Lipriina

      Jos paikka ei ole kauhean paahteinen voisin melkein suositella valkoista kiiltoleimua. Se kasvaa kyllä varmaan lähinnä metriin kukintonsa kanssa, mutta vuosien mittaan siitä tulee hyvin näyttävän näköinen ryhmä. Ja tuoksuaa taivaalliselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe