Haluaisin kuulla

teologisessa tiedekunnassa tohtorinväitöstilaisuuden aiheesta "Veden päällä kävelyn
tekniikka". Eksaktia tiedettä pitäisi saada sinnekin.
4117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mennä kuulemaan: Todistus on tällainen:
Vedenpäälläkävelyn tekniikka on todistettu Johanneksen evankeliumissa näin:

Joh. 6: 16-21 : Kun tuli ilta, opetuslapset menivät alas rantaan, nousivat veneeseen ja lähtivät kohti Kapernaumia, toiselle puolen järveä. Oli jo pimeä, eikä Jeesus vielä ollut palannut heidän luokseen. Tuuli puhalsi ankarasti, ja järvellä kävivät vaahtopäiset aallot. Kun he olivat soutaneet kahdenkymmenenviiden tai kolmenkymmenen stadionmitan verran, he näkivät Jeesuksen kävelevän järven aalloilla ja lähestyvän venettä. He pelästyivät. Mutta Jeesus sanoi: “Minä tässä olen, älkää pelätkö.” He aikoivat ottaa hänet veneeseen, mutta samassa vene jo tuli siihen rantaan, jonne he olivat menossa.

Vain paholaisen riivaamat voivat epäillä pyhää kirjoitusta.
Siis Amen ja Hallelujaa !

Äänestä
  • En ole kuunnellut sitä, mutta olen lukenut Raamatusta, ja se ei ollut ihmisen taito vaan Jumalan pojan, mutta ihminenkin yritti (Pietari) tehdä uskonsa avulla samaa, ja meinasi vajota lopulta peloissaan aaltoihin, ja Jeesus joutui ottamaan hänet kiinni. Usko on ihmisillä joskus vähäistä, ja siihen hän silloin voi rukoilla Jeesuksen apua, joa voi auttaa.

    Äänestä

  • no jos se on jo todistettu....

    Äänestä

  • ei ihminen uskotta kirjoitti:

    En ole kuunnellut sitä, mutta olen lukenut Raamatusta, ja se ei ollut ihmisen taito vaan Jumalan pojan, mutta ihminenkin yritti (Pietari) tehdä uskonsa avulla samaa, ja meinasi vajota lopulta peloissaan aaltoihin, ja Jeesus joutui ottamaan hänet kiinni. Usko on ihmisillä joskus vähäistä, ja siihen hän silloin voi rukoilla Jeesuksen apua, joa voi auttaa.

    veden päällä kävelyn tekniikka perustuu uskoon, eikä
    tekniikka ole sitten pariin vuosituhanteen kehittynyt
    lainkaan.Jalkojen motoriikalla ei näy olevan mitään vaikutusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teol.kand. kirjoitti:

teologisessa tiedekunnassa tohtorinväitöstilaisuuden aiheesta "Veden päällä kävelyn
tekniikka". Eksaktia tiedettä pitäisi saada sinnekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu