Mistä Israelin ongelma

juontaa juurensa? Onko se juutalainen uskonto? Hyvän ja pahan käsitteet näyttävät poikkeavan muun maailman samoista käsitteistä ratkaisevalla tavalla.
Vai onko ongelman ydin siinä, että juutalaiset eivät mielellään salli seka-avioliittoja?
Onko heidän oikeuskäsityksensä vuosituhansien takaisten arvokäsitysten mukainen juuri siitä syystä, etteivät he ole sekoittuneet muihin kulttuureihin, valtaosaltaan? Barbaarinen kosto; "silmä silmästä, hammas hampaasta" ( moni tuhatkertaisena).
Miksi kansainväliset lait eivät koske Israelia?
6120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

karttaa ja Israelilaisten väkilukua!! Pitäisi selvitä tyhmemmällekkin!!
Pieni maa, väkiluku olematon ja miljoonia vihollisia ympärillä!! Kyse Israelin olemassaolosta!

Äänestä
  • Tiedät varmaan mistä se väkiluku on saanut alkunsa, kasvanut ja kasvaa? Israel haluaa kasvattaa valtaansa haalimalla juutalaisia ympäri maailmaa pienelle maatilkulle. Siitä syystä he rakentavat myös kaiken aikaa laittomia siirtokuntia palestiinalaisalueille.
    "Miljoona vihollista" ympärillä taas on Israelin hirmuhallituksien aikaansaannosta. Pääministeri Ariel Sharon yritti kaudellaan saada sopua aikaan purkamalla laittomia siirtokuntia, mutta hänen jälkeensä tulleet hallitukset ovat vain lisänneet laitonta rakennustoimintaa.
    Kannattaa mennä tutustumaan tilanteeseen paikan päällä ja täydentää tietoja vaikapa netistä: Israel/Wikipedia yksinkertaisimmillaan.

    Äänestä

juuri juutalaisuudesta ja sen kirjoituksista .Sorry, mutta olet melko tietämätön. Suurin osa juutalaisista on naimisissa eijuutalaisten kanssa, Suomessa on vuoden 1990 jälkeen solmittu kaksi avioliittoa jossa molemmat osapuolet olivat syntyperäisiä juutalaisia.
Silmä silmästä on lainaa Hammurabin laista ja siihen aikaan kun Israelin uskonto syntyi, 2500 vuotta sitten se oli osa kaikkien lähi-idän kansojen lainsäädäntöä, juutalaisuudessa se vain tarkoittaa että sille jota on vahingoitanut pitää korvata aiheutettu haitta, ei aiheuttaa lisää haittaa.
Miksi ihmeessä kaikki mitä Israel tekee saa maailman sekaisin, kun taas jos jossain arabimaassa tapetaan vaikka 15000 ihmistä kerralla hallitsijan oikusta, kuten on tapahtunut kukaan ei ole moksiskaan. Moniko teistä teitää mistä tapahtumasat on kyse? Ei kukaan varmaan.Kuitenkin ihan sama alue, samat kiistakumppanit. Turkki on nyt sankari mutta muistaako kukaan miten siellä kohdeltiin kurdeja näiden halutessa tasa-arvoista kohtelua?

Äänestä
  • 1500 Gazalaista ihan vasta. Tappamiseen se käytti kiellettyä 'valkoista fosforia'. Suurin osa kuolleista oli siviilejä. Turkin sisäinen sota on jo vanha asia. Gazaan menevät avustustarvikkeet jäävät luultavasti Israeliin koska kiellettyihin tarvikkeisiin kuuluu sementit ja jopa kirjoituspaperi. Selkkauksen tutkimiseen se ei päästä ketään ulkopuolisia koska totuus voi muuttua toisenlaiseksi mitä Israelilainen kertoo. Israelin tarkoitus on näivettää loput gazalaiset joita se saanut pommitettua hengiltä. Olisi ihan kummallista jos raketteja ei ammuttaisi Israeliin. Vihaa on herättänyt jo kauan luvattomien siirtokuntien levittäytyminen palestiinalaisten alueelle.

    Äänestä

  • ##+### kirjoitti:

    1500 Gazalaista ihan vasta. Tappamiseen se käytti kiellettyä 'valkoista fosforia'. Suurin osa kuolleista oli siviilejä. Turkin sisäinen sota on jo vanha asia. Gazaan menevät avustustarvikkeet jäävät luultavasti Israeliin koska kiellettyihin tarvikkeisiin kuuluu sementit ja jopa kirjoituspaperi. Selkkauksen tutkimiseen se ei päästä ketään ulkopuolisia koska totuus voi muuttua toisenlaiseksi mitä Israelilainen kertoo. Israelin tarkoitus on näivettää loput gazalaiset joita se saanut pommitettua hengiltä. Olisi ihan kummallista jos raketteja ei ammuttaisi Israeliin. Vihaa on herättänyt jo kauan luvattomien siirtokuntien levittäytyminen palestiinalaisten alueelle.

    heti kun Israel poistui Gazasta ja purki siirtokuntansa. Mitä luulet että hamas aikoi tai aikoo - rakettejahan tulee taas - savuuttaa raketeillaan,ohjelmassaan ilmoitetun Israelin hävittämisen? Ei se ainakaan tuolla pelillä saa Gazan rajoja auki. Jos pidät Hamasin asennetta realistisena ehdotan että menet lähettelemään raketteja Karjalaan, asetu vaikka lappeenrantaan tai imatralle ja lähettele sieltä. Kuinka kävisi, montako tuhatta ehtisit lähettää, Hamas sai lätetyksi useamman tuhatta ennen kuin Israelin mitta täytyi . Ehkä me saadaan Karjala takaisin fiksun toimintasi ansiosta?

    Äänestä

Israel ei ole ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmetystä kirjoitti:

juontaa juurensa? Onko se juutalainen uskonto? Hyvän ja pahan käsitteet näyttävät poikkeavan muun maailman samoista käsitteistä ratkaisevalla tavalla.
Vai onko ongelman ydin siinä, että juutalaiset eivät mielellään salli seka-avioliittoja?
Onko heidän oikeuskäsityksensä vuosituhansien takaisten arvokäsitysten mukainen juuri siitä syystä, etteivät he ole sekoittuneet muihin kulttuureihin, valtaosaltaan? Barbaarinen kosto; "silmä silmästä, hammas hampaasta" ( moni tuhatkertaisena).
Miksi kansainväliset lait eivät koske Israelia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu