Joku tuossa ei täsmää.....vai enkö vain osaa....
iltalehti:
Kuuden euron pitsoja olisi myytävä 150 päivässä, jotta yhden hengen voimin pyörivä yritys jäisi voitolle edes pari tonnia päivässä. Jos pitsoja myydään vuorokauden aikana vain sata, jää yrittäjä jo muutaman tonnin tappiolle tai jättää vaihtoehtoisesti verot maksamatta. Yksi vaihtoehto on säästää raaka-ainekuluissa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010060611812757_uu.shtml
iltalehti:
Kuuden euron pitsoja olisi myytävä 150 päivässä, jotta yhden hengen voimin pyörivä yritys jäisi voitolle edes pari tonnia päivässä. Jos pitsoja myydään vuorokauden aikana vain sata, jää yrittäjä jo muutaman tonnin tappiolle tai jättää vaihtoehtoisesti verot maksamatta. Yksi vaihtoehto on säästää raaka-ainekuluissa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010060611812757_uu.shtml
Vastaukset 3
Vanhimmat
Huoltoasemalla oli keskikokoinen juustonpala... olisko ollut 41 markkaa...Juustonpala! 41! MARKKAA!
olisko 6.5 euroa...
250g...
ymmärtäny tota yhtälöä. Aika alkeellisella matematiikalla 150 kuuden euron pizzan arvoksi saa 900 euroa. Kuinka siitä voisi jäädä parin tonnin kate? Tai sitten tyyppi laskee kustannukset euroina ja katteet markkoina. Ihan hyvä, kirjanpito näyttää hyvältä. Enkä usko, että tohon lasketaan mitään kaljan oheismyyntiä, koska useimmissa noissa paikoissa kalja ei ole päämyyntiartikkeli.
Ja sanovathan ne, että pizzassa kate on kohallaan. Äkkiä sen laskee, ku tekee kotona pizzaa. Vaikka vähittäismyyntihinnoilla.