TomTom uusi kartta

Jaaaahans, Tomtom putkautti taas uuden karttapäivityksen skandinavian kartastoon.
5522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja kumma kun meidän pienen kirkonkylän uuden rakennusalueen pikkutiet tuli jo edelliseen päivitykseen mutta mielestäni tärkeämpi paikka ,samaan aikaan valmistunt kokkolassa kasitien uusi kiertoliittymä tuli vasta nyt ja näyttäs olevan teleatlaksen/tompan kartassa väärin . navteqin kartassa näyttäs olevan oikein

Äänestä
  • Navigaattorin karttapäivityksien ajantasaisuus ei johdu navigaattorin valmistajasta, vaan tietojen ilmoittajista. Kirkonkyläsi pikkutiet on teettänyt kunta ja kasitien kiertoliittymän Tiehallinto/ELY-keskus.

    Lisätietoa
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8791334

    Tuli mieleen kiertoliittymästä; Kotini lähellä olevassa kiertoliittymässä Tomppa ohjaa ajamaan myötäpäivään...

    Äänestä

  • eerops kirjoitti:

    Navigaattorin karttapäivityksien ajantasaisuus ei johdu navigaattorin valmistajasta, vaan tietojen ilmoittajista. Kirkonkyläsi pikkutiet on teettänyt kunta ja kasitien kiertoliittymän Tiehallinto/ELY-keskus.

    Lisätietoa
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8791334

    Tuli mieleen kiertoliittymästä; Kotini lähellä olevassa kiertoliittymässä Tomppa ohjaa ajamaan myötäpäivään...

    vika meidänkin pienessä kiertoliittymässä yhdestä suunnasta lähestyttäessä,korjasin tomppaan

    Äänestä

Oma TomTom One XL:n Scandinavia-kartta on nyt versio 850.2820 (kesäkuu 2010).

-Tienumerointi muuttui jo vuosia sitten Seututie 843:n pohjoispäässä; tein tästä TomTom One XL:n omalla virheraportointiominaisuudella huomautuksen asiasta, jota ei ole noteerattu. Jopa Fonectan nettikartassa on tämä sama virhe, mutta GT Tiekartasto 2010:ssä se on oikein.

-Sama tilanne on myös Norjan Ofooteilla, kun Lofootit sai lautattoman tieyhteyden, niin TomTom väitti aina vaan E10:n kulkevan yhä Sortlandin kautta. Tällä hetkellä vanhalla E10-osuudella on Vesterålenissa kaksoistienumeromerkintä TomTomissa (E10/82).

-Kangasalalla Finnetien itäpään oikaisu on ollut todellisuutta jo viime vuosikymmenellä ja jopa Fonectan nettikartassa. No, laitoin tästä virheoikaisun OneXL:n kautta. Tämä on aina se juttu, josta tarkistan, onko navikartasto ajantasalla.

-Jälleen kerran sain huomauttaa, että ajo-ohjeet moottoritieliittymälle 33 tieltä St304 puuttuu. Ääni navista vain kertoo jo 10 km ennen liittymää "aja moottoritielle". Siinä kaikki.

-Jopa Suomen luotettavin tiekartasto, GT Tiekartasto 2010, ei ole huomannut Isosyötettä ja Pikkusyötettä yhdistävää uutta tieosuutta, jolla ajelin itse elokuussa 2009. Fonectan nettikartasta se löytyy.

---

Yhä vaan Suomen tiestön nopeusrajoitukset ovat epäuskottavia; en käytä hälytystä ylinopeudesta. Esim. Tampereen kehätien nopeus on koko matkalta 100 km/h, TomTomissa 80 km/h. Olen lähettänyt tästäkin virheilmoituksen korjauspalvelun kautta - asiaa ei ole tietenkään noteerattu.

---

Kannattaa suhtautua aina varauksellisesti TomTomin reittisuosituksiin.
Lähtiessäni Räyskälästä kotiin kohti pohjoista jätin reittivalinnan suosiolla TomTomille, niin tämä kirottu vempain ohjasi ajamaan pitkin metsätietä, jolla on leveyttä yhden auton verran; tie metsästäjien (ampumatorneja 200 metrin välein) ja metsänkaatajien käytössä (sai pelätä, onko tukkirekka tientäytteenä) ja lisäksi tie voidaan sulkea molemmista päistä teräsputkella. Nopeus tällä kinttupolulla on maksimissaan 30 km/h.
Jos ne olisivat sulkeneet tien, niin olisi ollut aika rasite peruutella polkua takaisin ja löytää se kestopäällystetty tie, joka kulkee mukavasti mutkitellen pitkin harjukankaalla.

Äänestä
  • Kumpi vituttaa enemmän;

    A) Kartassa on ne virheet paikoissa, jotka tunnet entuudestaan
    B) TomTom ei noteeraa SINUN asiallisia huomauttelujasi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lataillaan kirjoitti:

Jaaaahans, Tomtom putkautti taas uuden karttapäivityksen skandinavian kartastoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu