Hirmuista politiikkaa

Vasta nyt luin Bushin ja Sharonin kirjeidenvaihdoksi muotoillun yhteisymmärryksen ns. vetäytymissuunnitelmasta. Kirjeet löytyvät esim. israelilaisten lehtien (netti)sivuilta. On vaikea kuvitella tänä maailman aikana - 2000-luvulla - mitään ylimielisempää, kyynisempää ja rasistisempaa asiakirjaparia kuin nuo viikkojen aikana huolellisesti muotoillut kirjeet. Ero "herrakansan" ja "orjakansan" välillä kävi häpeällisen selväksi. Häpeäksi meille kaikille. "Hirmuista", sanoisi varmasti Paasikivi.
4193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kai nyt sentään? Mielestäni Ariel Sharon ansaitsisi Nobelin rauhanpalkinnon! Hän on teoillaan osoittanut olevansa, rauhaa rakastava ja rehellinen mies! Ariel on itsensä uhraten, pannut itsensä 100%:sti likoon, suojellakseen Palestiinalaisia aina vain vihaisemmaksi käyvää "kotirintamaa vastaan! Hän on yrittänyt hillitä perheenjäsenen menettänyttä Israelilais miestä, jonka ainoa poika on juuri menehtynyt pommi-iskussa! Hän on koettanut taivuttaa monasti myös Arafatia rauhaan, mutta EI! Sekään ei näytä sopivan? Tässä vaikeassa välissä on Ariel Sharon joutunut seisomaan, koko maailman arvosteltavana! Hän on kaikista vaikeuksista huolimatta suoriutunut mahdottomalta näyttävästä tehtävästään KIITETTÄVÄSTI.

ELÄKÖÖN ARIEL SHARON!

ELÄKÖÖN ARIEL SHARON!

ELÄKÖÖN ARIEL SHARON!

Äänestä

Oletkohan ihan varmasti ymmärtänyt kaiken, mitä olet lukenut???

Ariel Sharon on itse asiassa suostunut viime päivinäsuurimpiin myönnytyksiin, mitä kukaan hänen edeltäjänsä. Hänen myönnytyksiään ei vastapuoli vain ole hyväksynyt, koska heidän tarkoituksenaan on poistaa Israel kokonaan maailmankartalta.

Eiköhän, rakkaat ystävät, aleta siunata Israelia, vaikka emme sen kaikkia toimia hyväksykään. Rukoilaan, että Israelin johtajat viisaudessaan johtavat kansansa ja maansa rauhaan, vaikka sen ympärillä velloo raivoisa meri.

Äänestä
  • Jos shalom tarkoittaa Sharonin "myönnytyksillä" sitä, etteivät juutalaiset aiokkaan vetäytyä laittomasti miehittämiltään alueilta, niin on se kumma kun Palestiinalaiset eivät sitä hyväksy? Palestiinalaiset siis ainoastaan näyttävät sotivan, verenhimoista ja ahnetta miehittäjää vastaan?!? "tosiasiassa" he kuitenkin sotivat, koska haluavat poistaa Israelin maailmankartalta?!? Öhöm, Onkohan näin?

    Äänestä

  • Käsittämätöntä? kirjoitti:

    Jos shalom tarkoittaa Sharonin "myönnytyksillä" sitä, etteivät juutalaiset aiokkaan vetäytyä laittomasti miehittämiltään alueilta, niin on se kumma kun Palestiinalaiset eivät sitä hyväksy? Palestiinalaiset siis ainoastaan näyttävät sotivan, verenhimoista ja ahnetta miehittäjää vastaan?!? "tosiasiassa" he kuitenkin sotivat, koska haluavat poistaa Israelin maailmankartalta?!? Öhöm, Onkohan näin?

    Palestiinalaiset ovat pahoja terroristeja, kun eivät vastaanpanematta anna Israelin juutalaisille kotejaan ja maa-alueitaan! He ovat ilkeitä antisemitistejä, jotka turhaan yrittävät estää raamatun profetioiden toteutumista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JKP kirjoitti:

Vasta nyt luin Bushin ja Sharonin kirjeidenvaihdoksi muotoillun yhteisymmärryksen ns. vetäytymissuunnitelmasta. Kirjeet löytyvät esim. israelilaisten lehtien (netti)sivuilta. On vaikea kuvitella tänä maailman aikana - 2000-luvulla - mitään ylimielisempää, kyynisempää ja rasistisempaa asiakirjaparia kuin nuo viikkojen aikana huolellisesti muotoillut kirjeet. Ero "herrakansan" ja "orjakansan" välillä kävi häpeällisen selväksi. Häpeäksi meille kaikille. "Hirmuista", sanoisi varmasti Paasikivi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu