Hevonen sekosi

Outoa :/

Minulla on nyt 12 vuotias tamma, joka on ollut kiltti ja tottunut lampaisiin ja muihin hevosiin. Hankin kuitenkin nyt toisen hevosen kaveriksi, joka on ruuna. Aluksi kaikki meni hyvin ja hevoset tutustuivat, mutta sitten suomenhevoseni sekosi täysin. Se alkoi potkimaan toista hevosta ja laukkasi karkuun. Kun tämä ruuna lähestyi tammaa, tamma alkoi potkikmaan taas toista hevosta. Yhtään leikillään hevonen ei potkinut tai muuta, illalla huomasin, että tamma ärhenteli sille muutenkin, nousi jopa takajaloilleen. Nyt hevoset ovat eri aitauksissa, mutta silti jos ruuna katselee vähän tammaa päin, niin tamma melkein juoksee aitaa päin. Ei taida oikein hyväksyä uutta kaveria? Alku meni hyvin, mutta sitten se vain sekosi. Toinen hevonen on myös suomenhevonen.

4

859

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HepoLove<3

      Kannattaa katsoa, että onko tammalla ollut aikaisemmin jotain ruunakavereita joista se ei ole tykännyt.
      On myös mahdollista, että tamma ei vain tule kaikkien hevosten kanssa toimeen

      • pLeikkari

        Hevosten on muutenkin hyvä tutustua rauhassa aidan takaa,ja toisilla kestää hieman kauemmin löytää yhteinen sävel.Se kuitenkin yleensä löytyy,sillä hevonen kuitenkin on laumaeläin.Hiljaa hyvä tulee :) Tammoilla on kuitenkin tammojen oikut,se haluaa myös näyttää ruunalle.Että vaikka se mies onkin se ei ota ohjaksia talossa ;D


    • min1992abc

      ...se olla että tammasi on vähän johtaja tyyppiä ja ruuna saattaa myös olla että ne vaan kattoo kuka on kuka.. Tamma yrittää saada johtajuuden omiin käsiinsä, luulen että se on sitä. Nimimerkillä kokemusta, meillä oli aikoinaan viis hevosta ja aluksi oli pari suomenhevosta ostettii sitten kolme lämminveristä ja se lv-tamma ja vanhempi sh-tamma potkivat alussa kovasti toisiaan mutta kyllä ne sen ajan kuluessa lopetti :)

    • kopsuuuuuuu

      Tamma voi olla myös kiimassa, ja jos ei aikaisemmin ollu ruunien kanssa, niin nyt tämä ruuna on sille "ori". Kuulostaisi kiimalta. Eleet menee yleensä ohi, kun kiima loppuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2290
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      920
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      564
      823
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      60
      581
    Aihe