Rikasmies ja Lasarus.

Rikas vahlroos ja köyhät. Pjörn poika ei ymmärrä aikaansa. Kerää vaan pjörn poikaseni kun pystyt siihen pian et pysty. Osat vaihtuu ja on pjörn pojan vuoro kerjätä, vielä kumarrat syvään leivän murusesta.
1123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ole omalla työllään rikastunut. Keinottelemalla ja köyhiltä vääryydellä ja viekkaudella huijannut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pjörn poika kirjoitti:

Rikas vahlroos ja köyhät. Pjörn poika ei ymmärrä aikaansa. Kerää vaan pjörn poikaseni kun pystyt siihen pian et pysty. Osat vaihtuu ja on pjörn pojan vuoro kerjätä, vielä kumarrat syvään leivän murusesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu