Kirkollisvero

Onko kirkollisverossa jokin alaraja, eli jos ansaitset vähän, niin loppuuko verotus jossain kohtaa? Vai meneekö vero samalla prosentilla _kaikesta_ ansiotulosta?
3163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vero on aina, jos haluat sen pois niin eroa kirkosta.

Äänestä
  • Niin, jos haluat, minä en eroa kirkosta.

    Äänestä

  • halusin vain varmistaa. eräs tuttuni kyseli asiaa minulta hiljattain, enkä tiennyt sanoa varmasti. hän ilmeisesti elää siinä uskossa, että verolla olisi joku alaraja, jossa se menisi pois... nyt tietää korjata asian hänelle ja hän tehköön itse omat johtopäätöksensä sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zzzzzzzi kirjoitti:

Onko kirkollisverossa jokin alaraja, eli jos ansaitset vähän, niin loppuuko verotus jossain kohtaa? Vai meneekö vero samalla prosentilla _kaikesta_ ansiotulosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu