Dokumenttielokuvan aihe

Tutkiva dokumentti

Miksi et tekisi dokumenttia huoliluokittelusta ja lastensuojelubisneksestä? Miksi et tekisi dokumenttia, joka oikeasti kohauttaa ja nostaa esiin aiemmin vaietuja, todellisia ongelmia ja suuren joukon inhimillistä hätää ja kärsimystä?
Tarjoan nyt mahdollisuutta tutustua materiaaliin, joka on pomminvarmaa kohudokumenttitavaraa. Jostain syystä julkinen media ei ole syttynyt vielä tällaisten ongelmien raportoinnille.

Antamassani materiaalissa etulinjan nimekkäimmät tukijat ottavat kantaa nykymenoon. Tee omat johtopäätöksesi, onko materiaali laadullisesti kyseenalaista, vai liikutaanko tässä nyt sellaisella alueella, joka on vähintäänkin kyseenalaista. Väitän, että parhaan mahdollisen dokumentin saat aikaan näiden linkkien sisältämästä materiaalista. Kyseessä ei ole pseudotieteilijöiden parhaimmat väläykset, vaan vakavasti otettavat asiantuntijat näkemyksineen:

Aihe 1: Erityisopetuksen tila. Suomi johtaa maailman erityisopetustilastoja, meilä on maailmanennätys erityisopetuksessa. Muissa Pohjoismaissa normaaleina pidetyt lapset laitetaan meillä erityisluokkiin, kun muissa Pohjoismaissa heille annettaisiin vain tukiopetusta: http://users.jyu.fi/~saloviit/tutkimus/inclusion.html

Aihe 2: Yli 50% huostaanotetuista lapsista joutuu seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi Ruotsin Valtiopäivien teettämän tutkimuksen mukaan: Tässä aloittajan mainitsema Ruotsin valtiopäivien tilaama tutkimus (linkin takaa löytyy myös englanninkielinen versio): http://www.sou.gov.se/vanvard/

Reilusti yli puolet kasvattilapsista on joutunut seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi sijaiskodeissaan. Lisäksi lapsia on pahoinpidelty, heitä on käytetty ylimääräisenä ja ilmaisena työvoimana jne.
Yli 50% hyväksikäyttölukuja ei selitä ainakaan sattuma. Tämän jälkeen ei voida sijaiskoteja nähdä enää pelkästään ongelmattomina paikkoina. Ruotsin hallitus aikoo ryhtyä toimenpiteisiin. Mitä tekee Suomi?

Aihe 3. Lastensuojelubisnes. Lue varatuomari Leeni Ikosen kirjoituksia havainnoistaan ja kokemuksistaan ihmisoikeusjuristina tämän päivän Suomessa:
http://www.knuutilaki.net/kirjoitukset
http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/lukijoilta/2227501/lastensuojelun-asennemuutos-tarpeen

Professori Matti Rimpelä: "Huostaanotoista tulossa megaluokan bisnes" http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2216173/lasten-huostaanotoista-tulossa-megaluokan-bisnes

Professori JP Roos, Huostaanottokirja: http://www.valt.helsinki.fi/staff/jproos/huostaanottokirja.htm

Aihe 4. Käsistä karannut lastensuojelun "huoliluokittelu":
Kaisa Hintikan pro gradu: http://tutkielmat.uta.fi/haekokoversio.php?id=20396

Tom Arnkilin vakava vetoomus: http://dialogi.stakes.fi/FI/dialogin arkisto/2008/8/sivu/20.htm


Tuohon materiaaliin perehtyminen on työlästä. Alustavaan materiaalin läpiselaamiseen ei kauaa mene, mutta syvällisempään perehtymiseen kannattaa varata kokonainen päivä aikaa. Tässä on jymydokumentin paikka aivan varmasti!

3

504

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus ei pala

      Tässä siis aiheeseen numero 2 liittyen englanninkielinen yhteenveto:
      http://www.sou.gov.se/vanvard/dokument/SammanfattningDelrapportENG.pdf

      Vuonna 2005 Ruotsissa tehty dokumenttielokuva "Ryöstetty lapsuus" (Stulen barndom) on johtanut mediakohuun Ruotsissa, mikä sai Ruotsin valtiopäivät teettämään kyseisen, linkkaamani tutkimuksen.

      Aihe numero 4 puolestaan käsittelee lastensuojelun "huoliluokittelua", jossa huostaanotto nähdään aina itse ongelmattomana ja atraumaattisena samaan aikaan, kun suurelta osalta huostaanotoista puuttuu järkevä syy huostaanotolle. (JP Roosin Huostaanottokirja, Kaisa Hintikan pro gradu, Leeni Ikosen kirjoitukset, Matti Rimpelän kannanotot)

    • Director's cut

      Itselleni tulee mieleen, että tuosta saisi aikaan pikemminkin fiktiivisen tarinan tyyliin Täällä Pohjantähden alla. Väinö Linnan tarinalla oli kuitenkin myös yhteiskunnallista merkitystä.

      Kaltoinkohdellun perheen näkökulmasta tehty draama saattaisi toimia paremmin kuin dokumentti.

    • lisätiedot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1308
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      96
      920
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      844
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      652
    6. 32
      645
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe