Olisi hienoa, jos peruskoululaiset saisivat valita vapaasti oman katsomusaineensa riippumatta mahdollisista jäsenyyksistä eri uskontokunnista! Nythän ET:hen pääsy edellyttää kirkosta eroamista.
Allekirjoita adressi elämänkatsomustiedon vapaasti valittavuudesta: http://www.adressit.com/etvapaastivalittavaksi
Adressin teksti:
-----------------
Elämänkatsomustieto on monitieteinen oppiaine, ja siihen kuuluu aineksia filosofiasta, uskonto-, yhteiskunta- ja kulttuuritieteistä. Opetusopillisesta lähtökohdastaan johtuen elämänkatsomustieto sopisi katsomusaineeksi kaikille koululaisille heidän kulttuuritaustastaan riippumatta.
Perusopetuksen tuntijakoa pohtinut työryhmä on saanut valmiiksi esityksensä uudeksi perusopetuksen tuntijaoksi. Uudessa tuntijakoehdotuksessa elämänkatsomustietoa ei esitetä vapaasti valittavaksi kaikille koululaisille. Kaksi työryhmän jäsentä, rehtori Risto Rönnberg (vihreät) ja kansanedustaja Tuula Peltonen (SDP) jättivät päätöksestä eriävän mielipiteen.
Nykyinen lainsäädäntö antaa mahdollisuuden opiskella elämänkatsomustietoa ainoastaan uskontokuntiin kuulumattomille sekä vähemmistöuskontoihin kuuluville, mikäli heidän omaa uskontoaan ei opeteta. Evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluvat oppilaat eivät voi opiskella elämänkatsomustietoa.
Elämänkatsomustiedon avaaminen vapaasti valittavaksi kaikille koululaisille parantaisi ensisijassa uskontokuntiin kuuluvien oppilaiden ja heidän vanhempiensa oikeutta määrätä itse omasta katsomusaineestaan. Esiopetuksessa ja aikuislukioissa katsomusaineen valinta on jo täysin vapaata.
Mikäli elämänkatsomustieto avattaisiin myös uskontokuntiin kuuluville, tulisi elämänkatsomustiedon oppilasmäärät todennäköisesti kasvamaan. Lisäksi elämänkatsomustiedon opetusmateriaalit, opettajien koulutus, opetusjärjestelyt ja oppiaineen yleinen arvostus tulisivat paranemaan oppilasmäärien kasvun myötä.
Allekirjoita adressi elämänkatsomustiedon valinnaisuuden puolesta viimeistään 30.9.2010. Tämän jälkeen adressi luovutetaan tuntijakouudistuksesta vastaaville päättäjille.
Lisää tietoa katsomusaineiden opetukseen liittyen löydät et-opetus.fi -sivuston kampanja-sivulta: Elämänkatsomustieto vapaasti valittavaksi http://www.et-opetus.fi/et/elaemaekatsomustieto-vapaasti-valittavaksi
Adressi elämänkatsomustiedon vapaasta valinnasta
5
845
Vastaukset
- ktpslr
samalla, jos siirrytään kaikille yhteiseen uskontotieto nimiseen oppiaineeseen. Toinen vaihtoehto tietysti olisi se, että jokainen saisi vapaasti valita (tai pienten lasten kohdalla vanhemmat), minkä katsomusaineen opetukseen osallistuu, mutta tämä tulee kuulemma kunnille liian kalliiksi.
- JP Lassila
Ohessa toinenaiheta sivuava adressi: http://www.adressit.com/ajatuksenvapauden_puolesta
- Rompix
Enää tämä kuu aikaa allekirjoittaa.
- Esakalevin
Vapaa-ajattelijat: Elämänkatsomustieto avattava kaikille
Vapaa-ajattelijat ovat antaneet lausuntonsa Perusopetus 2020 – yleiset valtakunnalliset tavoitteet ja tuntijako -työryhmämuistiosta Opetusministeriölle todeten mm. seuraavaa:
Vapaa-ajattelijain mielestä on tullut aika avata uskonto ja elämänkatsomustieto toisilleen vaihtoehtoisiksi kaikille oppilaille. Liitto taisteli aikanaan menestyksellisesti elämänkatsomustiedon saamiseksi oppiaineeksi uskonnottomille. Nyt tilanne on muuttunut. Opetuksessa on moniin eri uskontoihin kuuluvia, ja kirkkoihin kuulumattomien määrä on lisääntynyt ja lisääntyy edelleen voimakkaasti. Myös perustuslaki edellyttää kansalaisten tasapuolista kohtelua. Niinpä myös ev.lut. kirkkoon kuuluville tulee sallia mahdollisuus valita uskonnon sijasta elämänkatsomustieto. Monien Euroopan maiden kouluissa on mahdollista valita joko etiikka tai uskonto.
Liiton perustavoitteena on uskonnonopetuksen lopettaminen kouluista, joten esitys ei siltä osin vastaa vapaa-ajattelijoiden tavoitetta. Uskonnon tuntimäärän vähentäminen 11 tunnista 8 on kuitenkin oikean suuntainen muutos. Myös uusi oppiaine etiikka on liiton tavoitteiden mukainen, ja sitä voisi olla enemmänkin ja aikaisemmin kuin vasta yläluokilla. Siihen voisi myös liittää filosofian opetuksen. Olisi kaiken kaikkiaan hyvä, jos oppilaita toisistaan erottavia uskontoja ja elämänkatsomustietoa ei opetettaisi lainkaan alimmilla luokilla, vaan opetus painottuisi ikään, jolloin abstraktinen ajattelu ja arvostelukyky ovat kehittyneet.
Säädöksiä uudistettaessa tulisi kiinnittää huomiota myös koko koulun toimintaan. Kun uskonnon opetus ei säädösten mukaan saa olla tunnustuksellista, ei sitä saa olla koulun muukaan toiminta. Koulussa ei saa olla uskonnon harjoittamista. Uskonnonvapaus ei nykyisin tältä osin aina toteudu kouluissa. Kirkolliset tapahtumat kuten jumalanpalvelukset, kirkon edustajien säännöllisesti pitämät päivänavaukset ja jopa opettajajohtoiset ruokarukoukset loukkaavat uskonnonvapauslakia. Koulun tehtäviin ei pidä kuulua oppilaiden organisoiminen uskonnollisiin seremonioihin. Sen sijaan koulun ulkopuolisten tahojen kuten kansalaisjärjestöjen, kunnan ja elinkeinoelämän edustajien vierailut kouluissa ovat paikallaan niin päivänavauksissa kuin oppitunneilla ja koulun tilaisuuksissa.
Lausunto kokonaan: http://www.hare.vn.fi/mAsiakirjojenSelailu.asp?h_iId=15297&a_iId=160320 - 17+16
Adressi luovutetaan opetusministerille tässä kuussa. Vielä ehtii allekirjoittamaan: http://www.adressit.com/etvapaastivalittavaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k422918Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471169
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7976Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58961Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78931